2. edycja festiwalu Poezja Jest Najważniejsza w Częstochowie. W programie spotkania, panele, koncerty i turniej jednego wiersza

4 listopada 2022

W dniach od 16 do 20 listopada w Częstochowie odbędzie się 2. edycja festiwalu Poezja Jest Najważniejsza. W ramach imprezy przygotowano spotkania autorskie, dyskusje o poezji, koncerty czy turniej jednego wiersza. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny.

Festiwal Poezja Jest Najważniejsza powstał w 2021 roku jako odpowiedź na potrzebę zorganizowania festiwalu literackiego skupionego wyłącznie na poezji, uznanej przez organizatorów – jak sama nazwa wskazuje – za najważniejszą ze sztuk. „W dobie kultury obrazkowej, w czasach medialnie opanowanych przez modne insta i tik-tok poezja musi być 'pozytywnie bezczelna'” – czytamy w manifeście programowym częstochowskiego festiwalu. „Poezja spychana w kąt musi głośno przypominać się, a zarazem upominać się o należne jej miejsce. Przyszła więc pora na to, żeby zjednoczyć się i zaprosić do działania poetki i poetów, zarówno z naszego miasta, jak i tych przyjezdnych, o których głośno w Polsce” – dodano.

„Żywa poezja nie może obejść się bez konkursowej batalii z bezpośrednią oceną jurorską i spotkań oko w oko. Wychodzimy bowiem z założenia, że proza sobie radzi – ma się dobrze na księgarskich półkach, ale nie jednoczy tak silnie jak poezja. Dlatego będziemy gromko i bezczelnie powtarzać tę jedną tezę – poezja jest najważniejsza!” – piszą organizatorzy.

Wśród gości zaproszonych na 2. edycję festiwalu znaleźli się między innymi Karina Caban, Małgorzata Lebda, Wasyl Machno czy Bohdan Zadura. Ponadto zapowiedziano spotkania z dobrze znanymi częstochowskiej publiczności autorami – Sławomirem Domańskim czy Tomaszem Jamrozińskim. Obędzie się też dyskusja na temat roli poezji we współczesnym świecie, w której udział wezmą Rafał Gawin, Barbara Janas-Dudek i Radosław Wiśniewski. W programie jest także rozmowa o tłumaczeniach z Olgą A. Wiewiórą oraz wręczenie Międzynarodowej Nagrody Literackiej „Don Kichot”. Całość uzupełni jeszcze turniej jednego wiersza oraz koncerty Philipa Brackena, duetu contraVERSOS oraz częstochowskiego Zespołu Szkół Muzycznych.

Festiwalowe wydarzenia odbędą się głównie w Ośrodku Promocji Kultury Gaude Mater w Częstochowie, ale także w Muzeum Częstochowskim i Klubokawiarni Bank. Wstęp na wszystkie zaplanowane spotkania jest bezpłatny. Szczegółowy program festiwalu znajdziecie poniżej.

[edm]

Tematy: , ,

Kategoria: wydarzenia