9. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu

10 kwietnia 2013

9 Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu
1 października we Wrocławiu rozpocznie się kolejny finał Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Gościem dziewiątej już edycji wrocławskiego święta narracji będzie między innymi Philippe Claudel, jeden z najwybitniejszych francuskich prozaików, reżyser i scenarzysta, członek Akademii Goncourtów, autor między innymi kontrowersyjnego „Raportu Brodecka” i „Śledztwa”.

Do Wrocławia przyjedzie także Sarah Hall, znakomita brytyjska pisarka, której zbiór opowiadań „The Beautiful Indifference” nagrodzony został między innymi Portico Prize for Fiction oraz Edge Hill Short Story Prize. Po raz pierwszy na Festiwalu Opowiadania pojawi się również autor z Islandii: Runar Helgi Vignisson to prozaik i tłumacz m.in. J.M. Coetzeego i Philipa Rotha, autor kilku zbiorów opowiadań, dyrektor programu Creative Writing na Uniwersytecie Islandzkim w Reykjaviku, ceniony i wielokrotnie nagradzany w kraju i za granicą. Organizatorzy zapowiadają również przyjazd autorów z innych krajów europejskich (m.in. z Hiszpanii, Niemiec i Szwajcarii) oraz jak zwykle znakomitą reprezentację znad Wisły.

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania to jedyna tego rodzaju impreza w Polsce. Poświęcona jest przede wszystkim krótkim formom literackim, ale w jej trakcie odbywają się również pokazy adaptacji filmowych, wykłady, wystawy, dyskusje o literaturze, warsztaty kreatywnego pisania i konkursy ? na najlepsze opowiadanie i najlepszy przekład. Zaproszenia na poprzednie edycje przyjmowali pisarze z trzydziestu krajów, przez co swoje prezentacje w językach oryginalnych miały już we Wrocławiu: Albania, Austria, Belgia, Białoruś, Bośnia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Estonia, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Izrael, Kanada, Niemcy, Norwegia, Polska, Portugalia, Rosja, RPA, Rumunia, Słowacja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania i Włochy. Festiwal zaprasza zazwyczaj autorów wybitnych, reprezentatywnych dla swoich krajów, wartych wypromowania w Polsce, ale też często doskonale już u nas znanych, jak choćby Wiktor Jerofiejew, Jurij Andruchowycz czy Etgar Keret.

Przypominamy, że pod koniec marca ogłoszono temat corocznego konkursu MFO na najlepsze opowiadanie, w tym roku odbywającego się pod hasłem „Pin i zielonym”; prace można przysyłać do końca maja. Główną nagrodą jest 3000 zł, a nagrodami dodatkowymi ? zaproszenia na warsztaty kreatywnego pisania odbywające się w październiku. W maju ogłoszony zostanie także konkurs na najlepszy przekład, a jesienią ukaże się kolejny numer czasopisma „Opowiadanie” i szósta z kolei festiwalowa antologia.

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie: www.opowiadanie.org.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia