8 listopada rozpocznie się kolejna edycja Targów Książki w Katowicach
W dniach 8-10 listopada odbędą się coroczne Targi Książki w Katowicach. Przez trzy dni w Międzynarodowym Centrum Kongresowym na czterech scenach jednocześnie organizowane będą spotkania autorskie, panele i debaty. Nie zabraknie również wystawców.
Jak przekonuje organizator targów, Fundacja Historia i Kultura, na stoiskach wydawców można będzie znaleźć nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich i zdobyć autografy wielu ulubionych autorów, a obecność antykwariatów umożliwi uzupełnienie domowych bibliotek także o starsze tytuły. Wśród wystawców znajdą się również stoiska z komiksami i grami – zarówno dla najmłodszych, jak i starszych miłośników tej formy rozrywki.
W tym roku udział w Targach Książki w Katowicach zapowiedziało wielu znanych autorów, a wśród nich: Katarzyna Bonda, Sylwia Chutnik, Ryszard Ćwirlej, Krzysztof Domaradzki, Tomasz Duszyński, Ałbena Grabowska, Magdalena Grzebałkowska, Aneta Jadowska, Izabela Janiszewska, Marek Krajewski, Roma Ligocka, Robert Małecki, Weronika Mathia, Wojciech Orliński, Maciej Siembieda, Leonie Swann czy Mariusz Szczygieł.
Pierwszy dzień targów będzie obfitował w bogaty program dla dzieci i młodzieży, stworzony z myślą o zorganizowanych grupach szkolnych. Wśród atrakcji zaplanowano m.in. premierę „Kociej szajki” Agaty Romaniuk w języku śląskim, spotkanie z Robbem Maciągiem wokół „Książki o górach”, spotkanie z Maciejem Mishokiem, społecznym opiekunem zabytków w Kopicach, a także warsztaty oraz konkurs poetycki organizowane przez Fundację Wolne Lektury.
W ramach programu śląskiego przygotowano m.in. spotkanie z Janem Czypionką wokół książki „Życie podejrzane”, która ma być czułym spojrzeniem na zapomniane dzielnice Górnego Śląska, a także spotkanie z Marcinem Melonem, który po 7 latach powrócił z nowym tomem serii kryminalnej o kōmisorzu Hanusiku. W sobotę na scenie głównej zobaczymy się z Dariuszem Kortką i Marcinem Pietraszewskim, którzy będą rozmawiać o książce „Kamraty. Historie z Klubu Wysokogórskiego w Katowicach”. W programie śląskim również spotkania zorganizowane przez Bibliotekę Śląską z Henrykiem Wańkiem oraz Moniką Glosowitz oraz panel dyskusyjny zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach z czwórką autorów z regionu śląskiego: Żanetą Pawlik, Aleksandrą Rak, Marzeną Hryniszak i Łukaszem Szusterem.
W tym roku katowickie targi odbędą się w rozszerzonej formule. Obok nowości wydawniczych, ciekawych promocji czy spotkań z autorami imprezie towarzyszyć będą wydarzenia popularyzujące naukę z różnych dziedzin uzupełnione częścią wystawienniczą – stoiskami targowymi z ofertą wydawnictw akademickich i naukowych z całej Polski. Przygotowano również prezentację oferty i dorobku polskich muzeów ze szczególnym uwzględnieniem muzeów z regionu Śląska. Na zbiorczym stoisku wystawienniczym będzie można nabyć publikacje muzealne. Ponadto w programie przewidziane są lekcje muzealne dla młodzieży oraz dyskusje panelowe muzealników w ramach branżowej wymiany doświadczeń.
„Mosty Literackie 2024” to projekt, dzięki któremu uczestnicy targów będą mogli wziąć udział w spotkaniach z autorami i poznać ofertę oficyn ukraińskich i niezależnych wydawców białoruskich. W ramach Salonu Wydawców Ukraińskich na zbiorczym stoisku zaprezentuje się 11 wydawców, odbędą się też spotkania autorskie z Hałyną Tkaczuk, która opowie o ukraińskiej literaturze dla dzieci i młodzieży, oraz Jurijem Wynnyczukiem wokół książek „Klucze Maryi” i „Legendy Lwowa”. Współczesną niezależną literaturę białoruską poznamy w ramach Salonu Niezależnych Wydawców Białoruskich. Pod tym szyldem odbędą się dwa spotkania: z Andrejem Chadanowiczem „Białoruś i widma dzikiego polowania” oraz ze Swiatłaną Kurs wokół polskiego wydania białoruskiego bestsellera „Dokąd zmierzasz, wilku?”.
Wstęp na targi jest biletowany. Szczegóły znaleźć można na stronie imprezy.
[am]
fot. Fundacja Historia i Kultura
Kategoria: wydarzenia