banner ad

Blisko 600 wystawców i 1000 twórców. Rozpoczynają się Targi Książki w Warszawie

23 maja 2024

Stolica przeżywa prawdziwe oblężenie przez czytelników. Dopiero co w niedzielę 19 maja zakończyły się na PGE Narodowym Targów Książki i Mediów Vivelo, a już 23 maja w Pałacu Kultury i Nauki oraz na placu Defilad rozpoczynają się Targi Książki w Warszawie. W czterodniowym wydarzeniu weźmie udział blisko 600 wystawców i prawie 1000 twórców z Polski i 13 innych krajów.

Włochy gościem honorowym targów

Gościem honorowym tegorocznej edycji targów są Włochy. Motto prezentujące włoskie wystąpienie brzmi „Ci vuole un fiore” (z wł. potrzebny jest kwiat) i pochodzi z tytułu słynnego wiersza Gianniego Rodariego, do którego muzykę napisał Sergio Endrigo. „Oddaje ono głęboki i nierozerwalny związek między istotą ludzką, środowiskiem naturalnym i planetą. Są to kwestie, które w nadchodzących latach będą nabierać charakteru priorytetowego i bezwzględnego zobowiązania do zrównoważonego i sprawiedliwego rozwoju” – mówi Luca Franchetti Pardo, ambasador Włoch w Warszawie.

Stoisko Włoch znajdziecie w Sali Marmurowej PKiN pod numerem 133. Można tam będzie spotkać włoskich wydawców, autorów i przedstawicieli świata książki i kultury, a w sekcji prowadzonej przez księgarnię Italicus kupicie książki włoskojęzyczne, jak również wybrane publikacje w polskim przekładzie.

Do Warszawy przyjedzie ponad 20 autorów z Włoch. Przez cztery targowe dni z czytelnikami w Warszawie spotkają się prozaicy i poeci, autorzy książek dla dzieci, filozofowie, religioznawcy, historycy, literaturoznawcy, dziennikarze a także mistrzowie ilustracji i przekładu – literackie gwiazdy i twórcy, którzy zdobywają uznanie publiczności, a wśród nich: Pietro Luca Azzaro, Alessandro Baldacci, Luigi Ballerini, Alessandro Barbero, Massimo Borghesi, Alessandro Campi, Andrea Colamedici, Mattia Corrente, Carlo Gallucci, Maura Gancitano, Helena Janeczek, Federica Manzon, Michele Marchitto, Luigi Marinelli, Laura Pugno, Stefano Redaelli, Antonio Riccardi, Davide Rondoni, Gaia Stock i Matteo Strukul. Spotkania odbywać się będą w Pałacu Kultury i Nauki w salach: Goethego, Kijów i Kisielewskiego oraz na Scenie Głównej, w namiocie F, na pl. Defilad przed Kinoteką.

W foyer Sali Goethego Pałacu Kultury można będzie oglądać wystawę najpiękniejszych okładek książek pt. „Włoskie historie. Włoska literatura piękna widziana oczami ilustratorów”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na fakt, że włoska literatura piękna jest często powierzana interpretacji ilustratora, niezależnie od tego, czy chodzi o pisarzy uznanych za klasyków, czy o młodych obiecujących autorów. Wybrani ilustratorzy – Manuele Fior, Beppe Giacobbe, Andrea Serio, Mario Sughi, Elisa Talentino – należą do najbardziej lubianych i wyrazistych rysowników ostatnich lat. Wykorzystują bardzo różnorodne techniki, od akwareli po malarstwo cyfrowe, a ich styl sam w sobie jest rozpoznawalny.

Spotkania z ulubionymi autorami

Jak informuje organizator, Fundacja Historia i Kultura, targi będą świetną okazją, by w jednym miejscu spotkać wielu ulubionych autorów, kupić ich książki i zdobyć autografy. Wśród gości zagranicznych, obok licznej grupy twórców z Włoch, będą m.in.: Norman Davies, Neal Shusterman, Chelsea G. Summers, Marco Gervasio, Bora Chung, Peter Balko czy Øyvind Torseter, Switłana Taratorina i Jurij Wynnyczuk.

Z publicznością na scenach i w salach spotkają się: Janusz L. Wiśniewski, Michał Rusinek, Katarzyna Puzyńska, Radek Rak, Wit Szostak, Rafał Kosik, Joanna Laprus, Grzegorz Piątek, Magdalena Majcher, Katarzyna Berenika Miszczuk czy Elżbieta Łapczyńska. Również na stoiskach wystawców czekać będą na miłośników literatury tacy autorzy jak: Andrzej Stasiuk, Wojciech Tochman, Jacek Dehnel, Magdalena Kordel, Natalia Sońska, Jacek Cygan, Katarzyna Zyskowska, Andrzej Pilipiuk, Anna Dziewit-Meller, Michał Gołkowski, Jakub Żulczyk, Mariusz Czubaj, Sylwia Chutnik, Andrzej Ziemiański, Marta Guzowska, Hanna Krall czy Zygmunt Miłoszewski.

Festiwale Kryminalna Warszawa i Komiksowa Warszawa

Targom towarzyszy wielowątkowy program dla miłośników literatury. Wielbiciele kryminałów powinni zajrzeć na Festiwal Kryminalna Warszawa i spotkania ze znakomitymi autorami tego gatunku. W ramach festiwalu na targach zagoszczą m.in.: Wojciech Chmielarz, Izabella Janiszewska, Anna Kańtoch, Grzegorz Kapla, Marta Kisiel, Maciej Klimarczyk, Julia Łapińska, Robert Małecki, Weronika Mathia, Klaudia Muniak, Jędrzej Pasierski, Ewa Przydryga, Maciej Siembieda i Magda Stachula.

Laureatów tegorocznej edycji Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa poznamy na gali, która odbędzie się w piątek 26 maja o godz. 18:00, na Scenie Plenerowej.

Festiwal Komiksowa Warszawa to odrębny sektor stoisk z publikacjami (namiot O i P oraz sala w Rotundzie PKO) i blisko 60 wydarzeń z udziałem autorów gatunku, a także trzy interesujące wystawy. Fani komiksu będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach, kupić najnowsze publikacje, spotkać ulubionych twórców i otrzymać rysowane dedykacje.

Wśród gwiazd tegorocznego festiwalu będą goście zagraniczni, m.in. Craig Thompson, Aimée de Jongh, Marco Gervasio, Tommi Musturi, Ana Penyas, Benoît Peeters, Ersin Karabulut, Gyula Pozsgay, Teresa Radice i Stefan Turconi, Sofja Sulij i Jewhenija Kuzniecowa oraz twórcy z Polski: Berenika Kołomycka, Karol Kalinowski, Daniel Odija, Wojciech Stefaniec, Adam Święcki, Tobiasz Piątkowski, Marek Oleksicki, Wiesław Skupniewicz, Przemysław Kłosin, Sławomir Kiełbus, Piotr Bednarczyk, Rafał Skarżycki, Tomasz Lew Leśniak, Jacek Frąś, Bartosz Sztybor, Rafał Szłapa, Marcin Rustecki, Katarzyna Niemczyk, Jacek Świdziński, Kasia Mazur i wielu innych.

Warszawska strefa literacka

Ważnym elementem targów jest program Miasta Stołecznego Warszawy. Na stoisku G2 można będzie znaleźć książki nominowane i nagradzane w warszawskich nagrodach literackich: Nagrodzie Literackiej m.st. Warszawy, Nagrodzie im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz Nagrodzie Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego.

Tam weźmiemy też udział w wykładzie Igora Siedleckiego „Sąsiedztwo w mikroskali”, rysowaniu i rozmowach z Mariuszem Tarkawianem z okazji wznowienia „Atlasu wszystkich mieszkańców”, rozmowie Sławomira Łotysza i Aleksandry Litorowicz „Po co historyk stoi w bagnie?”, spotkaniu i warsztatach z Dianą Lelonek wokół „Atlasu Śmiecioroślin”, warsztatach z Julią Krupą o zielarstwie w mieście, a także w biodróży wokół PKiN z Michałem Książkiem.

Na Scenie Głównej (namiot F, Pl. Defilad przed Kinoteką) rozmowę z Bereniką Kołomycką i Piotrem Nowackim o tym, jak się robi komiksy dla dzieci poprowadzi Magda Majewska, a z Janem Mazurem i Michałem Rzecznikiem Olga Wróbel porozmawia o tym, jak wspierać rynek komiksu w Polsce.

Miłośnicy reportażu literackiego powinny zajrzeć w sobotę do Sali im. Goethego, gdzie odbędą się spotkania z autorami książek-finalistek 15. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Bartosz Żurawiecki z Aleksandrą Zbroją porozmawiają o książce „Ojczyzna moralnie czysta” (wyd. Czarne), Fernanda Melchor i Wojciech Szot o książce „To nie jest Miami” (wyd. ArtRage), Marta Abramowicz i Arkadiusz Gruszczyński o książce „Irlandia wstaje z kolan” (wyd. Krytyki Politycznej), Michał Książek i Paulina Reiter o książce „Atlas dziur i szczelin” (wyd. Znak), Ersin Karabulut i Emilia Dłużniewska o książce „Kroniki ze Stambułu” (wyd. Timof Comics).

W niedzielę na Scenie Głównej (namiot F, Pl. Defilad przed Kinoteką) odbędzie się spotkanie z tegorocznym laureatem lub laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego.

Mosty Literackie 2024

Na targach, w ramach Salonu Wydawców Ukraińskich, swoją ofertę zaprezentuje 9 oficyn. Odbędą się też spotkania z autorami z Ukrainy, która była gościem honorowym ubiegłorocznej edycji. Switłana Taratorina porozmawia z Radkiem Rakiem o kontekstach historycznych w literaturze fantastycznej a Yaryna Tsymbal z Marcinem Gaczkowskim o Czerwonym Renesansie – jednym z najpotężniejszych zjawisk w literaturze ukraińskiej. Jurij Wynnyczuk spotka się z czytelnikami z okazji premiery polskiego wydania „Legend Lwowa”, a Hałyna Tkaczuk i Katarzyna Ryrych porozmawiają o literaturze i bohaterach, których potrzebują dzieci w dzisiejszym świecie.

W targach wezmą też udział niezależni wydawcy i autorzy białoruscy. W ramach Salonu Niezależnych Wydawców Białoruskich można będzie zapoznać się z ofertą współczesnej literatury białoruskiej czy wziąć udział w spotkaniach, w tym poświęconym Alesiowi Bialackiemu.

Program da dzieci i młodzieży

Wiele literackich atrakcji kierowanych będzie do najmłodszych czytelników. Pojawią się nowości wydawnicze oraz klasyka dziecięcej i młodzieżowej literatury, a także spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych – pisarzami, tłumaczami i ilustratorami. W czwartek i piątek na grupy zorganizowane z przedszkoli i szkół czekają warsztaty i spotkania.

W ramach Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Ojce i dziatki” w weekend można będzie wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. Z Tomaszem Samojlikiem pójdziemy tropem ptasich zagadek, z Majdą Koren i Damijanem Stepančičem stworzymy krótki komiks o zabawnych prosiakach, Marco Gervasio zaprosi na jubileuszowe przyjęcie Kaczora Donalda, z Agnieszką Stelmaszyk przekonamy się, jaki wspaniały jest nasz świat, z Maciejem Szymianowiczem zajmiemy się sprawą zaginięcia najmniejszego słonia świata, wraz z Øyvindem Torseterem poznamy Mulanosaurusa Rexa, z Kasią Walentynowicz spróbujemy odnaleźć ciszę, detektywistyczne zagadki będziemy rozwiązywać w czasie gry terenowej i spotkania z Agatą Romaniuk i „Kocią Szajką”, z Justyną Sokołowską dołączymy do paczki z osiedla Przyjaźń, weźmiemy udział w pościgu razem z Moniką Wróbel-Lutz, poznamy tajniki skutecznego śledztwa z Katarzyną Wasilkowską i Mieszkiem Detektywem, a także weźmiemy udział w warsztacie komiksowym z Bereniką Kołomycką.

Rynek książki, czyli wydarzenia branżowe

Na targach przygotowano ponad 20 spotkań, debat i warsztatów dla profesjonalistów: wydawców, tłumaczy, ilustratorów, księgarzy, bibliotekarzy i nauczycieli. Spotkania dotyczyć będą wielu różnorodnych zagadnień, m.in. związanych ze znaczeniem literatury we wspieraniu rozwoju dzieci i młodzieży. Dowiemy się o roli książek w tworzeniu świata przyjaznego dzieciom, o propozycjach uatrakcyjnienia procesu czytania najmłodszych, o celach i ambicjach nowej polskiej literatury dla dzieci oraz o fenomenie tytułów young adults.

Wysłuchamy dyskusji o potrzebach i możliwościach reformy rynku książki, o prawach pokrewnych przysługujących wydawcom, o polskim akcie o dostępności, sytuacji na rynku książki, w szczególności księgarń, o tym, jak biblioteki i instytucje kultury mogą odpowiadać na zmiany na rynku książki w Polsce, o wpływie tłumaczenia maszynowego na język oraz o związanych z tym zmianach na rynku wydawniczym, o wyzwaniach dla wydawców płynących z reform systemów nauki w Europie Środkowo-Wschodniej, a także jak zorganizować w bibliotece wyjątkowe wydarzenie w ramach tegorocznej edycji „Nocy Bibliotek”.

Wstęp na targi i udział w wydarzeniach jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających. Szczegółowe informacje znajdziecie na stronie imprezy.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia