Charles Simic przyjedzie do Polski odebrać Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014

7 maja 2014

Charles_Simic_odbierze_Herberta
14 maja 2014 roku amerykański poeta serbskiego pochodzenia Charles Simic odbierze Międzynarodową Nagrodę Literacką im. Zbigniewa Herberta 2014. Uroczysta gala odbędzie się w Teatrze Polskim w Warszawie. Laureat otrzyma czek na 50 tys. dolarów ufundowany przez PKN ORLEN oraz statuetkę autorstwa pracowni Szaroszyk & Rycerski Architekci.

Nagroda im. Zbigniewa Herberta to wyróżnienie na polu literatury światowej – przede wszystkim w dziedzinie poezji. Przyznawana jest od 2013 r. przez Fundację im. Zbigniewa Herberta za wybitne dokonania artystyczne i intelektualne, nawiązujące do idei, które przyświecały twórczości polskiego poety.

W uroczystości w Teatrze Polskim udział wezmą przedstawiciele kultury i sztuki, polityki, mediów oraz biznesu. Zgromadzeni goście będą mieli okazję wysłuchać wystąpienia laureata i jego wierszy we własnej interpretacji, a także utworów Zbigniewa Herberta. Te ostatnie interpretować będzie Andrzej Seweryn. Przypomniane także zostaną archiwalne nagrania słynnego polskiego barda – Przemysława Gintrowskiego. Wieczór uświetni wreszcie występ polsko-nigeryjskiej piosenkarki, IFI UDE, która przedstawi muzyczne interpretacje poezji Zbigniewa Herberta.

Relację z uroczystości będzie można zobaczyć w TVP Kultura w dniu 15 maja o godz. 19:00 oraz w powtórce 16 maja o godz. 16:00.

Oprócz uroczystości w Teatrze Polskim, Charles Simic weźmie udział w spotkaniu organizowanym przez Wydawnictwo a5, Muzeum Manggha, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Fundację Miasto Literatury oraz Fundację im. Zbigniewa Herberta, które odbędzie się 15 maja o godz. 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. Spotkanie poprowadzą: jeden z najwybitniejszych polskich poetów – Adam Zagajewski oraz Andrzej Franaszek, redaktor „Tygodnika Powszechnego” i sekretarz Nagrody. Interpretacje wierszy Simica zaprezentują Ryszard Krynicki oraz Adam Zagajewski.

simic-madonnyWizycie Charlesa Simica w Polsce towarzyszy publikacja przez Wydawnictwo a5 wyboru jego wierszy i esejów – tomu „Madonny z dorysowaną szpicbródką” w przekładach Stanisława Barańczaka.

Charles Simic – wybitny poeta, eseista, tłumacz. Urodził się w 1938 r. w Belgradzie, od 1954 r. mieszka w USA. Jest laureatem licznych nagród, w tym Nagrody Pulitzera, a także autorem artykułów na temat poezji polskiej w „The New York Review of Books” oraz wstępu do amerykańskiego wydania „The Collected Prose” Zbigniewa Herberta w przekładzie Alissy Valles.

Laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta został wybrany przez siedmioosobowe, międzynarodowe Jury, w składzie: Lidija Dimkovska (Macedonia/Słowenia), Edward Hirsch (USA), Michael Krüger (Niemcy), Jarosław Mikołajewski (Polska), Agneta Pleijel (Szwecja), Jaume Vallcorba Plana (Hiszpania) oraz Tomas Venclova (Litwa/USA).

fot. mat. prasowe

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia