2 sierpnia rozpoczyna się VI edycja Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

31 lipca 2020

Już w najbliższą niedzielę, 2 sierpnia, stratuje Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, a jego gośćmi, podobnie jak w latach ubiegłych, będą wyśmienici pisarze, krytycy, językoznawcy, artyści i gwiazdy estrady. W programie szóstej edycji przedsięwzięcia przeważają oczywiście liczne dyskusje o literaturze i książkach, ale nie zabraknie też spektakli, wieczorów poetyckich, koncertów czy wystaw.

Festiwal zasadniczo odbywa się w tradycyjnej, plenerowej formie z bezpośrednim udziałem publiczności w dniach od 2 do 8 sierpnia. Wszystkie wydarzenia są całkowicie bezpłatne, jednak ze względu na procedury sanitarne każdy z uczestników zobowiązany jest do wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia.

Na początek organizatorzy zapraszają do Zamościa (Niedziela w Zamościu na Rynku Wodnym) a potem do urokliwego, festiwalowego miasteczka nad brzegami Wieprza w Szczebrzeszynie. Tradycyjnie, w harmonogramie imprezy uwzględniono nie tylko spotkania autorskie, ale też atrakcje rekreacyjne np. literacką wyprawę rowerową do okolicznych wąwozów. Będzie również „Mecz poetycki”, gra literacka „Pierwsze zdanie” , instalacja dźwiękowa o komunikacji drzew „Usłyszane”.

W ramach festiwalu przyznana zostanie Nagroda „Człowiek Słowa”, którą w poprzednich edycjach otrzymali Urszula Kozioł, Wiesław Myśliwski i Maja Komorowska. Dowiemy się też, kto dostanie Nagrodę Wielkiego Redaktora, która w 2018 roku trafiła do Marianny Sokołowskiej, a w 2019 – do Małgorzaty Szczurek. Ogłoszony zostanie również kolejny Apel Szczebrzeski, zainicjowany w trosce o ochronę bogactwa polszczyzny.

Patronem tegorocznej edycji Festiwalu Stolica Języka Polskiego jest Cyprian Kamil Norwid, a lista zaproszonych gości obejmuje ponad 70 nazwisk. Do Szczebrzeszyna i Zamościa przyjadą m.in.: Justyna Bargielska, Justyna Bednarek, Edwin Bendyk, Wojciech Bonowicz, Jerzy Bralczyk, Elżbieta Cherezińska, Sylwia Chutnik, Stefan Chwin, Grzegorz Gauden, Mikołaj Grynberg, Grzegorz Kasdepke, Izolda Kiec, Wawrzyniec Konarski, Maja Komorowska, Ryszard Koziołek, Janusz Kukuła, Mikołaj Łoziński, Leszek Mądzik, Mira Marcinów, Zygmunt Miłoszewski, Michał Ogórek, Michał Rusinek, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Paweł Śpiewak, Filip Springer, Nula Stankiewicz, Mariusz Szczygieł, Jerzy Trela, Adam Woronowicz, Adam Wajrak, Marcel Woźniak, Jakub Żulczyk i wielu innych twórców.

„Mamy dwa spotkania online. Pan Wiesław Myśliwski zgodził się na rozmowę, która będzie miała premierę na festiwalu. Nazywamy ją „Rozmową w czasie przyszłym”. Zobaczymy, co nam powie wybitny pisarz, jak dalej mamy żyć. Bardzo liczę na jego dobre słowo, jego ducha” – mówił w rozmowie z Radiem Lublin dyrektor festiwalu, Piotr Duda.

Pełny harmonogram festiwalu można znaleźć na stronie www.stolicajezykapolskiego.pl. Kuratorką programu głównego jest Justyna Sobolewska, a kuratorkami sekcji dziecięcej: Magdalena Kłos-Podsiadło i Katarzyna Stoparczyk.

[am]
fot. Rafał Siderski

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia