24 maja rusza 14. Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu

23 maja 2017


Odliczanie czas zacząć! Już 24 maja startuje czternasta edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Kryminalne warsztaty literackie i scenariuszowe, spotkania z pisarzami i naukowcami, wykłady otwarte, pokaz filmu, koncert – wszystko to czeka w najbliższych dniach na miłośników kryminału w stolicy Dolnego Śląska.

Wrocław odwiedzą goście z różnych stron świata: Brytyjka Alex Marwood, Szwed Stefan Ahnhem oraz Czeszka Iva Procházková. Nie zabraknie także czołówki polskich autorów kryminałów ? czytelnicy będą mogli spotkać się m.in. z Katarzyną Bondą, Katarzyną Puzyńską, Remigiuszem Mrozem i Marcinem Wrońskim. Gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Kryminału są jednak nie tylko pisarze i krytycy literaccy. W programie także wykłady akademików, reżyserów i scenarzystów. Nie zabraknie również wątków naukowych. Prawdę o ostatnim kontakcie między światem żywych i umarłych odkryją zespół prokuratorów, policjant, biegły medyk sądowy oraz technik kryminalistyki.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału Wrocław 2017 rozpocznie się w środę, 24 maja tradycyjnym już spotkaniem „Nauka w praktyce śledczej”. Szczegóły tego, jak teoria prawnokarna ma się do rzeczywistości, przybliżą naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego: Agata Thannhäuser opowie o antropologii w kryminalistyce, a Rajnhardt Kokot – o tym, co by było, gdyby Abel zabił Kaina, czyli o granicach obrony koniecznej. Start: godz. 17.00 w Mediatece (pl. Teatralny 5).

O 19.00 w Kinie Nowe Horyzonty (ul. Kazimierza Wielkiego 19/23, sala 5) zaplanowano pokaz filmu kryminalnego „Prosta historia o morderstwie”. Film przedstawia historię policyjnej rodziny, której losy zmienia zbrodnia. Przed projekcją odbędzie się spotkanie z twórcami: reżyserem Arkadiuszem Jakubikiem i scenarzystą Igorem Brejdygantem. Odbiór darmowych wejściówek w kasie kina od 23 maja!

A po filmie organizatorzy zapraszają na koncert! „40 przebojów” to eksperyment, którego w tym kraju jeszcze nie było. Jak piszą twórcy, Arkadiusz Jakubik i Oleg Deriglasoff: stworzyli 40 ambitnych kompozycji muzycznych, które w przyszłości mogą wytyczyć kierunki rozwoju muzyki alternatywnej. Wyruszyli w arcyciekawą i odważną artystycznie podróż, która sami nie wiedzą dokąd może ich doprowadzić. Dołączmy więc do nich w tej podróży! Start koncertu Jakubik & Deriglasoff: godz. 21.30, Klub Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro).

Drugi dzień festiwalu – czwartek, 25 maja – zacznie się o 16.00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro). Tradycyjny festiwalowy cykl wykładów otwartych rozpocznie prof. UJ Krzysztof A. Zajas, który przybliży słuchaczom twórczość kryminalną Stephena Kinga. Po nim w Prozie pojawi się Stefan Ahnhem; szwedzki pisarz i scenarzysta opowie o tym, jak rozwinąć swój pomysł w intrygującą i trzymającą w napięciu opowieść. Start drugiego wykładu: godz. 17.00.

Później przeniesiemy się do Starego Klasztoru (ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1). O godz. 18.30 rozpocznie się spotkanie, które ucieszy fanów literatury czeskiej i literatury kryminalnej: gościem Marty Mizuro będzie czeska pisarka Iva Procházková.

A wieczór w Starym Klasztorze skradną natomiast polscy autorzy z pogranicza kryminału. Jako pierwsza: Olga Tokarczuk. Pisarka podczas pierwszej wrocławskiej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału w 2009 roku prezentowała powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, nazywaną „thrillerem moralnym”. Osiem lat później porozmawia z Irkiem Grinem o filmie, który powstał na podstawie tej książki, czyli „Pokocie”. A o 22.00 ? przesłuchanie! W roli przesłuchiwanego: Jakub Żulczyk, którego nowa powieść ? mroczny thriller „Wzgórze psów” ? ukazała się na początku maja. Autora przesłucha Szymon Kloska.

Trzeci dzień Międzynarodowego Festiwalu Kryminału – piątek, 26 maja – wypełnią po brzegi wydarzenia, które znamy z poprzednich lat, ale w nowych odsłonach. Zacznie się od wykładów otwartych. O godz. 16.00 w Mediatece (pl. Teatralny 5) profesor Uniwersytetu Wrocławskiego Anna Gemra wygłosi prelekcję o intrygującym tytule „Wątróbka rachmistrza, czyli spotkanie z psychopatą (w kryminale)”, a godzinę później w tym samym miejscu pojawi się jeden z najsłynniejszych polskich reżyserów, Janusz Majewski, by opowiedzieć o… opowiadaniu obrazami. To jeszcze nie koniec wydarzeń w Mediatece: o 18.00 odbędzie się spotkanie autorskie, którego gościem będzie szwedzki pisarz i scenarzysta Stefan Ahnhem. Prowadzenie: Szymon Kloska.

A o 20.00 przeniesiemy się do sali gotyckiej Starego Klasztoru (ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1). To tutaj prokuratorzy, funkcjonariusz policji, biegły medyk sądowy i technik kryminalistyki odkryją prawdę o ostatnim kontakcie między światem żywych i umarłych. Za scenariusz i reżyserię odpowiadają pisarka Marta Mizuro i prokurator Tomasz Salwa, więc emocje i dobra zabawa gwarantowane!

O 21.30 w sali gotyckiej Starego Klasztoru stawią się nominowani do Nagrody Wielkiego Kalibru 2017: Artur Baniewicz, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Ryszard Ćwirlej, Marta Guzowska, Anna Kańtoch, Bartosz Szczygielski i Marcin Wroński. Autorzy spotkają się z jurorami nagrody i czytelnikami, by odpowiedzieć na ich pytania w przeddzień ogłoszenia wyników. Spotkanie poprowadzi Michał Nogaś.

Sobota, 27 maja, rozpocznie się spotkaniem z pisarzami uwielbianymi przez czytelników. No bo o czym, jeśli nie o tym, świadczy fakt, że wszyscy są laureatami Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru? Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Jakub Szamałek i Marcin Wroński spotkają się w sobotę o godz. 14.00 w Starym Klasztorze (ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1). Prowadzenie: Anna Misztak.

O godz. 16:30 zapraszamy na ostatni wykład otwarty, który (tradycyjnie już) wygłosi prof. Zbigniew Mikołejko. Tytuł prelekcji: „Oszczerstwo krwi”, miejsce: Mediateka (pl. Teatralny 5). Później zostajemy w Mediatece – o 18.00 rozpocznie się tu spotkanie z brytyjską pisarką Alex Marwood. Poprowadzi je polska pisarka Marta Guzowska.

Późnym wieczorem finał finałów, czyli Gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru 2017. Dowiemy się, kto zdobył Nagrodę Wielkiego Kalibru oraz Nagrodę Czytelników Wielkiego Kalibru.

A w niedzielę, 28 maja, o godz. 11.00 spotkamy się w Prozie (Przejście Garncarskie 2, II piętro) na śniadaniu kryminalnym, którego gośćmi będą Katarzyna Puzyńska i Wojciech Chmielarz.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału zakończy gra miejska. Tym razem – sensacyjna! „Wielka ucieczka” łączy w sobie filmowe motywy ucieczki, zabawę znaną z escape roomów i zombie runów. Po drodze na uczestników czeka wiele niespodzianek. Jak zwykle prócz wyścigu z czasem i przemierzania zakamarków Wrocławia w zupełnie nietypowy sposób, nie zabraknie zwariowanych postaci i trupów.

Czy uda ci się uciec? Tu rządzi jedyny i słuszny dyktator Pan Jan. Jego słowo jest najlepsze! Jego zasady są najlepsze! Jego pomagierzy są najlepsi! Jego stylówa jest najlepsza! Jedynie Nieuchwytna Jadzia wraz z grupą rebeliantów stawia mu czoło. To niepowtarzalna okazja, by wyrwać się z okowów janowego systemu i biec co sił w nogach. Po drodze czeka jednak wiele niebezpieczeństw i nie wszystko jest takim, jakim się wydaje.

Gra zaczyna się o godzinie 13:00 w przejściu garncarskim pod Prozą. Kończy się maksymalnie o godzinie 17:00. Najlepsi uciekinierzy otrzymają nagrody. Zapisywać się można w drużynach 3-4 osobowych na maila: wroclawskiegrymiejskie@gmail.com z dopiskiem w tytule: „Wielka Ucieczka” (należy też podać nazwę drużyny). Udział w grze miejskiej jest bezpłatny.

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia