7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius już od 10 maja. W programie 100. urodziny Białoszewskiego, literatura niemiecka, debaty i spotkania

26 kwietnia 2022

W maju, już po raz siódmy, odbędzie się we Wrocławiu Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Gościem honorowym będą Niemcy, a jednym z najważniejszych elementów programu ogłoszenie nominacji w kategoriach Debiut i Książka roku do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Poznamy również nazwisko osoby, która otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Nie zabraknie także poezji z Polski, ze Słowacji i z Ukrainy. Odbędą się premiery nowych książek poetyckich, debaty, wydarzenia wokół setnej rocznicy urodzin Mirona Białoszewskiego, Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka, czytania poezji, koncert a nawet spektakl.

Festiwal Silesius pierwszy raz odbył się jako element obchodów przyznania Wrocławowi na 2016 rok tytułu Europejskiej Stolicy Kultury i wydarzenie towarzyszące wręczeniu Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Od tego czasu formuła imprezy ewoluowała, na co wpływ miały modyfikacje wprowadzane przez organizatorów, ale i czynniki zewnętrzne takie jak pandemia. To już druga edycja, podczas której nie poznamy laureatów Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, a jedynie nominowanych do niej oraz nazwisko osoby, która otrzyma Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Najlepsze książki poetyckie ubiegłego roku wyłonione zostaną z kolei w październiku podczas wspólnej gali Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus.

Organizatorzy przekonują, że ogłoszenie nominacji w maju sprawia, że przez niemal pół roku o tych tytułach będzie można dyskutować także podczas innych festiwali. Dla tak niszowej dziedziny literatury, jaką jest poezja, ten czas jest niezwykle istotny i – zanim poznamy zwycięzców – pozwala nominowanym tomikom poetyckim lepiej zaistnieć w świadomości czytelników oraz dłużej funkcjonować w obiegu krytycznoliterackim.

Sam festiwal przez te kilka lat zmienił się z kilkudniowej imprezy w całoroczne pasmo wydarzeń poetyckich. Majowy Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius i październikową galę nagród łączą m.in. odbywające się przez cały rok Salony Silesiusa (spotkania z poetami i poetkami), lekcje poetyckie (organizowane w szkołach) czy przedsięwzięcia realizowane w sieci (podcasty i retransmisje wydarzeń).

Ubiegłoroczna edycja Silesiusa (fot. Max Pflegel/Wrocławski Dom Literatury)

W maju, gdy następuje tygodniowa kumulacja festiwalowych wydarzeń, Wrocław śmiało można uznać za polską stolicę poezji. W tym roku, jeszcze przed startem głównej części imprezy, odbędzie się prezentacja twórczości młodych poetek i poetów z Wrocławia i okolic („Permutacje. Wrocławski przegląd młodej poezji”, niedziela 8 maja, godz. 19:00). Natomiast już od 10 do 15 maja każde popołudnie i wieczór warto spędzić w klubie Proza (we Wrocławskim Domu Literatury, przy ul. Przejście Garncarskie 2), gdzie będzie okazja doświadczać poezji w wielu różnych odsłonach. W programie m.in. spotkanie z Jackiem Podsiadłą (11 maja) i Piotrem Sommerem (15 maja), prezentacja poezji ukraińskiej (w oryginale i przekładzie, 11 maja), debata programowana przez poetkę Julię Fiedorczuk pt. „Queerowanie ekologii” (13 maja) i Turniej jednego wiersza im. Rafała Wojaczka (13 maja). Nie zabraknie także premier książek poetyckich m.in. Macieja Roberta, Piotra Janickiego i Aldony Kopkiewicz.

Tegoroczny Festiwal Silesius zakończy się wyjątkowym autorskim spektaklem Pawła Palcata pt. „Mój niepokój jest Twoim niepokojem”, w którym artysta, wykorzystując motywy z „Burzy” Szekspira, próbuje w eksperymentalny sposób zbadać relację człowiek-zwierzę. Na scenie Palcatowi towarzyszyć będzie pies Mania. I to ta relacja i jej dynamika jest próbą opowiedzenia o miejscu nadwrażliwców w dzisiejszym świecie (spektakl zostanie zagrany w klubie Proza, w niedzielę 15 maja o godz. 19:00, wstęp wolny).

Cały program tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius znaleźć można na stronie miasta. Organizatorem wydarzenia jest Wrocławski Dom Literatury. Festiwal odbywa się pod patronatem Booklips.pl.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia