Autentyczność w literaturze myślą przewodnią 16. edycji Festiwalu Conrada w Krakowie. Znamy pierwszych gości

25 czerwca 2024

Ogłoszono pierwsze szczegóły programu 16. Międzynarodowym Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, który odbędzie się w dniach 21–27 października w Krakowie. Pisarze z całego świata spotkają się z publicznością, by wspólnie dyskutować o tym, czym jest autentyczność i w jakiej literaturze możemy ją znaleźć.

Jesienią w Krakowie spotkamy twórców cieszących się międzynarodowym uznaniem, wśród nich będzie Irlandczyk Sebastian Barry i Argentynka Claudia Piñeiro. Polską literaturę reprezentować będą między innymi autorka powieści historycznych Anna Brzezińska i badacz historii kultury Łukasz Kozak. Spotkania stworzą okazję do dyskusji o autentyczności, którą dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada, Olga Drenda, porównuje do kamienia filozoficznego.

„Wszyscy jej poszukują, gdy jednak próbują zdefiniować, czym jest, rozpływa się w powietrzu. Z drugiej strony autentyczność to termin tak często wywoływany, że być może ulotniły się z niego znaczenia. Paradoks? Doskonale. Tym chętniej przyjrzymy się wymiarom autentyczności w literaturze” – zapowiada Drenda. „Będziemy czytać klasyków i outsiderów, dyskutować o literackich spowiedziach, o pograniczach fikcji i faktu, o swobodzie spekulacji. Kto wie, być może uda się nam również odnaleźć odpowiedź na pytanie, co to właściwie znaczy 'być sobą'” – dodaje.

Jednym z zagranicznych gości krakowskiego wydarzenia będzie Sebastian Barry. „To dziś jeden z najważniejszych przedstawicieli kultury irlandzkiej” – mówi dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada Urszula Chwalba. Barry dwukrotnie otrzymał Costa Book of the Year i był pięciokrotnie nominowany do Nagrody Bookera. W czerwcu oficyna ArtRage opublikowała jego najnowszą powieść, „Czas starego boga”, w przekładzie Agi Zano. Wspólnie z autorem będziemy się zastanawiać nad autentycznością w obliczu trudnej i domagającej się rewizji przeszłości, a także nad związkami zachodzącymi między twórczością a pamięcią. Spotkanie poprowadzi tłumaczka i znawczyni literatury Wysp Brytyjskich Magda Heydel.

Z kolei Claudia Piñeiro to wielokrotnie nagradzana argentyńska pisarka, której rozgłos przyniosły powieści z wątkiem kryminalnym, skupiające się na sprawach społecznych i politycznych. Jedną z takich książek jest „Czas much”, niedawno wydany po polsku. „Piñeiro należy do najciekawszych i najchętniej czytanych autorek latynoamerykańskich. O jej fenomenie dobrze świadczy fakt, że zajmuje trzecie miejsce wśród najczęściej tłumaczonych pisarek i pisarzy z Argentyny, zaraz po Jorge Luisie Borgesie i Juliu Cortázarze” – podkreśla Urszula Chwalba. Razem z Claudią Piñeiro będziemy dyskutować o tym, czy literatura może tworzyć wiarygodną panoramę, w której wszyscy moglibyśmy się zobaczyć, i o tym, w jaki sposób proza gatunkowa może być krytycznym narzędziem pomagającym nam zrozumieć samych siebie. Rozmowę poprowadzi tłumacz i popularyzator literatury hiszpańskojęzycznej Tomasz Pindel.

Z pytaniami o autentyczność zmagają się także ci, którzy próbują rekonstruować przeszłość. Na Festiwalu Conrada opowie o tym historyczka i pisarka Anna Brzezińska. W tym roku ukazała się powieść Mgła, w której autorka, łącząc fikcję i historię, stara się oddać mentalność bohaterów ukształtowanych przez myślenie magiczne i religijne. Podobne zagadnienia pojawiają się w tekstach Łukasza Kozaka, który także odwiedzi krakowski festiwal. Najgłośniejszą pracą tego badacza historii kultury jest studium „Upiór. Historia naturalna”. Autor zestawia ze sobą liczne źródła – niekiedy zapomniane, niekiedy lekceważone – by przyjrzeć się zjawisku, które przez wieki miało duży wpływ na życie społeczne: wierze w upiory.

Spotkania i debaty z pisarzami to tylko część programu Festiwalu Conrada. Wydarzenie obejmuje także spotkania branżowe w ramach „Kongresu książki” oraz „Lekcje czytania”, czyli cykl warsztatów prowadzonych przez znawców literatury. Częścią festiwalu będą również aktywności dla dzieci i rodzin oraz pasmo filmowe. Tradycyjnie wręczona zostanie Nagroda Conrada przyznawana za najlepszy debiut prozatorski.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia