banner ad

Co dobrego czeka nas podczas 6. edycji festiwalu Literacki Sopot

8 sierpnia 2017


W ciągu 5 lat w Sopocie gościło ponad 200 gości oraz ponad 75 000 uczestników. Każdego roku miasto na cztery dni zmienia się w prawdziwy literacki kurort, a jego zakątki tętnią rytmem literackich spotkań, warsztatów i dyskusji. Festiwal to także wspólne czytanie, projekcje filmów, targi książki oraz działania z pogranicza literatury i innych dziedzin sztuki. W 2017 roku Festiwal Literacki Sopot odbędzie się w dniach 17?20 sierpnia, a tematem wiodącym szóstej edycji będzie literatura hiszpańskojęzyczna.

„Dzisiejsza literatura hiszpańskojęzyczna to prawdziwy ocean. Dlatego, że nie mówimy o samej Hiszpanii, ale także o literaturach pozostałej dwudziestki krajów, w których mówi się, pisze i czyta po hiszpańsku” ? mówi Tomasz Pindel, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, kurator Literackiego Sopotu 2017. „Niebywale prężny rynek wydawniczy tego obszaru dostarcza dzieł zarówno pisarzy masowych, popularnych, zaspokajających oczekiwania i gusta rzeszy czytelników na całym świecie, jak i dzieła niezwykłych oryginałów: współczesne arcydzieła literackie, eksperymenty i śmiałe osobiste wizje, nie pomijając przy tym tzw. literatury środka, czyli znakomitej literacko, ale przystępnej prozy. Powieść, opowiadanie, kryminał, sensacja, romans, proza obyczajowa, polityczna czy historyczna ? tam jest wszystko. Tego naprawdę nie można przegapić. I właśnie Literacki Sopot 2017 posłużyć może jako przepustka do tego literackiego świata” ? dodaje Tomasz Pindel.

Do Sopotu przyjedzie między innymi Javier Cercas ? pisarz i dziennikarz poruszający m.in. tematy hiszpańskiej wojny domowej, Almudena Grandes ? jedna z najpopularniejszych autorek współczesnej literatury hiszpańskiej. Znajdzie się też coś dla fanów kryminałów i thrillerów za sprawą Claudii Pi?eiro, która za pomocą tego gatunku literackiego opisuje argentyńską rzeczywistość. Polską premierę podczas Literackiego Sopotu będzie miała debiutancka powieść „Jankeski fajter” Aury Xilonen z Meksyku, przedstawicielki młodszego pokolenia, nazywanej meksykańską Masłowską.

Każda edycja festiwalu Literacki Sopot to nie tylko spotkania z literaturą narodową, ale także możliwość udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych, wydarzeniach teatralnych. „Dbamy o czytelnika w każdym wieku, stąd w programie nie brakuje propozycji skierowanych do młodszych czytelników, na których czekają m.in warsztaty rodzinne oraz spotkania realizowane w ramach pasm Literacki dla Dzieci i Literacki dla Młodzieży” ? wyjaśnia Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. Specjalnie dla fanów komiksu i ilustracji warsztaty poprowadzi Pau (Pablo Rodríguez Jiménez-Bravo) ? autor komiksowej „Sagi o Atlasie i Axisie”, a także ilustratorka Luci Gutiérrez.

Wśród przygotowanych dla uczestników aktywności znajdą się również: wypoczynek na festiwalowej plaży, plenerowa czytelnia, cykl spotkań z nominowanymi i laureatami nagród Nike lub im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz spotkania z książką historyczną. Czytelnicy będą mogli spotkać się m.in. z Dorotą Masłowską, Jakubem Żulczykiem, Katarzyną Boni, Marianem Pilotem, Patrycją Bukalską, Wojciechem Orlińskim, Anetą Prymaką-Oniszk, Mirosławem Wlekłym, Martą Dzido, Wojciechem Kuczokiem.

Program Literackiego Sopotu wypełniają nie tylko spotkania autorskie, ale także debaty. „W czasach, które karmią się bylejakością i fakenewsem, pojawia się tęsknota za mądrą rozmową” ? podkreśla Joanna Cichocka-Gula. „Chcemy, aby festiwal był wydarzeniem, podczas którego znajdziemy wspólnie odpowiedzi na nurtujące nas pytania”. Pierwsza z debat dotyczy Europy wspólnotowej i narodowej. O dwóch filozofiach: Miguela de Unamuno i José Ortegi y Gasseta dyskutować będą wybitni naukowcy: Javier Zamora Bonilla ? doktor nauk politycznych i dyrektor naukowy Fundacji José Ortegi y Gasseta ? Gregorio Mara?ona w Mardycie, María Isabel Ferreiro Lavedán ? doktor socjologii, związana z tą samą instytucją madrycką oraz Manuel Menéndez Alzamora, doktor nauk prawnych i politycznych z Uniwersytetu w Alicante. W drugiej debacie o „wszystkich prawdach reportażu” wezmą udział wybitni twórcy: Ziemowit Szczerek, Wojciech Tochman i Ludwika Włodek. W trzeciej debacie moderator Maciej Stasiński stawia pytanie: „Czy ludzie wolą dyktatury, czy tylko muszą je znosić?”, a odpowiedzi udzielą Yoani Sánchez ? słynna kubańska dziennikarka, która od wielu lat zmaga się z dyktaturą komunistyczną, Mikal Hem ? Norweg, autor książki „Jak zostać dyktatorem” i Radosław Markowski ? profesor nauk społecznych.

Literacki Sopot daje także możliwość wzięcia udziału w targach książki, warsztatach, projekcjach filmowych czy spektaklach teatralnych. W tym roku na Placu Przyjaciół Sopotu swoją ofertę wydawniczą zaprezentują m.in. Wydawnictwo Smak Słowa, Agora, Karakter, Czarne, TAKO, Hokus-Pokus, Dwie Siostry, Nasza Księgarnia, Media Rodzina. Wytwórnia, Narodowe Centrum Kultury, czy Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne. Nie lada gratką dla miłośników hiszpańskiej dramaturgii będzie czytanie performatywne dramatu Juana Mayorgi „Hameln”, w reżyserii Adama Nalepy na Scenie Kameralnej Teatru Wybrzeże. Z kolei muzyczny program festiwalu Literacki Sopot poświęcony jest twórczości Pedro Amodóvara, twórcy autorskiego kina hiszpańskiego. Almodrama to wieczór z siedmioma wspaniałymi drag queen, które w klubokawiarni Dwie Zmiany wystąpią do najbardziej charakterystycznych hiszpańskojęzycznych piosenek z filmów Almodóvara.

Wstęp na wszystkie wydarzania jest bezpłatny. Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy lub wymagane jest odebranie zaproszenia w punkcie informacji Kulturalny Sopot na Placu Przyjaciół Sopotu. Pełen program festiwalu dostępny jest na stronie internetowej www.literackisopot.pl.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia