2. edycja Gdańskich Targów Książki w ostatni weekend marca. Gościem honorowym Islandia

20 marca 2019


Uznani pisarze literatury faktu, komentatorzy życia społecznego, a także twórcy bestsellerów pojawią się na drugiej edycji Gdańskich Targów Książki, która odbędzie się w dniach od 29 do 31 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na wyspie Ołowianka.

Gdańskie Targi Książki to pierwsza tak duża inicjatywa poświęcona literaturze na Pomorzu, a także doskonała okazja do spotkania się z przedstawicielami środowiska literackiego. Do 2018 roku w Gdańsku nie było podobnych targów, a jak pokazał sukces frekwencyjny pierwszej edycji, jest to wydarzenie potrzebne ? imprezę odwiedziło ponad 13 tysięcy osób.

W tym roku na targach pojawi się gość honorowy, którym będzie Islandia. „Związki pomiędzy Polską a tym krajem z roku na rok są coraz bardziej intensywne. Chcemy przybliżyć mieszkańcom Pomorza literaturę islandzką. Nasze wydarzenie zyskało honorowy patronat Ambasadora Republiki Islandii w Polsce i Konsula Honorowego Republiki Islandii w Warszawie” ? komentują organizatorzy targów.

Gdańsk odwiedzi czołówka islandzkich pisarzy: Elísabet Kristín Jökulsdóttir ? poetka, autorka opowiadań i dziennikarka, której tomik wierszy „Miłość jeden kłębek nerwów: żaden taniec przy Rybiej Skale” został właśnie wydany w Polsce; Steinunn Sigur?ardóttir ? wybitna postać literatury pięknej w Islandii, autorka książek „Heida samotna hodowczyni owiec” i „Kobiety z klasą”, do których prawa wykupiło Wydawnictwo Kobiece; Hallgrímur Helgason ? pisarz i popularny komentator bieżących wydarzeń, autor powieści „Poradnik domowy kilera: jak przestać sprzątać ludzi i wziąć się za zmywanie”, „Kobieta w 1000 °C” i „101 Reykjavik”, na podstawie której nakręcono film o tym samym tytule; Sigrí?ur Hagalín Björnsdóttir ? znana dziennikarka radiowa i autorka „Wyspy”, która została okrzyknięta za jedną z najważniejszych islandzkich książek ostatnich lat; Einar Kárason ? autor „Wyspy diabła”, po wydaniu której stał się w rodzimym kraju pisarzem kultowym (kupił ją co ósmy mieszkaniec Islandii).

Oczywiście targi to również dobra okazja do spotkania ze znanymi autorami z Polski. Niektórzy, jak Marta Guzowska czy Maciej Siembieda, prezentować będą przedpremierowo swoje nowe książki. Udział w wydarzeniu potwierdzili też: Karolina Bednarz, Krzysztof Bochus, Dorota Brauntsch, Maciej Brencz, Małgorzata Czyńska, Jacek Godek, Manuela Gretkowska, Magdalena Grzebałkowska, Patryk Hardziej, Dorota Karaś, Joanna Krzyżanek, Marek Krajewski, Zygmunt Miłoszewski, Vincent V. Severski, Paweł Smoleński, Dominik Szczepański, Mariusz Szczygieł i Anna Tomiak.

Na terenie targów nie zabraknie wystawców. Swoją ofertę prezentować będą m.in. Agora, Akapit Press, Copernicus Center Press, Wydawnictwo Poznańskie, Czarna Owca, Czytelnik, Dowody na Istnienie, Wydawnictwo Literackie, Dwie Siostry, Grupa Wydawnicza Foksal, Karakter, Książkowe Klimaty, Marginesy, Wydawnictwo Kobiece, Muza, Nasza Księgarnia, Nisza, Wydawnictwo w Podwórku, Znak, Skarpa Warszawska, Słowo/Obraz Terytoria, SQN, Tajfuny, Wielka Litera, Wydawnictwo Afera i Wydawnictwo Czarne.

Podczas drugiej edycji Gdańskich Targów Książki zaprezentowana zostanie zarówno literatura głównego nurtu, uznani autorzy i twórcy bestsellerów, jak i debiutanci. Możemy spodziewać się dyskusji o prozie, poezji, książkach popularno-naukowych, a także literaturze dziecięcej i książkach artystycznych. Jak powstają biografie? Dlaczego bibliotekarze są ważni dla rozwoju kultury w danym regionie? Czy czytelnictwo wpływa na demokrację? Dlaczego Karol Śliwka tworzył wyjątkowe projekty? Jaka jest Skandynawia oczami Polaków? To tylko niektóre z zagadnień, którym poświęcone będą spotkania na tegorocznych targach w Gdańsku.

Gdańskie Targi Książki odbędą się w dniach od 29 do 31 marca w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, która mieści się na wyspie Ołowianka.

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia