Big Book Festival – nowe wydarzenie literacko-artystyczne w Warszawie

14 maja 2013

Big Book Festiwal 2013
W dniach 22 i 23 czerwca w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja miedzynarodowego festiwalu literacko-artystycznego Big Book Festival. Gośćmi specjalnymi imprezy będą zagraniczni autorzy: Elif Safak, Peter Kerr, ?sa Larsson i Kirsten van den Hul.

Big Book Festival to nowy festiwal książki. Odbędzie się w nietypowych dla literatury lokalach m.in. hotelu, dawnym sklepie z kapeluszami, autobusie, planetarium, kinie i salonach fryzjerskich. Organizatorzy festiwalu zaplanowali ponad 50 wydarzeń z udziałem kilkudziesięciu pisarzy i ekspertów. Nowy festiwal ma sprawić, że na dwa dni Warszawa stanie się miastem czytelników. W budynkach i na wolnym powietrzu, w lokalach prywatnych i publicznych, a także w przestrzeni miasta odbędą się spotkania, akcje, wystawy, panele, warsztaty angażujące mieszkańców i publiczność. Festiwal łączy literaturę i sztukę, ludzi i nowe technologie. Tegorocznej edycji Big Book Festival towarzyszy przewrotne hasło „Papier nie umiera nigdy”, symbolizujące wiarę w trwałość książek, przyszłość literatury w nowych formach oraz artystyczne zastosowanie papierowych materiałów.

Festiwal ma charakter międzynarodowy ? odbywa się w Warszawie i przestrzeni wirtualnej, połączy autorów polskich i gości zagranicznych, pozwoli publiczności miejskiej i internautom, bez względu na miejsce ich pobytu, wspólnie uczestniczyć w wydarzeniach. Dzięki nowym technologiom odbędą się m.in. prywatne spotkania z gwiazdami światowej literatury.

Do Warszawy przyjedzie m.in. Peter Kerr, najpopularniejszy szkocki autor literatury podróżniczej, którego książki tłumaczone są na kilkanaście języków. 73-letni Kerr porzucił udaną karierę muzyka jazzowego, występującego w tych samych programach telewizyjnych co Shirley Bassey i The Beatles, by zająć się uprawą ziemi i hodowlą bydła. Z rodzinnej Szkocji przeniósł się na Majorkę i tam ratował upadające sady pomarańczowe. To doświadczenie zainspirowało go do napisania pierwszej książki ? „Pomarańcze w śniegu” (wydanie polskie ? Carta Blanca, 2010) okazały się bestsellerem i otworzyły jego karierę pisarską. Peter Kerr przywiezie do Polski swój dowcip, spokój i dystans do życia. Weźmie udział w panelu „Ucieczka ? czyli jak mieć szczęście” i razem z pisarzem Tomaszem Łubieńskim oraz o. Pawłem Gużynskim porozmawia o poszukiwaniu sensu i spełnienia w oddaleniu, podróży, dalekim świecie. Panel będzie jednym z kilkunastu spotkań festiwalowych, łączących pisarzy z przedstawicielami innych dziedzin życia.

Drugim zagranicznym gościem będzie Elif Safak, najpoczytniejsza pisarka i druga ? po Orhanie Pamuku ? gwiazda literatury znad Bosforu. Safak opublikowała dotąd osiem powieści i kilka zbiorów esejów. Mieszka w Stambule i Londynie, publikuje po turecku i angielsku, została odznaczona wieloma nagrodami. Jej książki wywołują międzynarodowy zachwyt, w Turcji budzą kontrowersje. Safak należy do najważniejszych autorek współczesnych, w powieściach łączy europejski i turecki sposób opowiadania, wschodnią i zachodnią symbolikę. Pisze o kobietach, subkulturach, imigrantach, mniejszościach. W Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się cztery jej powieści. Elif Safak spotka się z polską publicznoscia w specjalnym wirtualnym pokoju, do którego ? oprócz autorki przebywającej w Londynie ? ekskluzywny dostęp uzyska osiem osób wybranych w ogólnopolskim konkursie, a także publiczność zgromadzona w warszawskim kinie Iluzjon. Dzięki połączeniu cyfrowemu spotkamy się z pisarka w niezobowiązujących, prywatnych okolicznościach.

Równie swobodny i kameralny charakter będzie miało wirtualne spotkanie z gwiazda szwedzkiego kryminału ? ?są Larsson. Nazywana „tym drugim Larssonem” pisarka zachwyciła międzynarodową publiczność swymi wyrafinowanymi i wciągającymi opowieściami. Już pierwsza próba przed 10 laty przyniosła jej nagrodę Szwedzkiej Akademii Pisarzy Kryminalnych za najlepszy debiut. „Burza z krańców ziemi” została sfilmowana, role główna w ekranizacji zagrała Izabella Scorupco. Larsson jest jedną z najpoczytniejszych i najczęściej tłumaczonych autorek powieści kryminalnych w Szwecji. W Polsce Wydawnictwo Literackie opublikowało cztery jej książki. Autorka spotka się z polskimi czytelnikami on-line i w kinie Iluzjon, nie wychodząc ze swego domu w Mariefred.

Z Amsterdamu do Warszawy przyjedzie Kirsten van den Hul ? z wykształcenia arabistka i sowietolożka, z natury radykalna optymistka, z zawodu ? change agent. Holenderska publicystka, działaczka i feministka jest jedna z najlepiej znanych kobiet w swej ojczyźnie, jesienią ukaże się tam książka „Shevolution”, ukazująca, jak kobiety mogą zmieniać świat. Kirsten Van den Hul w 2011 r. została oficjalną przedstawicielką kobiet przy ONZ i podróżowała po świecie poznając ich problemy. Współpracuje z rządem Holandii, organizacjami pozarządowymi i międzynarodowymi firmami jako change agent ? doradza i szkoli w zakresie przeprowadzania zmian społecznych i organizacyjnych. Jest publicystką, mówczynią i poetką. Podczas Big Book Festival będzie gościem dwuczęściowego panelu „Walka płci ? on & ona współcześnie”, poświęconego nowym wymiarom kobiecości i męskości. Udział w rozmowie wezmą także polscy pisarze, filozofowie i psychologowie.

Big Book Festival gościł będzie także kilkudziesięciu polskich pisarzy, twórców i autorów, staną się oni uczestnikami rozmów i paneli tematycznych, a także bohaterami akcji organizowanych w przestrzeni publicznej, spacerów, wystaw i zajęć warsztatowych. Zaproszenie do udziału w festiwalu przyjęli m.in.: Sławomir Mrożek, Kazimierz Orłoś, Dorota Masłowska, Tomasz Łubieński, Jacek Dukaj, Maria Peszek, Szczepan Twardoch, Jan i Maja Łozińscy, Zygmunt Miłoszewski, Maria Pakulnis, Borys Lankosz, Stefan Szczepłek, Łukasz Orbitowski, Magdalena Cielecka, Monika Piątkowska, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Beata Chomątowska, Andrzej Franaszek, Filip Springer, Prof. Witold Orłowski, Łukasz Modelski, Ludwika Włodek, Paulina Wilk, Iza Kuna, Michał Okoński, Radosław Romaniuk, Magda Skopek i wielu innych.

Pomysłodawcą i organizatorem Big Book Festival jest Fundacja „Kultura nie boli”. Głównym partnerem literackim jest Wydawnictwo Literackie. Wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu są bezpłatne.

Więcej o imprezie: www.bigbookfestival.pl lub www.facebook.com/bigbookfestival.

BBF 2013 - plakat

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia