Alterhist 2021. Weekend z fantastyką i historią alternatywną w Zabrzu

4 października 2021

W dniach 9 i 10 października w Sztolni Królowa Luiza w Zabrzu odbędzie się coroczny Alterhist, czyli Festiwal Historii Alternatywnej. W wydarzeniu wezmą udział popularni polscy pisarze, uznani historycy i publicyści.

Trzecia edycja festiwalu rozpocznie się w sobotę o godz. 10:00 wykładem inauguracyjnym prof. dr hab. Adam Regiewicza pt: „Historia alternatywna jako nowa powieść historyczna”.

Tradycyjnie już odbędą się prelekcje i spotkania autorskie z popularnymi pisarzami z nurtu fantastyki, historii, a przede wszystkim historii alternatywnej. W tym roku tematem wiodącym do tworzenia alternatywnych rozważań będzie bitwa pod Chocimiem z 1621 roku, której 400-setna rocznica przypada jesienią.

W festiwalu weźmie udział m.in: Andrzej Pilipiuk, Marcin Ciszewski, Adam Przechrzta, Sławomir Koper, Piotr Langenfeld, Jacek Komuda, Michał Gołkowski, Krzysztof Haladyn, Wojciech Harpula, Joanna Lamparska, Arkady Saulski oraz wielu historyków, publicystów i pasjonatów historii: Krzysztof Tracki, prof. UŚ Miłosz Skrzypek, Mikołaj Marcela, Marcin Domagała, Michał Gruszczyński, Piotr Gociek, Jarosław Żamojda, Marek Farfos i prof. Adam Regiewicz.

Nie zabraknie także atrakcji dla miłośników gier RPG i planszówek, które będą odpowiadały tematyce tegorocznej imprezy, czyli bitwie chocimskiej. Będą gry wojenne, ekonomiczne, przygodowe, duże planszówki i małe karcianki. Chętni do udziału w sesjach RPG powinni zapisać się przez fanpage festiwalu na Facebooku.

W sobotę wieczorem o godz. 18:30 zagra wrocławski zespół Projekt Volodia. Festiwal zakończy się w niedzielę koncertem, który odbędzie się o godz. 16:00. Wystąpią Fábián Zoltán i zespół Forteca.

Wydarzeniom towarzyszyć będzie wystawa poświęcona Polakom w armii amerykańskiej podczas II wojny światowej.

Festiwal odbędzie się w Sztolni Królowa Luiza (Łaźnia Łańcuszkowa) przy ul. Wolności 408 w Zabrzu. Więcej informacji znajdziecie na stronie imprezy. Wstęp jest bezpłatny.

Na filmie promującym festiwal przedstawiono w skrócie bitwę pod Chocimiem z 1621 roku, w której zmierzyły się armie Rzeczpospolitej Polskiej i Imperium Osmańskiego. Starcie przedstawiono jednak w konwencji nawiązującej do meczu, a w składzie wojsk polskich można się dopatrzyć gości imprezy – m.in. Andrzeja Pilipiuka i Jacka Komudę.

[am]

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia