Były Targi Książki i Mediów Vivelo, czas na… Międzynarodowe Targi Książki. Zbliża się druga impreza targowa w Warszawie

23 maja 2023

Warszawa przeżywa przeżywa prawdziwe oblężenie czytelników. W niedzielę 21 maja zakończyła się 1. edycja Targów Książki i Mediów Vivelo na PGE Narodowym, a tymczasem już od czwartku 25 maja w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad zaczyna się kolejna impreza – Międzynarodowe Targi Książki.

W drugiej imprezie targowej w Warszawie weźmie udział blisko 500 wystawców i prawie 1000 autorek i autorów, tłumaczy, ilustratorów i innych osób związanych z branżą wydawniczą, a także przedstawicieli świata kultury. Na trzech scenach i w siedmiu salach odbędzie się blisko 270 spotkań, do tego ponad 500 spotkań na stoiskach wydawców – łącznie w ciągu czterech dni uczestnicy będą mieli do wyboru spośród blisko 800 wydarzeń.

Miliony mostów – literacki program Ukrainy

Gościem honorowym tegorocznej edycji targów jest Ukraina. Udział naszego sąsiada będzie okazją do prezentacji pełnej gamy współczesnej literatury ukraińskiej. Program we współpracy z organizatorami przygotują Ukraiński Instytut Książki i Ambasada Ukrainy w Warszawie.

Hasło ukraińskiego wystąpienia na targach brzmi „Miliony mostów”. Rosyjska agresja zniszczyła ukraińskie miasta, zabrała i okaleczyła wielu obywateli Ukrainy. Ale przyniosła też to, czego agresor się nie spodziewał – zbudowała miliony mostów między Polakami i Ukraińcami. Solidarność, gościnność i serce Polaków pozwoliły Ukraińcom zachować wiarę, że nie są osamotnieni w walce.

Narodowe stoisko Ukrainy (nr 120) mieścić się będzie w Sali Marmurowej PKiN. Można tam będzie kupić książki po ukraińsku z oferty 45 wydawców, wziąć udział w spotkaniach z autorami i przedstawicielami świata literackiego, nawiązać kontakty branżowe. Ponadto w holu głównym PKiN (stoisko nr 100 A) działać będzie księgarnia z książkami ukraińskich autorów w polskim tłumaczeniu i publikacjami o Ukrainie.

Do Warszawy przyjedzie ponad 20 autorek i autorów, a także przedstawicieli świata kultury z Ukrainy, którzy wezmą udział w blisko 60 spotkaniach literackich w ciągu czterech targowych dni. Miłośnicy literatury ukraińskiej, w tym Ukraińcy mieszkający w Polsce, będą mogli wziąć udział w bogatym program wydarzeń z udziałem m.in.: Jurija Andruchowycza, Ostapa Sływynskiego, Jurija Wynnyczuka, Switłany Taratoriny, Kateryny Babkiny czy Hałyny Kruk. Ukraińscy wydawcy podzielą się doświadczeniami na temat swojej pracy w pierwszym roku pełnoskalowej wojny w Ukrainie oraz zmian, które musiały się dokonać w ich działalności wydawniczej w związku z wyzwaniami wojennymi. Będą też zajęcia dla najmłodszych, występ z udziałem muzyków z Ukrainy na plenerowej scenie oraz wystawa plakatów kolektywu artystycznego Pictoric zatytułowana „Ukraina wczoraj i dziś”.

Na Targach odbędzie się wspólny, polsko-ukraiński projekt literacki – festiwal „Siła Słowa – literackie dialogi polsko-ukraińskie”. To cykl spotkań i rozmów pisarzy, dziennikarzy, intelektualistów z Polski i Ukrainy, służący prezentacji dokonań i wymiany myśli, który podkreśla rolę literatury w kształtowaniu ponadczasowych wartości, takich jak wolność, godność, honor, odwaga czy poczucie wspólnoty i solidarność. Pisarzom z Ukrainy towarzyszyć będą w literackich rozmowach polscy twórcy, m.in.: Andrzej Sapkowski, Jakub Małecki, Justyna Bednarek, Bohdan Zadura, czy Rafał Kosik. Spotkania odbywać się będą po polsku i ukraińsku, z myślą o miłośnikach literatury z obu krajów.

Premiery, nowości literackie i najciekawsze spotkania

Targi to świetna okazja, by w jednym miejscu znaleźć wielu ulubionych autorów, kupić ich książki i zdobyć autografy. Z publicznością na scenach i w salach spotkają się m.in.: prof. Jerzy Bralczyk, Andrzej Sapkowski, Joanna Bator, Zyta Rudzka, Łukasz Orbitowski, Jakub Małecki, Adam Wajrak, Justyna Kopińska, Katarzyna Włodkowska, Anna Bikont i Joanna Szczęsna, Wit Szostak, Radek Rak, Rafał Kosik, Remigiusz Grzela, Martyna Bunda, Aleksander Kwaśniewski i Aleksander Kaczorowski, Tadeusz Rolke i Chris Niedenthal, Artur Andrus, Janina Bąk, Maria Karpińska, Stanisław Brejdygant, Miriam Synger, Marek Sygacz, Marek Łuszczyna, Dawid Karpiuk, a także Andrzej Kohut, Weronika Rokicka, Dominik Héjj oraz Mateusz Mazzini.

Wśród gości zagranicznych, obok licznej grupy twórców z Ukrainy, będą m.in.: B.A. Paris, Roy Jacobsen oraz Anneliese Pitz, Li Ang, Won-Pyung Sohn, Viola Ardone, Marisa de Lempicka, Milena Michiko Flašar, Daniel Wisser, Tomáš Forró, Uladzimir Arlou, Yakov Shechter i Victor Jestin.

Warte szczególnego wyróżnienia są literackie premiery i spotkania przedpremierowe, takich autorów jak m.in.: Yrsa Sigurðardóttir, Konstanty Gebert, Paweł Potoroczyn, Maciej Siembieda, Wojciech Chmielarz, Małgorzata Oliwia Sobczak, Magdalena Kordel, Maciej Wojtyszko, Justyna Suchecka i Shin Kyung-Sook.

Festiwale: Kryminalna Warszawa, Komiksowa Warszawa i Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki”

Równolegle z targami odbywają się też trzy festiwale literackie. Miłośnicy literatury kryminalnej będą mogli wziąć udział w Festiwalu Kryminalna Warszawa i spotkaniach z cenionymi twórcami tego gatunku. Na targach w ramach festiwalu zagoszczą m.in.: Yrsa Sigurdardóttir, B.A. Paris, Wojciech Chmielarz, Maciej Siembieda, Anna Kańtoch, Joanna Opiat-Bojarska, Małgorzata Oliwia Sobczak, Julia Łapińska, Grzegorz Dziedzic, Małgorzata Starosta, Jacek Galiński, Beata i Eugeniusz Dębscy, Magda Stachula, Grzegorz Kapla, Piotr Rozmus, Jakub Bączykowski i Karolina Głogowska. Laureatów tegorocznej edycji Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa poznamy na gali konkursu w piątek 26 maja o godz. 18:00. A ich spotkanie z publicznością odbędzie się w sobotę o godz. 15:00.

Festiwal Komiksowa Warszawa to odrębny sektor stoisk z publikacjami (namiot C przy wejściu do Kinoteki, namiot E oraz wnętrza PKiN) oraz blisko 50 spotkań i warsztatów z autorami gatunku, a także trzy wystawy ulokowane w Sali Starzyńskiego na IV piętrze PKiN. Festiwal to także program profesjonalny dla twórców i wydawców oraz blok kobiecy. Wśród komiksowych gwiazd tegorocznego festiwalu będą goście zagraniczni: Marcelo Quintanilha, Jordi Bayarri, Vojtěch Mašek, Guido van Driel, Frenk Meeuwsen, Wagner Willian, Peter Milligan, Martin Šinkovský, Jan Pomykači oraz twórcy z Polski: Tomasz Niewiadomski, Rafał Skarżycki, Tomasz Leśniak, Edyta Bystroń, Unka Odya, Monika Laprus-Wierzejska, Anna Poszepczyńska, Jakub Topor, Jacek Świdziński, Marcin Podolec i wielu innych. Fani komiksu będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowane dedykacje.

Wiele literackich atrakcji skierowanych będzie do najmłodszych gości. Oprócz nowości wydawniczych oraz klasyki dziecięcej i młodzieżowej w planach są spotkania z pisarzami, tłumaczami i ilustratorami. W czwartek i piątek grupy zorganizowane z przedszkoli i szkół wezmą udział w warsztatach.

W ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki” w weekend można będzie wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach i spotkaniach. Justyna Bednarek i Maciej Szymanowicz opowiedzą o bajkowości polskiej wsi, Tomasz Samojlik i Adam Wajrak zabiorą chętnych na spacer i spotkanie tropem ptasich zagadek, Marta Guśniowska zajmie się tematem dużych spraw małych ludzi, z miłośnikami komiksów spotka się Jordi Bayarri, autor serii „Najwybitniejsi Naukowcy”, Robert Czajka i Ewa Solarz opowiedzą, jak wygląda nasza planeta w statystykach kosmitów, Elias i Agnieszka Våhlund sprawią, że zostaniemy superbohaterami, Maciej Kur oraz Magdalena „Meago” Kania wprowadzą nas w temat komiksu, który chciałaby się zjeść, detektywistyczne zagadki będziemy rozwiązywać w czasie gry terenowej i spotkania z Agatą Romaniuk i „Kocią Szajką”, do Krainy Srebrnego Smoka zabierze dzieci Barbara Sadurska, Józef Wilkoń – znakomity ilustrator książek, malarz, grafik i rzeźbiarz zdradzi tajemnice swojego warsztatu, Alix Maiwenn poruszy temat kontroli i wolności, a o tym, że jesteśmy różni jak dwie krople wody i razem tworzymy ocean opowie Anna Paszkiewicz. Na spotkania obowiązują zapisy.

Warszawska strefa literacka

Ważnym elementem targów jest program miasta stołecznego Warszawy z serią spotkaniań, warsztatów i panelami tematycznymi. Na warszawskim stoisku (namiot A przed wejściem głównym do PKiN, stoisko 4/A) odbędą się spotkania z Agatą Tuszyńską, Małgorzatą Halber i Łukaszem Orbitowskim. W tym samym miejscu zapowiedziano warsztaty rodzinne Muzeum Warszawy „Zdarzyło się w Warszawie”, warsztaty detektywistyczne z Agatą Romaniuk, warsztaty plastyczne „Ferment w mieście” z Martą Ignerską oraz Martą Lipczyńską-Gil.

W warszawskim programie znajdą się także rozmowy o literaturze na Scenie Głównej (IV piętro PKiN) – o polskiej prozie apokaliptycznej z Małgorzatą Żarów i Łukaszem Krukowskim, o czytaniu dzieciom i z dziećmi z udziałem Agaty Romaniuk i Rafała Witka, o przygodach polskiego komiksu z Michałem Rzecznikiem i Aleksandrą Herzyk.

Na miłośników reportażu literackiego w sobotę w Sali Lwów czekają spotkania z autorkami i autorem książek-finalistek 14. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Ilona Wiśniewska i Natalia Szostak porozmawiają o książce „Migot. Z krańca Grenlandii” (Wydawnictwo Czarne), Anna Goc i Natalia Szostak o książce „Głusza” (Wydawnictwo Dowody), Christina Lamb i Michał Nogaś o książce „Nasze ciała, ich pole bitwy. Co wojna robi kobietom” (Wydawnictwo Znak Literanova), Anna Bikont i Wojciech Szot o książce „Cena. W poszukiwaniu żydowskich dzieci po wojnie” (Wydawnictwo Czarne), Jakub Sieczko i Wojciech Szot o książce „Pogo” (Wydawnictwo Dowody). Gospodarzem Dnia Reportażu jest Michał Nogaś. W niedzielę na Scenie Głównej (IV piętro PKiN) odbędzie się spotkanie z tegorocznym laureatem Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Na stoisku miasta stołecznego Warszawy można będzie znaleźć książki nominowane i nagradzane w warszawskich nagrodach literackich.

Rynek książki, czyli wydarzenia dla profesjonalistów

Goście branżowi znajdą na majowych targach blisko 40 spotkań, debat i warsztatów dla profesjonalistów: wydawców, tłumaczy, ilustratorów, bibliotekarzy i nauczycieli. Spotkania dotyczyć będą wielu różnorodnych i ważnych zagadnień, m.in. związanych z rolą literatury we wspieraniu rozwoju dzieci i młodzieży. Eksperci podyskutują o roli książek w tworzeniu świata przyjaznego dzieciom, krajowych i światowych trendach w dziecięcej książce informacyjnej, przekładzie literatury dla młodzieży, książkach pierwszej potrzeby, o ogólnopolskiej kampanii proczytelniczej Instytutu Książki „Mała książka – wielki człowiek”, a także o wykorzystaniu sztucznej inteligencji w codziennej pracy w instytucjach kultury, o tym jak osiągnąć zero waste na rynku wydawniczym, o nadzorze autorskim w działalności wydawniczej, o polskim rynku książki w świetle danych Nielsen BookScan Polska, kooperacyjnych modelach wydawniczych dla książek naukowych w otwartym dostępie, perspektywach czasopism literackich w świecie cyfrowym, roli książki w życiu osób po 60. roku życia czy organizowaniu w bibliotece wyjątkowych wydarzeń w ramach tegorocznej edycji „Nocy Bibliotek”.  W programie targów będą też obecna spotkania branżowe dotyczące Ukrainy – rozmowy poświęcone zostaną ukraińskiemu rynkowi książki w stanie wojny oraz przekładowi poezji i dramatu ukraińskiego.

Nagrody

Podczas targów poznamy laureatów nagród: Ikara – nagrody Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie i PTWK dla autora, 63. Konkursu PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2022, 14. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Magellana w konkursie na „Najlepsze publikacje turystyczne”, Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Nagród „Nowej Fantastyki”, Konkursu Academia na najlepszą książkę akademicką i naukową oraz konkursu „Piórko 2023. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci”.

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie potrwają do niedzieli 28 maja. Wydarzenia odbywać się będą na trzech scenach i w siedmiu salach. Wybrane punkty programu transmitowane będą w mediach społecznościowych targów. Organizatorem imprezy jest Fundacja Historia i Kultura.

[am]
fot. Fundacja Historia i Kultura

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia