banner ad

28 maja rozpoczyna się 16. Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu

27 maja 2019


We wtorek 28 maja we Wrocławiu rozpocznie się kolejna, 16. już edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, który będzie obfitował w spotkania z pisarzami i krytykami, panele dyskusyjne i wykłady otwarte. Stolicę Dolnego Śląska odwiedzą bestsellerowy niemiecki pisarz Sebastian Fitzek oraz Bernard Minier ? francuski autor, który odbierze Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału to przede wszystkim literatura. Tegoroczna edycja imprezy rozpocznie się we wtorek 28 maja od spotkania z jednym z najpoczytniejszych i najchętniej nagradzanych ukraińskich pisarzy, Jurijem Andruchowyczem. We wtorek 28 maja o godzinie 19:00 w Klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) Irek Grin będzie z nim rozmawiał o premierowej (niekryminalnej) książce „Kochankowie Justycji”.

W środę 29 maja spotkamy się na panelu dyskusyjnym „50 twarzy kryminału”. Jego uczestnicy: Krzysztof Beśka, Joanna Jodełka, Jędrzej Pasierski, Bartosz Szczygielski pod przewodnictwem Marty Guzowskiej porozmawiają o różnych obliczach polskiej literatury kryminalnej. Start o godz. 18:00 w Klubie Proza.

O godz. 20:00 w tym samym miejscu Michał Fajbusiewicz ? legenda polskiego dziennikarstwa śledczego ? spotka się z jednym z najlepszych twórców kryminałów w Polsce ? Wojciechem Chmielarzem. Panowie będą dzielić się swoimi doświadczeniami, opowiedzą o dziennikarskim i pisarskim warsztacie pracy i wyzwaniach, jakie na nich czekały podczas realizacji programu „Opowiem Ci o zbrodni”. Przed spotkaniem pokaz odcinka programu.

Trzeci dzień festiwalu ? czwartek ? również spędzimy w Klubie Proza, a rozpocznie się on od tego, bez czego program MFK nie może się obejść, czyli wykładów otwartych. Tym razem będą one poświęcone książce „od podszewki” ? o godz. 16:00 redaktorka Karolina Macios opowie o zbrodniach redaktora, a o 17:15 Piotr Sternal zdradzi, jak wypromować kryminalny bestseller.

O godz. 18:30 odbędzie się spotkanie „Skromna sztuka pisania”, podczas którego o serialach kryminalnych (nie tylko tych na podstawie własnej twórczości) porozmawiają Igor Brejdygant i Vincent V. Severski. Prowadzenie: Wojciech Chmielarz. Później Irek Grin przepyta Ewę Winnicką i Cezarego Łazarewicza z trudnego tematu, jakim są emocje reportera. Start o godz. 20:00.

A o godz. 22:00 rozpocznie się turniej! I to nie byle jaki, bo turniej jednego wiersza kryminalnego. Dwa grona jurorskie ? poetyckie: Tomasz Majeran, Julia Szychowiak i Ilona Witkowska oraz profesjonalne: Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj i Marta Guzowska będzie oceniać wiersze aspirujących poetów. Zapisy w Klubie Proza godzinę przed imprezą. Przewidziano nagrody!

W czwarty dzień też wszystkie wydarzenia odbędą się w Klubie Proza. Festiwalowy piątek zacznie się od wykładu „Krytyka literacka i kryminał, czyli o wyzwaniach, jakie stawia proza gatunkowa”. Wygłosi go o godz. 16:00 literaturoznawczyni i krytyczka literacka Anna Marchewka. O godz. 17:15 rozpocznie się kolejny wykład otwarty: „Drabinka rzucana wyobraźni. O uczeniu (się) pisania”. Literaturoznawczyni i pisarka Inga Iwasiów opowie między innymi o pierwszych w Polsce studiach pisarskich, które ruszyły na Uniwersytecie Szczecińskim.

O godz. 19:00 gościem Klubu Proza będzie Jacek Dehnel, polski pisarz, połowa duetu tworzącego powieści kryminalne pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa. O nią ? i o bohaterkę powieści, profesorową Szczupaczyńską ? będzie pytać autora Irek Grin.

O godz. 20:30 rozpocznie się zaś tradycyjne już spotkanie „jurorzy oraz czytelnicy kontra nominowani”. W przeddzień wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru 2019, przyznawanej za najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną ubiegłego roku, nominowani do nagrody: Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Marta Guzowska, Robert Małecki i Maciej Siembieda pojawią się w Prozie, by odpowiedzieć na pytania od czytelników i jury (w składzie: Zbigniew Mikołejko, Anna Gemra, Inga Iwasiów, Anna Marchewka, Małgorzata Omilanowska i Grzegorz Sowula). Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

Wszystkie sobotnie wydarzenia (dzień piąty) odbędą się w Starym Klasztorze (ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1). Najpierw o godz. 15:30 zaplanowano spotkanie z popularnym niemieckim autorem thrillerów, Sebastianem Fitzkiem, który przyjeżdża do Polski z okazji premiery swojej najnowszej powieści, zatytułowanej „Pacjent”. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś. Na godz. 17:00 przewidziano ostatni już wykład otwarty. Tradycyjnie wygłosi go prof. Zbigniew Mikołejko, który tym razem opowie o… różnych rozkoszach linczu.

O godz. 18:30 odbędzie się spotkanie z tegorocznym laureatem Honorowej Nagrody Wielkiego Kalibru. Będzie nim Bernard Minier, francuski pisarz, autor cyklu kryminałów z tuluskim komisarzem-erudytą Martinem Servazem. Spotkanie poprowadzi Marta Guzowska.

Zaraz potem zacznie się gala, podczas której poznamy laureata Nagrody Wielkiego Kalibru, przyznawanej za najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną ubiegłego roku. Kto wygra? Tego dowiemy się już w sobotni wieczór!

Międzynarodowy Festiwal Kryminału 2019 zakończy się spotkaniem z jedną z najpopularniejszych polskich pisarek kryminałów, Katarzyną Puzyńską. Autorka między innymi kryminalnej sagi o Lipowie spotka się z czytelnikami w niedzielę 2 czerwca o godz. 13:00 w Klubie Proza. Spotkanie poprowadzi Karolina Korwin Piotrowska.

Festiwal odbywa się już od 2004 roku, a od 2009 roku stał się imprezą miasta Wrocław funkcjonującą pod obecną nazwą. Szczegółowy program tegorocznej edycji znajdziecie, klikając tutaj.

fot. mat. prasowe MFK, fot. Katarzyny Puzyńskiej: Agata Adamczyk, fot. Karoliny Korwin Piotrowskiej: Tatiana Jachyra

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia