Biblioteka Narodowa po raz czwarty organizuje Imieniny Jana Kochanowskiego
20 czerwca Ogród Krasińskich stanie się literackim sercem Warszawy. Pisarze, poeci, literaturoznawcy, aktorzy i muzycy spotkają się po raz czwarty na Imieninach Jana Kochanowskiego. Kiedy awangarda jest awangardowa? Czy pisarze lubią krew? Komu potrzebne są nagrody literackie? – to niektóre z pytań, na które będą szukać odpowiedzi.
Biblioteka Narodowa zaprasza do Ogrodu Krasińskich na 4. edycję Imienin Jana Kochanowskiego. W programie znalazły się między innymi spotkania z pisarzami, rozmowy o Franciszce i Stefanie Themersonach, mecz literacki na utwory awangardowe oraz spotkania klubów książki. Wszystko odbędzie się na trzech scenach w towarzystwie kilkudziesięciu wydawnictw oraz najbardziej kulturalnych warszawskich kawiarni.
Tematem przewodnim 4. edycji Imienin będzie twórczość Franciszki i Stefana Themersonów, jednych z najbardziej oryginalnych artystów awangardowych w polskiej sztuce XX w.
Jan Gondowicz, Klara Kopcińska i Robert Pruszczyński będą rozmawiać o tym, czy „Wykład profesora Mma” z 1953 nadal jest wywrotowy, a następnie w trakcie literackiego meczu aktorzy i dziennikarze zmierzą się z fragmentami powieści Stefana. Themersonowie to autorzy najciekawszych polskich bajek dla dzieci. Dlatego w programie Imienin nie zbrakło wydarzeń dla najmłodszych. Wieczorynkę „Święty Franciszek” na podstawie opery Stefana Themersona wyreżyseruje Tomasz Cyz, a Józef Wilkoń poprowadzi zajęcia działające na wyobraźnie zatytułowane „Wilkoń i Wilk”. Poza tym, odbędą się również warsztaty z elementami biblioterapii oraz „Koncercik na oko i ucho” z udziałem samych dzieci. Całodniowy program zakończy energetyczny dansing z zespołem Mitch & Mitch.
A oto wybrane propozycje programowe Imienin Jana Kochanowskiego 2015:
14.00 – „Czy pisarze lubią krew?” ? Rozmowa z Elżbietą Cherezińską i Szczepanem Twardochem o powieści historycznej, okrucieństwie i popkulturze. Prowadzenie: Miłada Jędrysik.
14.00 – „Czy powieści Stefana Themersona są awangardowe?” ? Rozmowa z Janem Gondowiczem i Klarą Kopcińską o wywrotowym potencjale powieści. Prowadzenie: Robert Pruszczyński.
16.00 – „Fabularny przewodnik po ostatnich pożegnaniach” ? spektakl Klubu Komediowego.
17.00 – Mecz literacki na utwory Stefana Themersona oraz poetów awangardowych poprowadzi dziennikarz Grzegorz Markowski. Udział biorą: Iwona Bielska, Joanna Brodzik, Urszula Dudziak, Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Marian Opania, Katarzyna Warnke, Zbigniew Zamachowski i inni.
19.00 – „Po co są nagrody literackie?” ? rozmowa z Małgorzatą Łukasiewicz, Jackiem Dehnelem i Szymonem Kloską. Prowadzenie: Justyna Sobolewska.
20.00 – „Pieśń świętojańska o sobótce” ? tekst Jana Kochanowskiego w aranżacji Magdaleny Tejchmy wykona Ania Rusowicz.
21.30 – Dansing z zespołem Mitch & Mitch
Szczegółowy program oraz więcej informacji znajdziecie na stronie Biblioteki Narodowej.
TweetKategoria: wydarzenia