90. urodziny Jerzego Ficowskiego w warszawskim kinie Atlantic

27 sierpnia 2014

90-urodziny-Ficowskiego
Fundacja Literacka im. Jerzego Ficowskiego, Polskie Radio RDC, miasto stołeczne Warszawa oraz Entropia Słowa zapraszają na „90. urodziny Jerzego Ficowskiego czyli Lewe Strony Widoków”, które obchodzone będą 4 września w warszawskim Kinie Atlantic.

Jerzy Ficowski, to jeden z najwybitniejszych polskich poetów, odkrywca Papuszy, przypomniany w zeszłym roku filmem małżeństwa Krauze, gdzie wcielił się w niego Antoni Pawlicki. Przez całe życie Ficowski związany był z Warszawą. Tu się urodził, tu jako bardzo młody żołnierz AK walczył w Powstaniu Warszawskim. Tu wreszcie, jako dojrzały człowiek i pisarz, czynnie uczestniczył w działaniach opozycji demokratycznej, co na wiele lat skazało go na istnienie wyłącznie w podziemnym nurcie polskiej kultury. Ficowski był poetą obdarzonym wielką empatią, wrażliwością na los innych. To dzięki temu powstał tom wierszy „Odczytanie popiołów” poświęcony Holocaustowi. Do końca życia nie uporał się z wojenną traumą, losem Żydów i Cyganów. Od Fundacji Pogranicze otrzymał zaszczytny tytuł pierwszego Człowieka Pogranicza. Miał wiele pasji, był wierny swoim fascynacjom: Schulzolog, Cyganolog, Przyrodnik, znawca kultury żydowskiej i tłumacz. Zapytany kiedyś, czy jest Żydem, czy Cyganem, odpowiedział: „Jestem tym, który jest bity. Kiedy biją Cyganów, jestem Cyganem, kiedy biją Żydów ? Żydem”.

Spotkanie z okazji 90. urodzin Jerzego Ficowskiego będzie doskonałą okazją do przypomnienia osoby i twórczości poety.

W programie wydarzenia przewidziano dyskusję z udziałem rodziny i przyjaciół Ficowskiego, interpretacje wierszy w wykonaniu znanych aktorów, prezentację autografów i zdjęć poety oraz projekcję dokumentu „Człowiek Pogranicza” zrealizowanego przez Tadeusza Wudzkiego. Tego dnia odbędzie się również premiera nowego wyboru wierszy Jerzego Ficowskiego „Lewe strony widoków” oraz prozy poetyckiej „Czekanie na sen psa”.

Spotkanie odbędzie się 4 września o godzinie 18.00 w kinie Atlantic w Warszawie. Wstęp na urodziny Ficowskiego jest wolny. Trzeba jedynie wysłać potwierdzenie przyjścia na adres mailowy: kontakt@entropiaslowa.pl (do 30 sierpnia do godz. 12.00).

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia