23 maja rozpocznie się 10. edycja Warszawskich Targów Książki

17 maja 2019


Blisko 800 wystawców z 27 krajów, ponad 1030 twórców, 1500 wydarzeń ? tak zapowiada się 10. edycja Warszawskich Targów Książki, największego międzynarodowego wydarzenia tej branży w Polsce. Czytelnicze święto odbędzie się w stolicy w dniach od 23 do 26 maja.

W tegorocznej, jubileuszowej, 10. edycji Warszawskich Targów Książki weźmie udział blisko 800 wystawców z 27 krajów. Na PGE Narodowym zagoszczą wydawcy i książki z Argentyny, Austrii, Białorusi, Brazylii, Bułgarii, Chin i Tajwanu, Chorwacji, Czech, Francji, Gruzji, Hiszpanii, Indii, Iraku, Irlandii, Kostaryki, Niemiec, Peru, Polski, Rosji, Rumunii, Słowacji, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Dla miłośników książek i czytania będzie to jedyna w roku okazja do zdobycia autografów ulubionych autorów, zapoznania się w jednym miejscu z ofertą wydawców ze świata i z całej Polski, zakupu książek i uczestniczenia w wyjątkowych wydarzeniach. Podczas czterech majowych dni z czytelnikami spotka się ponad 1030 twórców. Na odwiedzających czekać będzie też bogata oferta programowa ? ok. 1500 wydarzeń: festiwali, konferencji, spotkań, debat, warsztatów, lekcji literatury i historii, atrakcji dla dzieci, wydarzeń artystyczno-literackich, nagród literackich i branżowych, konkursów i wystaw.

Gość Honorowy ? Rumunia

W stulecie nawiązania rumuńsko-polskich relacji dyplomatycznych (1919-2019) i w czasie prezydencji w Radzie Europejskiej, Rumunia na Warszawskich Targach Książki zaprezentuje siłę i różnorodność literatury oraz bogactwo kultury swojego kraju.

W czasie targów z polskimi czytelnikami spotkają się rumuńscy pisarze, m.in. Varujan Vosganian, laureat nagrody „Angelus” 2016 za „Księgę szeptów”, oraz Adrian Cioroianu, autor „Pięknej opowieści o historii Rumunów”. Odbędą się także liczne debaty m.in. poświęcone postaci Eug?ne Ionesco, czy przekładom z literatury rumuńskiej. Nie zabraknie projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych, warsztatów artystycznych i pokazów filmów animowanych dla najmłodszych oraz wystaw.

10 gwiazd na 10. edycję Warszawskich Targów Książki ? spotkania

W tym roku na targową publiczność czeka wyjątkowa niespodzianka ? jubileuszowe spotkania na Kanapie Literackiej z najbardziej popularnymi i nagradzanym autorami ostatnich 10 lat. Najważniejszymi gośćmi Warszawskich Targów Książki będą: noblistka Swietłana Aleksijewicz, ceniony przez czytelników i krytyków Wiesław Myśliwski, uznani reporterzy Wojciech Jagielski i Jacek Hugo-Bader, prozaik Eustachy Rylski, najpopularniejsza autorka powieści obyczajowych Katarzyna Grochola, pisarka i felietonistka Sylwia Chutnik, twórca powieści fantastycznych Andrzej Pilipiuk oraz mistrzowie kryminału Zygmunt Miłoszewski i Marek Krajewski. Spotkania odbędą się w sobotę i niedzielę, a poprowadzą je Jerzy Kisielewski i Szymon Kloska.

Ponad 1030 twórców ? pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, dziennikarzy, ludzi świata kultury

Targi, jak co roku, będą okazją do spotkań z najbardziej lubianymi, znanymi i nagradzanymi twórcami literatury polskiej i światowej wszystkich gatunków, tłumaczami, ilustratorami i ludźmi świata kultury.

Do stolicy przyjadą m.in.: Olga Tokarczuk, Ewa Lipska, Józef Hen, Hanna Krall, Maria Konwicka, Szczepan Twardoch, Zyta Rudzka, Marek Bieńczyk, Krzysztof Varga, Anna Bikont, Łukasz Orbitowski, Anna Kańtoch, Jacek Dukaj, prof. Jerzy Bralczyk, Jerzy Jarniewicz, Marcin Wicha, Vincent V. Severski, Igor Brejdygant, Ałbena Grabowska, Małgorzata Kalicińska, B.A. Paris, Anna Ficner-Ogonowska, Żanna Słoniowska, Wojciech Tochman, Stefan Szczepłek, Elżbieta Dzikowska, Adam Wajrak, Andrzej Kruszewicz, Henryk Sawka, Magdalena Zawadzka, Marcin Meller, Dorota Wellman, Kuba Wojewódzki, Tomasz Organek, O.S.T.R. i Sebastian Riedel.

Bogaty program spotkań, warsztatów i zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży oraz rodziców z dziećmi

Dzięki współpracy programowej m. in. z: portalem Czas Dzieci, Międzypokoleniowym Festiwalem Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki, Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury, Ośrodkiem Karta, Akademią Sztuk Pieknych, Rabka Festival i wydawcami, przygotowano niezwykle bogaty program dla dzieci i młodzieży, łącznie ponad 300 wydarzeń. Czekają lekcje literatury i historii, warsztaty, spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych (pisarzami, tłumaczami i ilustratorami) oraz wystawy. Atrakcji nie zabraknie, zwłaszcza, że w targach udział wezmą m.in.: prof. Joanna Papuzińska, Edward Lutczyn, Rafał Kosik, Grzegorz Kasdepke, Marcin Szczygielski, Cezary Harasimowicz, Agnieszka Stelmaszyk, Marta Guzowska, Michał Rusinek, Joanna Olech, Sylwia Chutnik, Józef Wilkoń, Tomasz Samojlik, Justyna Bednarek, Daniel de Latour, Grażyna Bąkiewicz, Emilia Dziubak, Anita Głowińska, Marta Kurek oraz R.J. Palacio, autorka bestsellerowej książki „Cudowny chłopak”, która pierwszy raz przyjeżdża do Polski.

Nowości na 10. Warszawskich Targach Książki

Bazując na dużym zainteresowaniu czytelników literaturą gatunkową w 2018 roku zorganizowano na Warszawskich Targach Książki strefy tematyczne poświęcone popkulturze, tematyce górskiej, literaturze fantastycznej i kryminalnej. W strefach odbywały się spotkania z autorami, prelekcje i warsztaty. Dzięki strefom miłośnicy poszczególnych gatunków literackich czy tematyki mogli w jednym miejscu znaleźć dla siebie mnóstwo atrakcji, co zostało zauważone i dobrze przyjęte przez publiczność i wystawców.

Odpowiadając na potrzeby publiczności dla miłośników literatury kryminalnej i wszystkich jej gatunków na 10. Warszawskich Targach Książki zainaugurowany zostanie nowy projekt ? Festiwal Kryminalna Warszawa. A wśród gości m.in.: Zygmunt Miłoszewski, Marek Krajewski, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Grzegorz Kalinowski, Mariusz Czubaj, Jakub Ćwiek, Katarzyna Puzyńska, Marta Guzowska, Joanna Jodełka, Wojtek Miłoszewski, Piotr Rozmus, Janusz Szostak, Joanna Opiat-Bojarska, Alek Rogoziński, Sławek Michorzewski, Jacek Galiński, Marta Matyszczak, Piotr Borlik, Aneta Jadowska, Max Czornyj, Tomasz Duszyński, Bartosz Szczygielski oraz Yrsa Sigurdardóttir i Joakim Zander. Partner Festiwalu, kanał CBS Reality, zaprasza na wyjątkowe spotkanie z profilerem kryminalnym Janem Gołębiowskim, gospodarzem serii dokumentalnej „Zawód: profiler”.

Kolejna nowość to Konkurs o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, który towarzyszy festiwalowi. Jury nagrodzi w nim najlepsze powieści kryminalne wydane w języku polskim. Celem konkursu jest wyłonienie i nagrodzenie powieści kryminalnych najlepszych pod względem literackim. Książki są również oceniane pod względem jakości poligraficznej. Co więcej, nagrodzeni zostaną także wydawcy i drukarnie. Laureata spośród nominowanych wyłoni jury w składzie: prof. Ewa Paczoska (przewodnicząca), prof. Georgij Petriaszwili, Andrzej Palacz, Marcin Sendecki oraz Szymon Kloska.

Jeszcze jedną nowością jest strefa popularnonaukowa. Naukowa Warszawa to spotkania z naukowcami, blogerami, pasjonatami i popularyzatorami nauki, którzy będą dzielić się swoją pasją. Specjaliści z wielu dziedzin nauk biologicznych, nauk o kosmosie, historycy prowadzić będą zarówno spotkania otwarte jak i wydarzenia dla szkół. Celem strefy jest popularyzacja nauki oraz literatury popularnonaukowej.

Strefa fantastyki

Niezwykle ciekawie zapowiada się program strefy fantastyki. Miłośnicy tego gatunku będą mogli spotkać się z autorami, wziąć udział w kilkunastu dyskusjach i spotkaniach tematycznych, Będzie też możliwość zdobycia autografów. Wśród gości m.in.: Rafał Kosik, Robert M. Wegner, Cezary Zbierzchowski i Marcin Podlewski, po raz pierwszy na publicznym spotkaniu Adam Przechrzta, Jakub Ćwiek oraz wszystkie 13 autorek antologii „Harda Horda” (po raz pierwszy razem).

W strefie zagoszczą także pisarki i pisarze nominowani do Nagrody im. Janusza A. Zajdla: Marta Kisiel, Martyna Raduchowska, Michał Cholewa, Krystyna Chodorowska i Maciej Kaźmierczak. Poznamy też laureatów szóstej edycji nagród magazynu „Nowa Fantastyka” ? tym razem przyznawanych w większej niż dotychczas liczbie kategorii: Polska Książka Roku, Zagraniczna Książka Roku, Wznowienie Roku, Komiks Roku i Reflektor.

Na uczestników przez cztery dni czekać będą wystawy: „Fantastyka w Komiksie”, prace Rocha Urbańskiego oraz „Okładki Nowej Fantastyki”. Stałymi atrakcjami będą repliki filmowe i obóz z Gwiezdnych Wojen, strefa klocków LEGO dla najmłodszych, replika budki Tardis z serialu „Doctor Who” oraz gry planszowe i RPG.

Interesujący program spotkań branżowych

Goście branżowi targów: wydawcy, księgarze, bibliotekarze i drukarze znajdą dla siebie wiele ciekawych spotkań, debat i warsztatów, współorganizowanych m.in. przez Polską Izbę Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Bibliotekę Narodową, Instytut Książki oraz miasto stołeczne Warszawę. Warto zwrócić uwagę na konferencję „Biblioteki a wyzwania XXI wieku ? EduAkcja dla bibliotek” organizowaną już po raz piąty przez Warszawski Program Edukacji Kulturalnej, debatę na temat wielkości rynku książek niedostępnych w handlu, czyli o szansach na drugie życie książki i rozstrzygnięcie konkursu Nagrody Literackiej Unii Europejskiej z udziałem Polski ? European Prize of Literature 2019.

Nie zabraknie też spotkań poświęconych tłumaczom, w ramach Salonu Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich odbędzie się dyskusja panelowa „Tłumaczenie ? hobby czy trudna rzeczywistość?”, a Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury zaprosi na dyskusję pt.: „Islandzki, buriacki, słoweński, baskijski, walijski… Jak i po co tłumaczyć Polakom literaturę zupełnie im nieznaną”. Na uwagę zasługuje też spotkanie o nowoczesnych narzędziach monitoringu rynku książki na świecie, czyli o tym jak zmierzyć popularność i sprzedaż książek na tak różnych rynkach, jak: Polska, Włochy, Wielka Brytania, Indie, Meksyk czy Brazylia, organizowane przez PIK oraz Nielsen Book Research International. Z kolei Kraków Miasto Literatury UNESCO i Krakowskie Biuro Festiwalowe, operator przyszłego Centrum Literatury i Języka Planeta Lem, zapraszają na prezentację zwycięskiej koncepcji architektonicznej obiektu, przygotowanej przez studio JEMS Architekci. Targi to także specjalnie wydzielona strefa agentów literackich, ważnego elementu rynku wydawniczego.

Wirtualne Targi Książki

Wirtualne Targi są dopełnieniem Warszawskich Targów Książki i odbędą się w dniach 20 maja-2 czerwca 2019 roku pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl. Przy wykorzystaniu nowoczesnej platformy internetowej, firmy związane z branżą wydawniczą i księgarską mają możliwość zaprezentowania swojej oferty analogicznie do targów tradycyjnych.

Organizacja targów w sieci umożliwia zapoznanie się z ofertą wystawców wszystkim tym, którzy nie mogą uczestniczyć w targach tradycyjnych oraz tym, którym nie udało się nawiązać kontaktu z ulubionymi wystawcami. Główną zaletą Wirtualnych Targów jest dłuższy czas trwania ? targi w sieci trwają 14 dni ? oraz większa dostępność ? każdy internauta może je odwiedzić w dowolnym momencie, bez żadnych ograniczeń oraz bez konieczności wychodzenia z domu. Poruszanie się po wirtualnych targach ułatwia podział na sektory branżowe oraz rozbudowany, tematyczny katalog prezentowanych ofert.

Akcenty warszawskie

Miasto stołeczne Warszawa zachęca do czytania na różne sposoby ? organizując nagrody literackie, fundując stypendia artystyczne, wspierając rozwój bibliotek.

Na stoisko „Zaczytana Warszawa” coś ciekawego dla siebie znajdą zarówno dzieci i młodzież, jak i dorośli. W programie m.in. warsztaty z opowiadania historii, projektowania graficznego, tworzenia ekslibrisu, a przede wszystkim szansa na autografy podczas spotkań z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

Sobota Dniem Reportażu na Warszawskich Targach Książki

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki od pierwszej edycji towarzyszy Warszawskim Targom Książki. Oba wydarzenia są ze sobą silnie związane i tradycyjnie już sobota na targach jest Dniem Reportażu. Na miłośników tego gatunku czekają spotkania ze wszystkim autorami i tłumaczami nominowanymi do tegorocznej nagrody. Posłuchać i poprosić o autografy będzie można m.in.: Mariusza Szczygła, Mashę Gessen, Bena Judaha oraz Barbarę Gutowską-Nowak, tłumaczkę jego „Nowych londyńczyków”, Pawła Kapustę, Macieja Zarembę Bielawskiego, autora „Domu z dwiema wieżami” i Mariusza Kalinowskiego tłumacza tej książki. Można też będzie spotkać Hannę Pustułę-Lewicką, która przetłumaczyła „Ulicę Wiecznej Szczęśliwości” Roba Schmitza i Katarzynę Tubylewicz, tłumaczkę „Strzałów w Kopenhadze” Niklasa Orreniusa.

Festiwal Komiksowa Warszawa

Festiwal to największa i najlepsza komiksowa impreza w Warszawie, od drugiej edycji związana z targami. W programie spotkania z autorami komiksów z całego świata, ponad 80 twórców komiksów z Polski, ponad 40 wystawców i 5 komiksowych wystaw. Na tegorocznym festiwalu będziemy gościć łącznie 16 uznanych autorów zagranicznych, będą z nami: Marvano, Pau, Tony Sandoval, Brecht Evens, Troy Little, J.D. Morvan, Severine Trefouel, David Evrard, Tommi Parrish, Rune Ryberg, Michel Koeniguer, Nuno Saraiva, Andre Diniz, Sebastia Cabot. A poza nimi mistrzowie i uznani twórcy polskiego komiksu: Tadeusz Baranowski, Bogusław Polch, Marek Szyszko, Tomasz Samojlik, Krzysztof Gawronkiewicz, Berenika Kołomycka, Michał Śledziński, Tomasz Leśniak, Sławomir Kiełbus i wielu, wielu innych.

Konkursy, nagrody, wyróżnienia i nominacje

Warszawskie Targi Książki to wyjątkowy czas dla czytelników i twórców. W czasie ich trwania poznamy nominowanych do: Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia oraz laureatów: Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa, Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, nagrody dla wydawcy najbardziej przyjaznego tłumaczom ? Lew Hieronima, Nagrody „Nowej Fantastyki”, Plebiscytu 30-lecia na 10 najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci polskiego rynku książki, przygotowanego przez Bibliotekę Analiz oraz V Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży organizowanego przez Fundację ABCXXI ? Cała Polska Czyta Dzieciom.

Więcej informacji oraz szczegółowy program targów znajdziecie na oficjalnej stronie: targi-ksiazki.waw.pl.

fot. Artur Malinowski/Flickr

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia