Biblioteka na Open?er Festival 2012

4 lipca 2012


Podczas trwającego od dzisiaj do soboty Open?er Festival w Gdyni-Kosakowie miłośnicy muzyki będą mogli po raz pierwszy w historii imprezy korzystać z festiwalowej biblioteki.

Biblioteka na Open’er to wspólny pomysł Instytutu Książki oraz radiowej Trójki (tak, Trójki, która nie od dziś lansuje tezę, że bez książek nie ma muzyki i na odwrót). Wspólnie z organizatorem festiwalu przygotowano pierwszą w historii gdyńskiego festiwalu bibliotekę. Jest ona o tyle wyjątkowa, że mogą z niej korzystać wszyscy, którzy na festiwal się wybiorą. Bez karty bibliotecznej, bez dowodu tożsamości, bez kar za przetrzymanie i za nieoddanie, można nawet wejść bez koszulki i boso. Adres: studio Trójki na Open?erze. A ponieważ koncerty zaczynają się późnym popołudniem, czasu na czytanie mają festiwalowicze w bród.

Tym zaś, którzy na festiwal nie pojadą, pomysłodawcy biblioteki polecają lektury „okołofestiwalowe”, a tych ukazało się sporo, jak chociażby dopiero co wydana „Kryzys w Babilonie: Autobiografia Roberta Brylewskiego”, o dziełach zebranych Marcina Świetlickiego nie wspominając. Można też przeczytać biografię Björk Lesława Halińskiego czy „Wierność w stereo” natchnionego rockiem Nicka Hornby’ego, jak i niesłusznie zapomnianego „Pana Lehmanna” Svena Regenera.

Chociaż Open?er to przede wszystkim święto muzyki (na tegorocznej edycji festiwalu pojawią się m.in. Björk, The Kills, Public Enemy, Bon Iver, Yeasayer, The XX, Gogol Bordello i The Mars Volta), cieszy, że organizatorzy, wzorem Off Festival, postanowili włączyć do programu akcent literacki.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia