2. edycja festiwalu „Literacki Sopot”

11 lipca 2013

Literacki Sopot 2013
W dniach 16-20 sierpnia miasto Sopot po raz drugi organizuje Międzynarodowy Festiwal „Literacki Sopot”. Celem imprezy jest promocja literatury i czytelnictwa wśród mieszkańców Trójmiasta oraz turystów odwiedzających nadmorski kurort.

„Literacki Sopot” ma być imprezą cykliczną, której program co roku budowany będzie wokół innego tematu wiodącego. W drugiej edycji wiodącym tematem Festiwalu będzie literatura skandynawska i islandzka ze wskazaniem na literaturę dla dzieci oraz kryminał. W programie znajdą się spotkania z takimi autorami jak Yrsa Sigur?ardóttir, Christer Mj?set, Mariusz Czubaj i Marek Krajewski. Przez cały czas trwania festiwalu odbywać się będą targi książki, warsztaty dla dzieci i dorosłych, działania teatralne, mobilne czytelnie, plenerowa strefa czytania oraz prezentacja filmów inspirowanych literaturą skandynawską.

W programie festiwalu nie zabraknie także spotkań z książką historyczną (laureaci nagród w dziedzinie książek historycznych), warsztatów reportażu prowadzonych przez najlepszych polskich autorów, spotkań z nominowanymi do Literackiej Nagrody Nike oraz autorami najciekawszych tegorocznych premier zaproszonymi przez wybrane wydawnictwa.

Przypomnijmy, że zeszłoroczna edycja „Literackiego Sopotu” poświęcona była reportażowi. W Sopocie zjawiła się czołówka polskich reporterów: Wojciech Jagielski, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Filip Springer, Lidia Ostałowska i Ewa Winnicka. W ramach spotkań z reportażem zorganizowane zostały również warsztaty pod hasłem „Wszyscy o wszystkim mało wiemy”. W sumie we wszystkich zajęciach warsztatowych wzięło udział 135 osób. Uczestnicy festiwalu mieli również okazję spotkać się z laureatami oraz pisarzami nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE, między innymi z Małgorzatą Szejnert, Andrzejem Stasiukiem, Joanną Bator i Andrzejem Franaszkiem. W samym centrum Sopotu odbyły się targi książki, które odwiedziło kilka tysięcy osób. W ramach festiwalu zorganizowano blisko 50 wydarzeń kulturalnych związanych z promocją literatury i czytelnictwa, w których udział wzięło ponad 8 tysięcy uczestników.

Festiwalowi towarzyszyły również wydarzenia z pogranicza literatury oraz innych dziedzin sztuki. Imprezę otworzyło widowisko plenerowe „Jestem z upływającej wody” ? spektakl literacko-muzyczny inspirowany poezją między innymi Leopolda Staffa i Haliny Poświatowskiej. Na scenie muzycznej festiwalu wystąpili Mikołaj Trzaska we wspólnym projekcie z Andrzejem Stasiukiem, Karbido i Jurij Andruchowycz oraz zespół Trupa Trupa.

Szczegółowy program tegorocznej edycji imprezy powinien pojawić się wkrótce na stronie festiwalu: http://www.literackisopot.pl/.

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia