6. edycja Festiwalu Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”

6 września 2016

festiwal-dekonstrukcji-slowa-Czytaj-2016
19 września rozpoczyna się częstochowski Festiwal Dekonstrukcji Słowa „Czytaj!”. Szósta edycja imprezy to nowe pomysły, inspiracje i wyzwania. Niezmienny pozostaje jednak fakt, że na tydzień Częstochowa przemieni się w wielki labirynt słów i literackich kontekstów.

Od 19 do 25 września wszyscy miłośnicy dobrych książek, teatru, sztuk wizualnych, muzyki i nieoczywistych, czytelniczych gier i zabaw znajdą w Częstochowie coś dla siebie. Artystka Ania Wójcik przygotuje specjalnie dla nich festiwalową czytelnię Stacja Czytaj! na Dworcu Głównym PKP. Będzie można kolektywnie czytać hipertekst („Zmrok. Symfonia”), grać w grę paragrafową („Zombookie”), miejską („W pogoni za królikiem”), larpa („Ślub w Westeros”) i planszówki.

Na zainteresowanych czekają warsztaty teatralne, literackie i introligatorskie. Natomiast w ramach pielęgnowania pięknej tradycji czytania na głos i w towarzystwie Koło Gospodyń Miejskich będzie czytać erotyki, a Sebastian Banaszczyk z Patrycją Sawicką – flash fiction. Michał Wilk zabierze chętnych na literacki spacer po Częstochowie, a Krzysztof Bartnicki opowie o tym, jak graficznie można zmierzyć się z „Finnegans Wake”.

Fani muzyki nie mogą przegapić koncertu nowofalowego Variété, literackiej taperki Krzycha Niedźwieckiego i podróży z Guliwerem w wykonaniu Aleksandry Szwejkowskiej-Belicy. Do kina warto będzie wybrać się na „Kosmos”, gdzie Żuławski dekonstruuje Gombrowicza. Z kolei na teatralnej scenie Marcin Ciężki zmierzy się z tekstami Henryka Grynberga w monodramie „Kabaret po tamtej stronie”.

Oczywiście nie zabraknie również literackich zabaw dla najmłodszych, wymiany książek i klasycznych spotkań autorskich (z Michałem Rusinkiem, Włodzimierzem Nowakiem, Mateuszem Torzeckim, Martą Abramowicz, Mariuszem Urbankiem, Katarzyną Surmiak-Domańską, Kubą Wojtaszczykiem, Mariuszem Czubajem oraz Marcinem Podolcem).

Szczegóły imprezy można śledzić na profilu na Facebooku oraz na stronie festiwalczytaj.pl.

Tematy: , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia