Boris Akunin będzie gościem Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2018

20 lutego 2018


Mamy dla Was pierwsze wieści w sprawie zagranicznych gości Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2018. Stolicę Dolnego Śląska odwiedzi Boris Akunin! Rosyjski pisarz zawita do Wrocławia 26 maja w podwójnej roli: spotka się tu z czytelnikami i ? jako laureat Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru z 2005 roku ? wręczy statuetkę tegorocznemu laureatowi tej nagrody. A kto nim będzie? Tego dowiecie się jeszcze w tym tygodniu!

Boris Akunin (właśc. Grigorij Szałwowicz Czchartiszwili) urodził się w 1956 roku. Karierę tłumacza literatury angielskiej i japońskiej porzucił, kiedy poczuł, że osiągnął swoje maksimum w tej dziedzinie. Zaczął wówczas pisać powieści. Pierwsza z nich to opublikowany pod pseudonimem Boris Akunin „Azazel” (1998); powieść ta zapoczątkowała 16-tomowy cykl kryminałów retro o przygodach Erasta Fandorina, których akcja toczy się na przełomie XIX i XX wieku w Imperium Rosyjskim. Akunin jest także autorem kilku innych cykli powieściowych (między innymi trzytomowej „Prowincjonalnej powieści detektywistycznej” o zakonnicy rozwiązującej zagadki kryminalne, czterotomowych kryminalnych „Przygód magistra”, których głównym bohaterem jest Nicholas Fandorin ? wnuk Erasta, oraz „Bruderszaftu ze śmiercią”, w którym każda z dziesięciu powieści odpowiada innemu gatunkowi filmowemu). Autor publikuje również pod pseudonimami Anatolij Brusnikin i Anna Borisowa. W latach 2011-2012 brał udział w protestach antyrządowych, zaś w 2014 roku, kontestując politykę Putina, na stałe przeniósł się do Wielkiej Brytanii.

„Nie jestem pracoholikiem, ponieważ to nie jest praca. Z chwilą, gdy zacznę myśleć o pisarstwie jako o pracy, wszystko się skończy; to powinno być dla mnie zabawą. Nie siedzę przy biurku, pisząc od świtu do wieczora ? a jedynie dwie godziny dziennie. Nie chcę, żeby stało się to dla mnie ciężarem” ? mówił w wywiadzie udzielonym przed laty magazynowi „Time Out”. Obecnie Akunin pisze cykl książek popularnonaukowych poświęconych historii Rosji.

Więcej szczegółów na temat Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2018 już niebawem!

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia