Anda Rottenberg, Agata Romaniuk i pisarki niewygodne w kwietniu w warszawskim Big Book Cafe

6 kwietnia 2023

Kameralna adaptacja powieści Agaty Romaniuk „Proste Równoległe”, rozmowa z polską krytyczką sztuki Andą Rottenberg o jej fundamentalnych lekturach oraz ważna dyskusja o pisarkach tworzących w patriarchalnych kulturach. Te i wiele innych wydarzeń czekają nas w kwietniu w warszawskim Big Book Cafe.

Mały teatr – wielka sztuka

Pierwszy w tym roku „Mały teatr”, czyli cykl kameralnych adaptacji głośnych współczesnych dzieł literackich, otworzy inscenizacja powieści Agaty Romaniuk „Proste równoległe”. To historia o konfrontacji dwóch skrzypaczek – wielkiej mistrzyni i jej uczennicy, o zderzeniu pasji z osobistymi pragnieniami, a wszystko to w atmosferze ograniczeń i napięć czasów PRL. Tekst zinterpretują znakomite aktorki: Sławomira Łozińska (aktorka Teatru Narodowego) i Anna Gorajska. Za adaptację i reżyserię odpowiada Tomasz Cyz, który na scenach Big Book Cafe reżyserował już teksty Marcina Wichy, Agnety Pleijel czy Swietłany Aleksijewicz. O oprawę muzyczną zadba skrzypaczka Maria Sławek. Spektakl nie będzie transmitowany online. Wydarzenie zapowiedziano na poniedziałek, 24 kwietnia, o godz. 19:00.

Literacki świat Andy Rottenberg

W cyklu „Książki mojego życia” autorytety, artyści i profesjonaliści z różnych dziedzin opowiadają o najważniejszych lekturach w ich życiu. Tym razem Paulina Wilk zapyta cenioną krytyczkę sztuki Andę Rottenberg o to, jakie tytuły wpłynęły na jej pracę twórczą i życie. Jacy pisarze nauczyli ją rozpoznawać piękno, jakim językiem mówi sztuka oraz jakie projekty z pogranicza literatury i twórczości uważa za najbardziej fascynujące? Rozmowa odbędzie się w czwartek, 20 kwietnia, o godz. 19:00 i będzie transmitowana na Facebooku Big Book Cafe.

Pisarki niewygodne

W serii debat „Gorący tytuł” w kwietniu czeka nas m.in. dyskusja o niebezpieczeństwie bycia prorokinią we własnym kraju. „Pisarka w szponach życia” to spotkanie o takich pisarkach niepokornych, jak: Dubravka Ugrešić, Swietłana Aleksjewicz, Vedrana Rudan i Elif Shafak. O europejskiej literaturze południowo-wschodniej, o powodach i współczesności zderzeń pisarek z męskim systemem władzy i patriarchalną kulturą porozmawiają: Karolina Felberg, Aleksander Kaczorowski i Marta Szpala. Spotkanie przygotowano w środę, 19 kwietnia o godz. 19:00. Będzie ono także transmitowane na Facebooku.

Premiery książek Agaty Tuszyńskiej i Julii Łapińskiej

W cyklu „Uwaga! Premiera” czeka nas premiera książki „Czarna torebka” Agaty Tuszyńskiej, która ukaże się nakładem wydawnictwa Osnova. Nowa książka autorki to osobista opowieść o odkrywaniu żydowskiej babki Deli, jej wojennych losów i swojej tożsamości. Wszystko dzięki przedmiotom odnalezionym w czarnej torebce. O żydowskich korzeniach, radzeniu sobie z nową tożsamością z autorką porozmawia Marta Perchuć-Burzyńska. Spotkanie w Big Book Cafe już w środę, 12 kwietnia o godz. 19:00. Rozmowę będzie można oglądać online.

Rok po świetnie przyjętym „Czerwonym Jeziorze” Julia Łapińska proponuje czytelnikom nową powieść kryminalną. Sugestywnie oddana atmosfera skutego lodem krajobrazu i precyzyjnie nakreślone psychologiczne portrety bohaterów to punkt wyjścia dla historii, która pochłania bez reszty. O nowym powieściowym śledztwie fotoreportera Kuby Kralla, problemie uchodźctwa oraz walce z ideą bezwzględnej żądzy władzy z autorką książki porozmawia Justyna Sobolewska. W wydarzeniu, które odbędzie się w piątek, 14 kwietnia o godz. 19:00, będzie można wziąć udział osobiście lub online.

Wielki targ książek

W kwietniu w Big Book Cafe także szykuje się Wielki Targ Społeczny, który tym razem ma trwać aż dwa dni – w sobotę i niedzielę, 22-23 kwietnia. Organizatorzy zachęcają do świątecznego wietrzenia domowych bibliotek. Zbiórka książek z drugiej ręki trwa do 21 kwietnia. Książki można przekazywać codziennie w godz. 9:00-20:00 do Big Book Cafe na ul. Dąbrowskiego 81 w Warszawie.

„Książki przyjmują nasi bariści, w podziękowaniu serwują uśmiech i kawę. Przyjmujemy książki w dobrym stanie wydane od 2000 roku – literaturę piękną, reportaże, biografie, czytadła, kryminały, poradniki, kulinaria. Nie przyjmujemy: słowników, encyklopedii, podręczników, literatury specjalistycznej, książek wydanych przed 2000 rokiem” – informuje klub. Wszystkie podarowane książki trafią na targ, a dochód z niego wesprze nowe projekty literackie Big Book Cafe.

[am]
fot. Big Book Cafe

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia