Aktorzy przedstawią kameralną adaptację „Domu dziennego, domu nocnego” Olgi Tokarczuk na scenie Big Book Cafe w Warszawie

28 listopada 2019


Kilka dni po ceremonii wręczenia Oldze Tokarczuk literackiej Nagrody Nobla będzie można wybrać się na wyjątkowe wydarzenie do Big Book Cafe w Warszawie ? kameralną adaptację słynnej powieści noblistki, „Dom dzienny, dom nocny”, rozpisaną na kilkoro aktorów, z muzyką na żywo.

„Dom dzienny, dom nocny” to misternie ułożona opowieść o wielu wymiarach życia, a także ograniczeniach, które sami sobie nakładamy. Big Book Cafe zaprezentuje powieść Tokarczuk w cyklu Mały teatr, a na niepowtarzalne, bliskie spotkanie z literaturą autorki zaprasza w niedzielę 15 grudnia o godz. 19:00. Autorem adaptacji i reżyserem spektaklu jest Tomasz Cyz. Prozę noblistki zinterpretują Maria Maj, Anna Jarosik-Tomala, Natalia Łągiewczyk, Anna Próchniak i Wojtek Chorąży. O oprawę muzyczną zadba Marta Śniady.

Opowieść Olgi Tokarczuk jest zarazem bardzo osobista i uniwersalna. Narratorka powieści po przeprowadzce do położonego u podnóża Sudetów domu zaczyna poznawać jego historię i okolicę. W naturalnym rytmie przyrody obserwuje życie tutejszych mieszkańców. Odkrywa ich sekrety, przeszłość niemieckich osadników, niezwykłe legendy, jak choćby o świętej Kummernis, która z tragicznym skutkiem sprzeciwiła się swojemu ojcu? Każda z historii pomaga jej zrozumieć miejsce, w którym się osiedliła, ale przede wszystkim pozwala odkryć kolejne wymiary rzeczywistości. Rzeczywistości na pograniczu jawy i snu, wspólnej nam wszystkim, bez względu na czasy i miejsca, w których żyjemy.

Opublikowany w 1998 roku „Dom dzienny, dom nocny” nagrodzono prestiżową międzynarodową Brücke Berlin-Preis, a w Polsce ? Nagrodą Nike czytelników. Powieść do dziś uznaje się za jedną z najważniejszych w dorobku pisarskim Olgi Tokarczuk. Aktorska interpretacja powieści i kameralna przestrzeń Big Book Cafe pozwolą przeżyć głośny opublikowany ponad 20 lat temu i nagradzany tekst na nowo! Już ruszyła sprzedaż biletów na to wydarzenie.

Cykl „Mały teatr” to unikalne, kameralne prezentacje na scenie Big Book Cafe głośnych współczesnych dzieł literackich i biografii. Wśród prezentowanych w cyklu książek były już „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” Marcina Wichy, reportaż literacki „Dom z dwiema wieżami” Macieja Zaręby-Bielawskiego i listy Andrzeja Czajkowskiego.

grafika: ? Krystyna Piotrowska

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia