Andrzej Stasiuk zaprasza na 3. edycję literackiego Festiwalu im. Zygmunta Haupta

13 września 2017


Już niebawem małopolscy miłośnicy literatury będą mogli się spotkać podczas trzeciej edycji Festiwalu im. Zygmunta Haupta – wydarzenia poświęconego twórczości jednego z wybitniejszych, choć często pomijanych, autorów w historii literatury polskiej XX wieku.

W dniach od 21 do 24 września 2017 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gorlicach i Gorlickim Centrum Kultury odbędzie się literacki Festiwal im. Zygmunta Haupta. Wydarzenie ma dwa podstawowe cele. Pierwszym jest przywrócenie pamięci o wyjątkowym pisarzu, jakim był Zygmunt Haupt, przybliżenie odbiorcom jego sylwetki twórczej i życiorysu wraz z kontekstem historycznym jego czasów. Realizacji tego celu służą spotkania tematyczne z udziałem badaczy twórczości patrona festiwalu. Drugim celem wydarzenia jest udział w rozwoju polskiej sceny literackiej, promocja czytelnictwa i wartościowych zjawisk współczesnej literatury i sztuki. Podczas festiwalu odbędzie się więc szereg spotkań z renomowanymi autorami i autorkami, a także wydarzenia towarzyszące.

Inicjatorem wydarzenia jest Andrzej Stasiuk, który pełni funkcję Dyrektora Artystycznego festiwalu. Pomysł narodził się z jego fascynacji twórczością Zygmunta Haupta. „To była pierwsza polska literatura, pierwsze polskie pisarstwo, które mnie ugodziło głęboko w serce i już nigdy niczego tak wyrazistego, tak pięknego nie udało mi się przeczytać w polskiej literaturze” – tak swoje pierwsze spotkanie z twórczością Haupta wspomina Stasiuk.

Żyjący w latach 1907-1975 Zygmunt Haupt uchodzi za największego z niesłusznie zapomnianych polskich pisarzy. Autor zajmuje w polskiej literaturze miejsce osobne, a jego twórczość pozostaje niemalże bez precedensu. Jego opowiadania, zapisane zawsze w pierwszoosobowej formie solilokwium, są stworzone z nakładających się na siebie obrazów, gęstych kadrów zarysowanych w pisarskiej i malarskiej wyobraźni. Wystarczał mu jeden epizod, by wejść w rzeczywistość tajemniczą, w której przeszłość łączy się z teraźniejszością, a miejsca realne z wyobrażonymi i zapamiętanymi. To, co kruche, ulotne i efemeryczne stapia się z tym, co trwałe i ogólnoludzkie.

Każdego festiwalowego dnia będą się odbywać spotkania tematyczne poświęcone życiu i twórczości patrona festiwalu. Gorlice odwiedzą: prof. Aleksander Madyda, dr hab. Andrzej Niewiadomski oraz dr Paweł Panas ? badacze twórczości Haupta. Gośćmi specjalnymi tych wydarzeń będą ponadto: prof. Lajos Pálfalvi (kierownik Katedry Polonistyki na Katolickim Uniwersytecie im. P. Pázmánya w Budapeszcie, tłumacz literatury polskiej, laureat Nagrody Transatlantyk 2017), Paweł Sołtys, pseudonim Pablopavo (wokalista, autor piosenek i dziennikarz) oraz Arthur Haupt (syn pisarza).

Mając na względzie udział w rozwoju polskiej sceny literackiej, promocję czytelnictwa i wartościowych zjawisk współczesnej literatury, zaplanowano cykl spotkań autorskich. Ponieważ dzieło Haupta łączy w sobie poetycką wrażliwość, prozatorską wyobraźnię i reporterską uważność, każdy z tych gatunków zaznaczy swój ślad w programie festiwalu. W Gorlicach odbędą się spotkania z następującymi autorami i autorkami: Waldemar Bawołek, Ádám Bodor (Wegry), Małgorzata Czyńska, Weronika Gogola, Aldona Kopkiewicz, Antoni Kroh, Karol Maliszewski, Bronka Nowicka, Michał Olszewski, Marcin Sendecki, Żanna Słoniowska, Ziemowit Szczerek, Varujan Vosganian (Rumunia).

Moderatorami spotkań autorskich i tematycznych będą: Wojciech Bonowicz, prof. Aleksander Madyda, Karol Maliszewski, dr Paweł Panas, dr Monika Rogowska-Stangret, Andrzej Stasiuk, Monika Stopczyk.

W tegorocznym programie znalazły się także koncerty. Muzyczne otwarcie Festiwalu to Pablopavo ? laureat Paszportu „Polityki” (2014), artysta znany z formacji i projektów takich jak: Vavamuffin, Zjednoczenie Sound System oraz Pablopavo i Ludziki. Węgierski zespół Göncölszekér zaprezentuje materiał z albumu „Izrael földjén” (z węg. „Z ziemi Izraela”), na którym znalazły się utwory skomponowane do wierszy Paula Celana, Nelly Sachs i Osipa Mandelsztama. Ostatni muzyczny akcent to koncert Jacka Kleyffa ? legendy polskiej kontrkultury, charyzmatycznej osobowości i pełnego dowcipu erudyty.

Wszystkie wydarzenia programu są niebiletowane. Program imprezy jest dostępny do pobrania w zakładce POBIERZ na stronie festiwalu, a szczegółowy opis wydarzeń pojawi wkrótce w zakładce PROGRAM.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia