4. Warszawskie Targi Książki na Stadionie Narodowym

26 kwietnia 2013

4. Warszawskie Targi Książki
Czwarta edycja Warszawskich Targów Książki zadebiutuje w dniach 16-19 maja 2013 roku na Stadionie Narodowym. Na liście wystawców widnieje czterysta osiemdziesiąt firm z kraju i zagranicy.

Jak zapowiadają organizatorzy imprezy, „tegoroczne targi przyciągają uwagę obecnością znanych i lubianych autorów, wysokimi rabatami na książkowe nowości i bestsellery, nowinkami technologicznymi z rynku wydawniczego, niezwykle zróżnicowanym programem wydarzeń towarzyszących oraz zupełnie nowym miejscem”.

Targi

Na tegorocznej liście wystawców Warszawskich Targów Książki jest czterysta osiemdziesiąt firm z 18 krajów: Australii, Bułgarii, Tajwanu, Czech, Francji, Hiszpanii, Indii, Izraela, Niemiec, Norwegii, Rosji, Rumunii, Serbii, Słowacji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i z Polski (wystawców z Polski jest 359). Po raz pierwszy narodowe stoiska na targach przygotowały Republika Serbii i Węgry. Stoiska wydawców w przeważającej części zlokalizowane będą na tzw. wewnętrznej promenadzie i w Galerii Stadionu Narodowego. Promenada to szeroka aleja biegnąca wokół trybun Stadionu mniej więcej w połowie ich wysokości, tak więc nigdy dotąd zwiedzanie targów książki w Warszawie nie było tak wygodne. W Galerii Stadionu (znajdującej się na poziomie wejścia na Targi od al. Zielenieckiej) mieścić się będzie sektor atrakcji dla dzieci, sektor komiksu i gier planszowych oraz część antykwaryczna Targów. Spotkania i dyskusje literackie odbywać się będą w salach Centrum Konferencyjnego Stadionu Narodowego.

Na targach będzie też sekcja agentów literackich pod patronatem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Agenci literaccy, którzy zgłosili swój akces w targach przyjadą z zagranicy: Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Rumunii i Norwegii. Salonik agentów znajdzie się w Centrum Konferencyjnym Stadionu.

Autorzy

Dla gości, którzy targi traktują jako okazję do spotkań z ulubionymi autorami, tegoroczne Warszawskie Targi Książki na Stadionie Narodowym są nie lada okazją. Ponad 420 autorów czekać będzie na czytelników na stoiskach wystawców, na scenie głównej Targów grającej także rolę Kanapy Literackiej i w salach konferencyjnych Stadionu Narodowego. Na liście autorów są m.in.: Anders de la Motte – najbardziej ekscytujący i nowatorski autor nowego pokolenia pisarzy kryminalnych w Szwecji, były oficer policji, do niedawna dyrektor ds. bezpieczeństwa w jednej z największych na świecie firm z branży IT. Czytelnicy będą mogli też spotkać autorów z Hiszpanii: Jaume Cabre uznanego za najwybitniejszego pisarza katalońskiego i jednego z najważniejszych pisarzy europejskich oraz Javiera Sierrę, pisarza młodego pokolenia, podróżnika poszukującego tajemnic, autora thrillerów i powieści sensacyjnych z wątkiem historycznym.

4. Warszawskie Targi Książki - autorzy

Na Warszawskich Targach Książki nie zabraknie autorów z Polski – wybitnych literatów i znanych osób, wśród których są: Joanna Chmielewska, Henryk J. Chmielewski (Papcio Chmiel), Grzegorz Kasdepke, Juliusz Machulski, Kelly MacKain, Beata Pawlikowska, Michał Ogórek, Małgorzata Strzałkowska. W sobotę na Targach w ramach Dnia Reportażu można będzie spotkać tegorocznych finalistów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. W tegorocznej finałowej piątce znalazło się dwóch Brytyjczyków: Ed Vulliamy i William Dalrymple i aż troje Polaków: Wojciech Jagielski, Lidia Ostałowska i Mariusz Zawadzki.

Nominacje. Nagrody. Konkursy. Wystawy

Na „konkursową” część programu targów składa się ponad dwadzieścia przedsięwzięć, a wśród nich m.in.: nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Literackiej Nike, Nagroda Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego IKAR, Międzynarodowa Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, Nagroda Fundacji Kultury Polskiej za promocję polskiej książki w świecie, Nagroda im. Jerzego i Hanny Kuryłowiczów dla tłumaczy literatury naukowej, Nagroda Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz promocji czytelnictwa”, Nagroda Magellana za najlepszą książkę turystyczną i Nagrody Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego. Ponadto odbędą się rozstrzygnięcia 53. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku PTWK, Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie” czy 4. edycji Konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i kropka”.

Na targach można będzie ponadto obejrzeć aż 15 wystaw, między innymi portrety graficzne pisarzy warszawskich, dwie wystawy poświęcone sylwetce Ryszarda Kapuścińskiego, wystawę poświęconą Sorenowi Kierkegaardowi z okazji 200-lecia urodzin, wystawy ilustracji dziecięcej oraz pokonkursową wystawę koncepcji architektoniczno-budowlanej gminnej biblioteki publicznej ogłoszonej przez SARP i Instytut Książki.

Forum Nowych Technologii

Specjaliści z branży wydawniczej i wszyscy zainteresowani nowymi technologiami będą mogli wziąć udział w całodniowych piątkowych warsztatach poświęconych książce cyfrowej. Nexto.pl pomoże uporządkować wiedzę o rynku e-booków, podpowie jak prowadzić skuteczny marketing oraz pokaże na czym czytać i czym są aplikacje do czytania. Infor IT zaprosi wydawców na prezentację platformy wydawniczej Embuk, umożliwiającej przygotowanie, publikację i dystrybucję wydań elektronicznych. Pokaże jak w prosty sposób zaistnieć ze swoją ofertą wydawniczą w telefonach, komputerach i tabletach. Z kolei w jaki sposób zachęcić czytelników do korzystania z legalnych źródeł pozyskiwania książek – dowiemy się z prezentacji firmy Legimi. O nowych technologiach będzie można też posłuchać na prezentacjach firm PeopleRead.me oraz Young Digital Planet.
Dla miłośników książki cyfrowej mamy niespodziankę. Każdy uczestnik Targów będzie mógł na podstawie kodu dołączonego do biletu pobrać z zasobów Nexto.pl powieść „Gwiezdny pył” Neila Gaimana oraz „Kamienna ćma” Pawła Matuszka, przygotowane przez Wydawnictwo Mag.

Spotkania, dyskusje debaty

W czwartek Frankfurckie Targi Książki (Frankfurt Academy) we współpracy z Polską Izbą Książki zaproszą na spotkanie „Rynek książki w dobie transformacji ? wyzwanie dla wydawców. Przykład z Niemiec”. W spotkaniu udział wezmą m.in.: Peter Kraus vom Cleff, prezes zarządzający wydawnictwa Rowohlt i Włodzimierz Albin, prezes Polskiej Izby Książki.

Organizatorzy polecają też piątkowe seminarium z Andrzejem Pągowskim o estetyce wydawanych książek. Spotkanie adresowane do wydawców pozwoli skonfrontować myślenie o książce w kategoriach ekonomicznych z poczuciem piękna.

Na czwartkową prezentację poświęconą wykorzystaniu książek dla dzieci w edukacji artystycznej pt. „Zróbmy sobie arcydziełko, czyli edukacja artystyczna inaczej”. Konferencja dla nauczycieli szkolnych, przedszkolnych i bibliotekarzy zaprasza Wydawnictwo Dwie Siostry.

Na piątkową debatę „Stan czytelnictwa w Polsce. Wspólna sprawa” zapraszają Polska Izba Książki wraz z Biblioteką Narodową a na spotkanie w sprawie grantów na tłumaczenia literackie zaprasza Instytut Adama Mickiewicza i Punkt Kontaktowy Programu Kultura.

Piątek Dniem Książki Akademickiej i Naukowej na Stadionie

Piątek będzie dniem poświęconym książce akademickiej i naukowej. Wydawcy akademiccy liczą na owocne spotkania środowiskowe. Tego dnia podczas uroczystego spotkania wydawców akademickich nastąpi wręczenie kilku nagród.

Sobota Dniem Reportażu na Warszawskich Targach Książki

Reportaż w Polsce ma długą tradycję i wybitnych przedstawicieli – Ksawery Pruszyński, Melchior Wańkowicz, Ryszard Kapuściński, Hanna Krall. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego wskazująca najciekawsze książki reporterskie, jest bardzo ważnym sygnałem dla autorów, księgarzy, czytelników i wydawców. Sobota jest już tradycyjnie dniem spotkań autorskich z finalistami Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki. Spotkania odbywać się będą nieprzerwanie od 10.00 do 19.00 w sobotę 18 maja, w sali Amsterdam. Podczas pierwszego spotkania „RPA. Co dalej z tą wolnością?” z Wojciechem Jagielskim, autorem „Wypalania traw” zostaną wręczone nagrody zwycięzcom Konkursu Edukacyjnego dla młodzieży pt. „Mój busz po polsku”. W dalszej kolejności czytelnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach z: Lidią Ostałowską, autorką zbioru reportaży „Bolało jeszcze bardziej”, Edem Vulliamy, autorem „Ameksyki?”, Mariuszem Zawadzkim, autorem książki „Nowy wspaniały Irak”.

Festiwal Komiksowa Warszawa na Warszawskich Targach Książki już po raz trzeci

Festiwal Komiksowa Warszawa to jedyny festiwal w stolicy, pozwalający poznać przebogaty świat narracji obrazkowej. Podczas festiwalu będzie można spotkać komiksowych autorów z Polski i z zagranicy, uczestniczyć w panelach dyskusyjnych, prelekcjach i wykładach. W strefie autografów można będzie otrzymać graficzny upominek od autorów najbardziej poszukiwanych komiksów dla dorosłych, dzieci i młodzieży. Organizatorem festiwalu jest Polskie Stowarzyszenie Komiksowe, wspierane przez współorganizatora Stowarzyszenie Twórców „Contur”.

Lubię czytać! czyli Warszawskie Targi Książki dla dzieci i młodzieży

Program wydarzeń dla dzieci i młodzieży na tegorocznych Targach odbywa się pod hasłem „Lubię czytać!” W tym roku poświęcamy je przede wszystkim trzem tematom: twórczości Juliana Tuwima (Rok Tuwimowski), Powstaniu Styczniowemu (150 rocznica) oraz literackim adaptacjom filmowym.

Unikalna Kolekcja WTK 2013 „Książka z autografem”

Podczas tegorocznych Targów po raz pierwszy powstanie unikalna kolekcja WTK 2013. Organizatorzy zwrócili się z apelem do Wydawców uczestniczących w Targach o przekazanie unikalnych egzemplarzy wydawanych przez Nich książek z autografem Autorów goszczących na tegorocznych Targach. „Ten wyjątkowy księgozbiór chcemy tworzyć na Targach i eksponować w widocznym dla wszystkich miejscu” – wyjaśniają. „Po Targach, unikalną Kolekcję WTK 2013 'Książka z autografem’ zaprezentujemy z zamiarem przekazania na cele charytatywne.”

Wymiana książek na Targach

W tym roku na Targach w Warszawie debiutuje akcja „Książka za Książkę” współorganizowana przez Gazetę Wyborczą, PUBLIO (fundator ebooków) i Warszawskie Targi Książki. W zamian za papierowy egzemplarz książki przyniesiony na Targi, przez cały czas trwania imprezy, można będzie otrzymać ebooka. A w niedzielę portal społecznościowy Lubimy Czytać zorganizuje na Targach akcję wymiany książek drukowanych.

W sieci już od 13 maja

Wirtualne Targi Książki są dopełnieniem Warszawskich Targów Książki i trwać będą od 13 do 26 maja br. Organizacja Targów w sieci ułatwia zapoznanie się z ofertą wystawców wszystkim tym, którzy nie uczestniczą w targach tradycyjnych. Targi będą dostępne pod adresem: www.etargi-ksiazki.waw.pl.

Warszawskie Targi Książki powstały z inicjatywy polskich wydawców i warszawskiej spółki targowej Murator EXPO. Od 2010 roku organizuje je powołana w tym celu spółka Targi Książki. W roli organizatora wykonawczego występuje firma Murator EXPO.

Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia targów, cen biletów, programu imprezy znajdziemy na stronie: www.targi-ksiazki.waw.pl/.

fot. na podst. zdjęcia Graeme Macleana

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia