4. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada
Punktualnie o godz. 11.00 konferencją prasową z udziałem organizatorów i goszczącej już w Krakowie pisarki Oksany Zabużko rozpoczęła się tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada.
Festiwal Conrada to zakrojony na szeroką skalę projekt Gminy Miejskiej Kraków, Fundacji „Tygodnika Powszechnego”, Krakowskiego Biura Festiwalowego oraz szeregu instytucji i podmiotów wspierających. W odróżnieniu od wielu krajowych wydarzeń uświetniających literaturę polską, Festiwal Conrada pomyślany jest jako wydarzenie na skalę światową. Oznacza to, że gośćmi festiwalu będą twórcy z różnych krajów, piszący w różnych językach, reprezentujący różne kultury i różne światopoglądy.
Od dzisiaj, w ramach Festiwalu czeka nas zatem siedem dni z wielką literaturą wypełnioną ponad sześćdziesięcioma spotkaniami z wybitnymi twórcami z całego świata. Pierwsze spotkanie z pisarzem, tegorocznym laureatem Nagrody Literackiej Nike, już dzisiaj o godz. 20.30. Marek Bieńczyk będzie rozmawiał z Piotrem Mucharskim o „Książce twarzy”.
W następnych dniach publiczność festiwalowa będzie mogła się spotkać m.in. z Orhanem Pamukiem, Jeanette Winterson, Krzysztofem Wodiczko, Péterem Esterházy, Robertem D. Kaplanem i Dubravką Ugrešić, której przylot do Krakowa opóźnia się z powodu mgły. Towarzyszyć im będzie plejada najlepszych i najbardziej wpływowych polskich pisarzy współczesnych, a wśród nich Jerzy Pilch, Eustachy Rylski, Krzysztof Varga, Andrzej Stasiuk, Dorota Masłowska, Wojciech Jagielski, Magdalena Tulli i Michał Witkowski.
Hasło przyświecające tegorocznej edycji Festiwalu – „Pomyśl: literatura!” – ma wielorakie znaczenie. Po pierwsze odsyła do doświadczenia, które od pierwszej edycji Festiwalu uparcie łączy się z literaturą: że skłania ona do myślenia nad światem, nad jego problemami, nad nami samymi; że nie jest tylko łatwą rozrywką, ale także zachętą do zdystansowania się wobec napierającego świata, wobec nieprzejrzystej rzeczywistości, wobec banału i klisz, które nas zewsząd otaczają. Równie ważne jest drugie znaczenie tego hasła: że trudno nie dziwić się temu, że w świecie opanowanym przez pośpiech i powierzchowny przepływ informacji, literatura -sztuka fikcji i nadziei- nadal istnieje i nadal prowokuje do rozmowy, nadal tworzy mocną alternatywę dla świata, w którym nie chcielibyśmy żyć, nadal otwiera szersze perspektywy niż te, do których przywykliśmy.
Organizatorom zależy na stworzeniu w Krakowie wielobarwnej mozaiki artystycznej, która będzie mogła zilustrować bogactwo światowej literatury, przybliżając polskiemu czytelnikowi mało znane dotąd obszary myśli i wrażliwości. Ideą przewodnią jest stworzenie imprezy o największym możliwym zasięgu i szeroko rozpoznawalnej na świecie. Patronem festiwalu jest Joseph Konrad, autor Jądra ciemności. To jeden z niewielu jeszcze polskich pisarzy, którzy osiągnęli tak wielki międzynarodowy sukces, tworząc w obcym języku. Od pierwszej edycji Festiwal ściśle łączy się z Targami Książki w Krakowie, które rozpoczynają się 25 października.
Szczegółowy program Festiwalu Conrada znaleźć można na stronie: http://www.conradfestival.pl/.
TweetKategoria: wydarzenia