7. edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu zapowiedziana na 24-25 marca

7 lutego 2018


Ogłoszono termin 7. edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu. Impreza odbędzie się w dniach 24-25 marca 2018 roku. W programie przewidziane są m.in. spotkania autorskie z gośćmi z Polski i zagranicy, wykłady oraz warsztaty komiksowe.

Krakowski Festiwal Komiksu po raz pierwszy odbył się grudniu 2011 roku w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Rok później termin wydarzenia został zsynchronizowany z ogólnopolskim kalendarzem imprez komiksowych, wskutek czego od 2013 roku festiwal odbywa się w ostatni weekend marca. Wraz z drugą edycją festiwal przyjął formułę dwudniową i został przeniesiony do nowo otwartego budynku Arteteki WBP, gdzie odbywa się do dziś.

W ciągu sześciu dotychczasowych edycji odbyło się ponad 50 spotkań autorskich, 25 wykładów i dyskusji, 20 warsztatów tworzenia komiksów (skierowanych do dzieci i młodzieży). W Krakowie goszczono ponad 50 twórców, w tym międzynarodowe gwiazdy: Anouk Ricard (Francja), Tony’ego Sandovala (Meksyk), Uliego Oesterle (Niemcy), Stephena Collinsa (Wielka Brytania), Nicolasa Wilda (Francja), S?rena Mosdala (Dania), Bédu (Belgia) oraz Grażynę i Zbigniewa Kasprzaków (mieszkających na stałe w Brukseli).

W programie tegorocznej edycji imprezy przewidziano m.in. spotkania autorskie z gośćmi z Polski i zagranicy, wystawy, wykłady oraz warsztaty komiksowe dla dzieci i młodzieży, a także pokaz filmów animowanych o tematyce komiksowej, malowanie na żywo, cieszące się wielką popularnością komiksowe bitwy, pokaz cosplay oraz turnieje gier planszowych. Nie zabraknie także nieodłącznej i znanej stałym bywalcom komiksowej giełdy, na której jak co roku będzie można kupić najciekawsze polskie i zagraniczne komiksy. Specjalnie z myślą o czytelnikach wydawcy planują przygotować premierowe publikacje (dotąd zapowiedziano łącznie 6 tytułów).

Krakowskiemu Festiwalowi Komiksu towarzyszyć będzie konferencja naukowa pt. „Mit dzisiaj” oraz wymiana komiksów w ramach wydarzenia „Drugie życie książki”. Równolegle będzie odbywać się wystawa „Teraz Komiks” w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Organizatorami wydarzenia są Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Krakowskie Biuro Festiwalowe ? operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO ? oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Więcej szczegółów powinno pojawić się wkrótce na stronie: komiks.org.pl.

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia