Aukcja okaleczonych książek odesłanych Oldze Tokarczuk rozpocznie Bruno Schulz. Festiwal 2021

16 września 2021

W dniach 12–17 października we Wrocławiu odbędzie się – już po raz dziesiąty – Bruno Schulz. Festiwal. Impreza rozpocznie się od licytacji zniszczonych książek, które internauci odesłali w czerwcu noblistce Oldze Tokarczuk.

Tegoroczna edycja będzie nieco skromniejsza niż zwykle, ale za to już w sierpniu pod egidą Bruno Schulz. Festiwal odbyło się spotkanie z noblistkami: Swietłaną Aleksijewicz i Olgą Tokarczuk. „Organizacja tego wyjątkowego wydarzenia wymusiła na nas ograniczenie liczby spotkań głównej, październikowej części festiwalu. Bądźcie jednak spokojni: nie ograniczymy ich jakości” – piszą organizatorzy.

Festiwal rozpocznie się 12 października o godz. 18:00 od aukcji okaleczonych książek Olgi Tokarczuk. Po czerwcowym wywiadzie noblistki dla „Corriere della Sera” niektórzy uznali, że pisarka porównała Polskę do Białorusi i dali wyraz swojemu oburzeniu, zapoczątkowując akcję odsyłania jej książek. Fundacja Olgi Tokarczuk zapowiedziała, że wszystkie nadesłane egzemplarze zostaną przekazane na aukcję charytatywną na rzecz organizacji walczących o prawa osób LGBT+. W związku z tym, by uniemożliwić sprzedaż książek, odsyłający wpierw je zniszczyli. Fundacji to jednak nie zraziło i nie zrezygnowała z planów przeprowadzenia licytacji.

Aukcję przygotowano na sam początek festiwalu. Wydarzenie odbędzie się tylko i wyłącznie online, bez udziału publiczności, na fanpage’ach Fundacji Olgi Tokarczuk, Bruno Schulz. Festiwal, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury. Licytację poprowadzą Mariusz Szczygieł oraz Irek Grin. Szczegóły organizacyjne i przewodnik dla chcących wziąć udział w aukcji zostaną przedstawione w trakcie transmisji.

Prym podczas tegorocznej edycji festiwalu będą wiodły spotkania autorskie. Gośćmi we Wrocławiu będą: Magdalena Grzebałkowska, Agata Tuszyńska, Ewa Winnicka, Andrzej Bart, Artur Domosławski, Maciej Hen, Magdalena Środa, Jacek Leociak i Bartosz Heksel. W programie nie zabraknie też wielogłosowych dyskusji: troje profesorów – Małgorzata Omilanowska, Paweł Machcewicz i Dariusz Stola – będzie debatować o zawłaszczaniu instytucji kultury, a Iza Klementowska i Wit Szostak w rozmowie o filozofii uchodźczej spróbują odpowiedzieć na pytanie: dlaczego w ludziach, którzy uciekają przed wojną, przemocą i biedą, niektórzy widzą zagrożenie? W ramach festiwalu możemy spodziewać się również rozmowy z Cezarym Łazarewiczem, autorem nagrodzonej „Nike” książki „Żeby nie było śladów”, która została ostatnio przeniesiona na kinowe ekrany. Tradycyjnie w programie znalazły się też wydarzenia towarzyszące Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrodzie Poetyckiej Silesius.

„Nie wiemy jeszcze, czy festiwalowi będzie mogła towarzyszyć publiczność na widowni. Ale trzymajcie kciuki – być może jakąś ograniczoną liczbę widzów będziemy mogli zaprosić na spotkania. Wszystkie wydarzenia oczywiście będzie można śledzić online” – informują organizatorzy.

Bruno Schulz. Festiwal powstał w 2012 roku jako forma uczczenia pamięci jednego z najwybitniejszych europejskich prozaików, przypomnienie jego dzieła oraz święto literatury i sztuki. W ciągu 10 lat, które upłynęły od tamtej chwili, w imprezie wzięło udział ponad 350 gości, przygotowano 8 konferencji naukowych oraz 32 lekcje dla młodzieży, bawiono się wspólnie na 18 koncertach, zorganizowano 5 slamów poetyckich i tyleż samo wystaw artystycznych oraz gier miejskich, zaprezentowano 4 filmy, urządzono uliczny spektakl, happening i literacki spacer.

Pełny program tegorocznej edycji Bruno Schulz. Festiwal dostępny na stronie imprezy.

[edm]
fot. Fundacja Olgi Tokarczuk

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia