Big Book Festival w tym roku po raz dziesiąty. Zaskakująca lokalizacja, 50 wydarzeń i duży bal literacki

6 kwietnia 2022

Międzynarodowy Duży Festiwal Czytania obchodzi w tym roku dziesięciolecie. Z tej okazji słynąca z eksperymentów impreza po raz pierwszy zawita na warszawską Pragę. W tym roku, w dniach od 24 do 26 czerwca, blisko 50 wydarzeń zorganizowanych zostanie w dawnym kompleksie fabryk na legendarnych Szmulkach.

„Za nami dziesięć lat Big Book Festival, czas intensywnych zmian, szalonych pomysłów na odkrywanie literatury, dekada eksperymentów. A przede wszystkim czas emocjonujących spotkań z ludźmi i wspólnego życia czytaniem” – mówi Anna Król, dyrektorka festiwalu, wyjaśniając, jaka atmosfera będzie towarzyszyć jubileuszowej edycji pod hasłem „Do widzenia, do jutra!”.

„Chcemy podsumować wszystko, co się nam razem udało. Czytanie jest dziś wśród najbardziej ekscytujących sektorów kultury, powiązaliśmy je ze sztukami wizualnymi, muzyką i teatrem. Książki są w centrum twórczych rozmów, budzą wzruszenia, a pisarze pomagają rozumieć świat. To jest wspólne osiągnięcie twórców literatury, jej promotorów i odbiorców. Big Book Festival od dekady jest nakręcaczem nowatorskich przemian – to żywy fenomen, który powstaje spontanicznie i dzięki energii społecznej. W tym roku chcemy świętować to, co dokonane, ale jeszcze bardziej chcemy pobiec naprzód. Literatura co dzień przynosi zachwyty, a my otwieramy się na nieznane i już czekamy na nowe jutro” – dodaje.

Ulica Otwocka 14 (fot. © Marta Wróbel)

Cały festiwal – złożony z 50 wydarzeń scenicznych, dyskusji, warsztatów i happeningów – odbędzie się na otoczonej legendą Szmulowiźnie, czyli w dawnej dzielnicy robotniczej, która rozkwitała w XIX wieku. Kompleks budynków fabrycznych przy Otwockiej 14 na trzy czerwcowe dni zmieni się w literacki pępek świata. Spotkania, spektakle i koncerty odbędą się w halach i przestrzeniach, które do II wojny światowej służyły jako ważne centrum wyrobów gumowych (w tym uszczelek, wyżymaczek, butów sportowych i kaloszy), a przez cały okres PRL mieściły zakłady garmażeryjne, słynące z produkcji luksusowych kiełbas. Niszczejące od lat 90. XX wieku budynki w nowym stuleciu zostały przekształcone w centrum artystyczne Fabryka Trzciny, a dziś działa tam kompleks Mała Warszawa.

„Byliśmy już z festiwalem na dworcach, w wytwórni serów, nieczynnej szkole i zabytkowym hotelu. Po raz pierwszy wędrujemy na Pragę Północ, do fascynującej dzielnicy przesyconej robotniczą historią, legendarnym sznytem i kodeksem honorowym. Szmulki to korzeń zmieniającej się Pragi. Każdy, kto chce czytać Warszawę ze zrozumieniem, powinien znać te rewiry” – mówi Paulina Wilk, współtwórczyni festiwalu. „Warszawa nie przestaje nas inspirować, to miasto jest wielowarstwową opowieścią, a zrewitalizowane fabryki tworzą idealny kontekst dla festiwalu, który czerpie z miejskich wibracji i nie lubi powtórek” – dodaje.

Ulica Otwocka 14 (fot. © Marta Wróbel)

Z okazji dziesiątych urodzin Big Book Festival szykuje dla czytelników Duży Bal Literacki, czyli wielką imprezę przebierańców pod hasłem „Jaką książką jesteś?”. Wszyscy uczestnicy mogą się przebrać za tytuł książki, jej temat lub głównego bohatera. Wstęp będzie wolny, a przebranie – obowiązkowe. Zapowiada się barwna i spektakularna celebracja literatury.

Jak informują organizatorzy, po dwóch edycjach festiwalu realizowanych w warunkach pandemii, w tym roku wydarzenie stawia na bliskość czytelników, autorów i artystów. Choć Big Book Festival jako jeden z pierwszych transmitował cały swój program na żywo online, to w tym roku szykuje się powrót do osobistych spotkań i wszyscy zachęcani są do obecności na miejscu. Wydarzenia nie będą transmitowane, wstęp jest wolny. Warto się pojawić osobiście tym bardziej, że po przerwie Big Book Festival znów odwiedzą pisarze ze świata. Którzy? Tego dowiemy się niebawem. Program 10. edycji festiwalu zostanie ogłoszony w maju.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: wydarzenia