banner ad

29. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi już w najbliższy weekend!

12 września 2018


Łódź to miasto, które od wielu lat jest stolicą polskiego komiksu. Wszystko za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier, jednej z najważniejszych imprez popkulturowych w tej części Europy. W tym roku wydarzenie obędzie się w dniach od 14 do 16 września. Podobnie jak w poprzednich latach, nie zabraknie uznanych artystów. Wśród gości znajdą się m.in. współtwórca „Thorgala” Grzegorz Rosiński i scenarzysta „100 naboi” Brian Azzarello.

29. edycję Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier uświetni wielu znakomitych scenarzystów i rysowników komiksowych. Oprócz Rosińskiego i Azzarella w Łodzi pojawią się Mikel Janin, hiszpański rysownik komiksów o Batmanie czy wyczekiwany od dawna Peter Milligan, światowej sławy brytyjski scenarzysta, autor wielu znanych tytułów, jak choćby „Mroczny Rycerz mrocznego miasta”, „Skin” czy „Obcy: Ofiarowanie”. Silną reprezentację będą mieć również młodzi, ale już uznani rodzimi twórcy, jak choćby Robert H. Adler, rysownik „Wydziału VII” i „48 stron”, Daniel Chmielewski, autor albumu „Ja, Nina Szubur”, znana ze współpracy przy amerykańskich seriach superbohaterskich Katarzyna Niemczyk („Mockingbird”, „Invincible Iron Man”), duet Marek Oleksicki i Tobiasz Piątkowski, czyli twórcy historyczno-szpiegowskiej serii „Bradl”, Marcin Podolec, autor „Bajki na końcu świata”, „Dymu” i „Fugazi Music Club”, a także laureaci konkursu na najlepszy komiks dziecięcy im. Janusza Christy (Maciej Kur, Tomasz Kaczkowski, Piotr Hołod, Piotr Bednarczyk i Agnieszka Świątek). Warto też wspomnieć o obecności Wojciecha Birka, scenarzysty, jednego z najbardziej cenionych tłumaczy komiksów frankofońskich, czy José Alaniza, teoretyka komiksu, wykładowcy z Uniwersytetu Waszyngtona, który przedstawi prelekcję na temat Supermana.

Podczas imprezy zaplanowano nie tylko spotkania z ulubionymi twórcami, ale też przygotowano strefę autografów, gdzie będzie można otrzymać podpisy i rysunki na komiksach. Festiwal jest również okazją, aby dowiedzieć się o nadchodzących premierach najważniejszych polskich wydawnictw komiksowych czy nabyć poszukiwane tytuły, często w atrakcyjnych cenach. Organizatorzy pomyśleli o warsztatach komiksowych i prelekcjach, podczas których będziemy mogli posłuchać o kulturowym fenomenie komiksu i zapoznać się z adaptacjami opowieści graficznych. Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zdecydowano, że piątek (14.09) to Dzień Komiksu Historycznego. O pracach i idei stojącej za powstaniem komiksowej antologii „100 na 100” będzie można dowiedzieć się od autorów biorących udział w projekcie (m.in. Krzysztofa Budziejewskiego, Wojciecha Nawrota, Witolda Tkaczyka, Bogusława Polcha, Wojciecha Bema i Macieja Parowskiego).

W tym roku podczas imprezy odbędzie się również gala nagrody Misie 2018, na której nastąpi ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie statuetek twórcom najlepszych dzieł popkulturowych. Laureatów wyłania Popkulturowa Akademia Wszystkiego, blisko dwustuosobowa grupa ludzi związanych z kulturą ? dziennikarzy, twórców, pracowników, animatorów kultury.

Festiwal odbędzie się w dniach od 14 do 16 września na terenie Atlas Areny oraz w salach konferencyjnych Stadionu Miejskiego, a także ? po raz pierwszy ? w Łódź Sport Arenie, natomiast specjalnie przygotowane wystawy będzie można oglądać między innymi w EC1 Łódź ? Miasto Kultury.

Bilety są już dostępne w kasach stacjonarnych EC1 Łódź ? Miasto Kultury oraz online. Będzie je można też kupować w kasach Atlas Areny w czasie festiwalu. Ceny biletów dla osób dorosłych wynoszą 38 zł (karnet trzydniowy) lub 20 zł (bilet jednodniowy). Dzieci w wieku od 3 do 12 lat wchodzą za 15 zł (karnet trzydniowy) lub 5 zł (bilet jednodniowy).

[mw]

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia