Baby Dziady, czyli Mickiewicz kontra rock&roll. Polski dramat z zamianą ról w warszawskim Big Book Cafe

25 listopada 2018


W niedzielę, 2 grudnia, Big Book Cafe w Warszawie zaprasza na szósty w tym sezonie Stand?up Literacki, podczas którego zabrzmią znane strofy z „Dziadów” Adama Mickiewicza w zaskakującej i nieco kontrowersyjnej odsłonie.

Jak wyglądałby nasz świat, gdyby to kobiety były narodowymi wieszczami? Co by to zmieniło? Czy jesteśmy właśnie na skraju takiej rewolucji? Role kobiet i mężczyzn przechodzą transformację. Na nowo formują się definicje, innych znaczeń nabierają feminizm, męskość, kobiecość, silna i słaba płeć. Kobiety mocniej walczą o swoje prawa. Mężczyźni wspierają ich dążenia albo budują barykady. Jak każdej transformacji, i tej towarzyszy złość, poczucie krzywdy i triumfu, silne emocje. Wszyscy przyglądamy się tej zmianie, sztafecie argumentów. I tylko jedno jest pewne ? nie znajdujemy się jeszcze w chwili nastania nowego porządku.

Podczas szóstego w tym sezonie Stand-upu Literackiego na scenie Big Book Cafe usłyszmy znane nam wszystkim strofy z „Dziadów”, ale z zamianą ról. Z tekstem Mickiewicza odważyła się zmierzyć Natalia Fiedorczuk-Cieślak, pisarka nagrodzona Paszportem Polityki w roku 2017, autorka powieści „Jak pokochać centra handlowe” oraz „Ulga”. Fiedorczuk-Cieślak nie oszczędza swojego czytelnika, pisze o trudnych emocjach i bolesnych doświadczeniach, w szczególności kobiet; portretuje także współczesne związki. Pisarka specjalnie dla Stand-upu Literackiego stworzy nowe fragmenty trzynastozgłoskowcem ? będzie poprzez nie dialogować z mickiewiczowskim oryginałem.

Agnieszka Przepiórska i Monika Babula z Teatru Histeryczek.

Wierszem polskiego wieszcza przemówią feministki ? „Wielką improwizację” usłyszymy w wykonaniu aktorek „Teatru Histeryczek”: Agnieszki Przepiórskiej i Moniki Babuli. Natomiast monolog Zosi, co „nie dotknęła ziemi ni razu”, zinterpretuje mężczyzna ? Miron Jagniewski. Całości punk-rockowy rytm nada grająca na perkusji Dominika Korzeniecka.

Za reżyserię odpowiada Daria Kopiec ? reżyserka filmowa i teatralna, która ukończyła Łódzką Filmówkę ze specjalizacją w animacji i efektach specjalnych, a także warszawską Akademię Teatralną. Przygotowywała spektakle teatralne m.in. w Krakowie, Łodzi, Opolu i Warszawie.

Daria Kopiec.

Stand-up Literacki to klasyka na opak i sceniczny żart o wysokich walorach artystycznych. Niepowtarzalny, na poły improwizowany wieczór. Twórcy kolejnego przewrotnego odczytania literackiej klasyki w Big Book Cafe zadają dużo pytań: o to, co by było, gdyby, czy warto ćwiczyć umysł w wyobraźni i szukać alternatyw. I wreszcie: czy roszada ról, jakie swym bohaterom wyznaczyli wieszczowie w dziełach wszech czasów mogłaby nas odmienić? A może zachwiać naszym poczuciem bezpieczeństwa i narodowej przynależności?

Stand-up Literacki „Baby Dziady, czyli Mickiewicz kontra rock&roll” odbędzie się 2 grudnia o godz. 19:00 w Big Book Cafe przy ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie. Bilety w cenie 15 złotych można kupić on line w serwisie www.bilety24.pl oraz na miejscu w dniu wydarzenia (płatność gotówką).

fot. mat. prasowe Big Book Cafe

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia