3. edycja Festiwalu Fabuły w Poznaniu

20 maja 2018


Nowy tydzień rozpocznie się i (prawie) skończy Festiwalem Fabuły. Od poniedziałku do soboty, od 21 do 26 maja, Centrum Kultury Zamek w Poznaniu nabierze literackiego sznytu. Będzie miejsce zarówno dla prozy życia, jak i wątków fabularnych.

Co dwa lata Centrum Kultury Zamek odwiedzają autorzy najciekawszych i najważniejszych według organizatorów książek prozatorskich wydawanych w Polsce; przedstawiciele różnych poetyk, pokoleń oraz światopoglądów. Festiwal jest pokazem ważnych i reprezentatywnych zjawisk szeroko rozumianej prozy ? nie tylko tej traktowanej zazwyczaj jako wysoko artystyczna, ale też eseju, biografii, reportażu, gatunków popularnych.

„Chcemy posłuchać dobrze opowiedzianych historii, ale też zapytać, co, dlaczego i jak sobie opowiadamy. Pytając o literaturę, pytamy również o politykę i przemiany społeczne, stare problemy filozoficzne i nowe idee” ? piszą organizatorzy.

Tegoroczna edycja pyta o transformację ustrojową, dopiero niedawno opisaną przez młodsze pokolenie humanistów, wskazuje na odradzający się gatunek reportażu historycznego, podkreśla rosnące znaczenie ilustratorów oraz promuje debiutantów.

„Z którejkolwiek strony płynie opowieść o teraźniejszości i o najnowszej historii, wszędzie pojawia się lęk o wolność: państwową, religijną, osobistą. Ludzie na całym świecie obawiają się o jej utratę albo chcieliby ją odzyskać, walczą przeciw jej ograniczaniu albo o jej poszerzenie. Pamięć o niepodległości odzyskanej w roku 1918 czy 1989 nie może zamykać nas w polskim patriotyzmie, pozwala bowiem zobaczyć się na tle wszystkich, którzy dziś pytają o wolność. Tak można spojrzeć na program tegorocznego Festiwalu Fabuły, ale nie jest to jedyna perspektywa ? zachęcam i zapraszam do szukania własnej” ? komentuje Marcin Jaworski, kurator Festiwalu Fabuły.

W ramach festiwalu zorganizowano łącznie 30 wydarzeń: panele, spotkania, koncerty, seminaria, projekcje filmowe, a także warsztaty fabuły i stylu dla początkujących autorów oraz ogólnopolski konkurs na opowiadanie. Nie zabraknie miejsca dla tłumaczy. Uczestnicy festiwalu będą mogli dowiedzieć się, kim są te szare eminencje literatury. Organizatorzy pamiętają też o wydawcach, tych dużych i małych, oraz wydarzeniach adresowanych do księgarzy, bo dobrych księgarni wciąż w Polsce jest za mało

W Poznaniu pojawia się Anna Cieplak, Weronika Gogola, Paweł Sołtys, Marcin Wicha, Cezary Łazarewicz, Magdalena Tulli, Wojciech Jagielski, Azem Deliu, Daniel Odija, Paweł Miechowski, Monika Powalisz i inni. Przywołane zostanie też kilka kanonicznych nazwisk, które nieodwracalnie wryły się w głowy czytelników podczas lekcji języka polskiego: Sienkiewicz, Gombrowicz i Lem! Kanon nie jest przecież nienaruszalny i w świetle nowych / innych kontekstów, może być czytany całkiem inaczej. Jak nowe tłumaczenie „Odysei” Emily Wilson, która odkryła jak wiele mizoginicznych określeń, nie istniejących w greckim oryginale, dodawali na przestrzeni wieków właśnie tłumacze.

„Festiwal pozostaje niezmiennie miejscem spotkania ludzi fabuły. Najważniejsi są oczywiście autorzy istotnych książek z ostatnich dwóch lat oraz ich czytelnicy ? począwszy od erudytów i fanów poszczególnych pisarzy, przez uczniów starszych klas szkoły podstawowej, gimnazjalistów i licealistów, którzy kształtują własny gust, odbijając się od kanonu, skończywszy na najmłodszych odbiorcach, którzy dopiero co nauczyli się czytać, a może jeszcze nie czytają samodzielnie” ? mówi Marcin Jaworski. „Spotkajmy się, pospierajmy i pozachwycajmy. Rozmawiajmy o dobrych książkach i wolnych ludziach. Zaciekawmy się nawzajem swoimi opowieściami” ? zachęca kurator festiwalu.

Pełny program 3. edycji Festiwalu Fabuły znajdziecie na stronie imprezy.

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia