50 lat „Jeżycjady”. W marcu rozpoczną się obchody jubileuszu popularnej serii Małgorzaty Musierowicz
W tym roku mija 50 lat od wydania pierwszego tomu „Jeżycjady”. Labreto, wydawca tej popularnej serii autorstwa Małgorzaty Musierowicz, zapowiada uroczyste obchody jubileuszu. Oficjalna inauguracja odbędzie się na początku marca podczas Poznańskich Targów Książki.
Pierwszy, tzw. zerowy tom „Jeżycjady” – „Małomówny i rodzina” – powstał, gdy Małgorzata Musierowicz przeczytała w prasie ogłoszenie o konkursie na powieść dla młodzieży, organizowanym przez Ludową Spółdzielnię Wydawniczą. „Pożyczyłam więc od Mamy maszynę do pisania. Waliłam w nią po nocach, w kuchni oddalonej od reszty tego dużego mieszkania o całą długość korytarza. Dzięki temu nie budziłam dzieci śpiących z tatą. Nad głową suszyło mi się pranie – całe sznury pieluszek z tetry, a na ogniu warzyła się zupa na jutro. Napisałam piorunem 'Małomównego i rodzinę’, wysłałam na konkurs i – niczego nie wygrałam niestety” – wspominała po latach Musierowicz w książce „Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę”.
Konkursu nie udało się wygrać, ale książka spodobała się jurorom, dlatego Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza zdecydowała się ją wydać. „Kiedy w roku 1975 powieść ukazała się drukiem w dużym nakładzie, kiedy dostałam za nią przyjemne honorarium, zrozumiałam, że przyszłość moja została przesądzona gdzieś wyżej: przecież wybrałam sobie zgoła inny zawód niż pisanie książek dla dzieci i młodzieży, a jednak los to właśnie kazał mi robić” – dodała.
Powieść „Małomówny i rodzina” spodobała się na tyle, że wydawca chciał zrobić dodruk i namawiał autorkę, żeby napisała jeszcze coś równie wesołego, skoro na tego typu lektury był tak duży popyt. Nie pozostawało nic innego, jak zainwestować we własną maszynę do pisania i… brać się do roboty. W krótkim czasie powstała „Szósta klepka”, czyli pierwszy właściwy tom serii („Małomównego…” włączono do niej później), który ukazał się już pod szyldem innej oficyny, Naszej Księgarni. Przez dekady na „Jeżycjadzie” wychowały się pokolenia czytelniczek i czytelników. Książki po dziś dzień cieszą się ogromną popularnością. Tylko w latach 2015-2019 sprzedano ponad 550 tysięcy egzemplarzy serii.
W tym roku mija 50 lat od debiutu Musierowicz. „To idealny czas, żeby przypomnieć sobie wszystkie lata spędzone z bohaterami Małgorzaty Musierowicz. Książkami, w których nie brakowało wzruszeń i niezapomnianych historii” – powiedziała Monika Kasztelan, dyrektor wydawnicza Labreto. „Przez pięć dekad 'Jeżycjada’ stała się czymś więcej niż tylko serią wydawniczą. Towarzyszyła nam w różnych momentach życia; bawiła, uczyła i chwytała za serce. Trudno sobie wyobrazić polską literaturę bez tych opowieści, które łączą pokolenia” – dodała.
Obchody 50-lecia „Jeżycjady” zainaugurowane zostaną w dniach 7-9 marca na Poznańskich Targach Książki. Osoby odwiedzające imprezę mogą spodziewać się licznych atrakcji związanych z serią. W planach jest m.in. premiera przedstawienia teatralnego „Szósta klepka”, warsztaty dla nauczycieli skupiające się na wykorzystaniu cyklu podczas lekcji języka polskiego, debata pt. „’Jeżycjada’ łączy pokolenia” oraz zlot fanów serii. Na targach będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w specjalnie zaaranżowanym pokoju Borejków, a także zakupić nowe wydania książek zawierające wcześniej niepublikowane dodatki i zakładki przygotowane przez samą autorkę na potrzeby jubileuszowej edycji.
Na stoisku Labreto fani znajdą gadżety związane z „Jeżycjadą”, pojawi się również „Kurier Jeżycki” – przewodnik po grze miejskiej, który już od półtora roku przybliża świat Borejków mieszkańcom Poznania i turystom. Czytelnicy, którzy preferują cyfrowe wydania książek, będą mogli podczas targów pobrać bezpłatnie „Szóstą klepkę” – w wersji do czytania i słuchania w aplikacji Legimi.
Przez kolejne miesiące, zarówno w internecie, jak i poznańskiej przestrzeni miejskiej zostanie zorganizowanych wiele wydarzeń uświetniających jubileusz (m.in. konkurs literacki). O szczegółach Wydawnictwo Labreto będzie informować sukcesywnie za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych.
Poniżej prezentujemy harmonogram wydarzeń, które zaplanowano w marcu:
[am]
TweetKategoria: wydarzenia