17 maja ruszają 9. Warszawskie Targi Książki

10 maja 2018


Warszawa w maju stanie pod znakiem książek i czytania! Blisko 800 wystawców z 32 krajów, 1000 twórców, 1500 wydarzeń ? tak zapowiadają się 9. Warszawskie Targi Książki, jedno z największych międzynarodowych wydarzeń tej branży w Polsce, które rozpocznie się 17 maja.

W tegorocznej dziewiątej już edycji Warszawskich Targów Książki weźmie udział blisko 800 wystawców z 32 krajów. Wszyscy, którzy kochają czytać będą mieli niepowtarzalną okazję do zdobycia autografów ulubionych autorów, zapoznania się w jednym miejscu z ofertą wydawców ze świata i z całej Polski, zakupu książek i uczestniczenia w wyjątkowych wydarzeniach. Z czytelnikami, podczas czterech majowych dni na PGE Narodowym, spotka się około 1000 twórców. Na odwiedzających czeka też niezwykle bogata oferta ? 1500 pozycji programowych: spotkań z autorami, debat, konferencji, warsztatów, lekcji literatury i historii, atrakcji dla dzieci, wydarzeń artystyczno-literackich, nagród literackich i branżowych, konkursów i wystaw.

Temat główny targów ? 100 lat niepodległości

W roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości szczególne miejsce w programie zajmie tematyka powiązana z tym wydarzeniem. Organizatorzy chcą pokazać, jak zmieniła się Polska przez ostatnie 100 lat w sferze kultury, języka, literatury, ale nie tylko. Na targach będzie też miało miejsce wiele spotkań wokół premier książek związanych z rocznicą.

O zjawiskach społecznych, gospodarczych i politycznych w kontekście rocznicy rozmawiać będą prof. Adam Daniel Rotfeld, prof. Michał Kleiber, prof. Witold M. Orłowski. Kulturę na przestrzeni 100 lat omówią Waldemar Dąbrowski, Wiesław Myśliwski, Krzysztof Kłosiński i prof. Jerzy Bralczyk. Tematykę 100 lat bezpieczeństwa Polski omówią: prof. Adam D. Rotfeld, prof. Andrzej Paczkowski i prof. Andrzej Friszke. O społeczeństwie, kulturze i języku w kontekście rocznicy opowiedzą prof. Krystyna Skarzyńska, prof. Jerzy Bralczyk i prof. Wojciech J. Burszta. Punktem wyjścia do tych spotkań i rozmów jest premiera albumu „Polska 100 lat” Wydawnictwa BOSZ. Wielu wydawców wydało specjalne publikacje rocznicowe i będą one miały swoje premiery właśnie na tragach. Nie zabraknie też ciekawych wystaw.

Partner specjalny ? Francja

Wystąpienie Francji zostało przygotowane przez BIEF i Instytut Francuski w Polsce. Coroczną obecność francuskich książek i ich wydawców wzbogaci wystawa dotycząca relacji polsko-francuskich w latach 1914-1921, spotkania autorskie oraz niezwykle bogaty program branżowy skupiony na komiksie. Targi odwiedzą przedstawiciele ośmiu francuskich wydawnictw i grup wydawniczych (agenci), odbędzie się też prezentacja dotycząca rynku komiksowego we Francji i w Polsce.

Wśród zaproszonych gości są: Jean-François Colosimo ? historyk, intelektualista, specjalista od religii, były prezes Centre National du Livre (CNL), wydawca; Michel Eltchaninoff ? filozof, dziennikarz, eseista; Patrice Locmant ? historyk literatury, pracownik francuskiego Ministerstwa Kultury oraz płk Frédéric Guelton, który opowie o relacjach polsko-francuskich w latach 1914-1921.

Dzieci powyżej 10 lat będą miały okazję zobaczyć film „Adama”, adaptację komiksu autorstwa Juliena Lilti i Simona Rouby. To film nagrodzony na prestiżowym festiwalu filmów animowanych w Annecy w 2016 roku i nominowany do nagrody Cezara francuskiej Akademii Filmowej w kategorii „Najlepszy Film Animowany”.

Strefy na Warszawskich Targach Książki

Nowością na targach będą strefy tematyczne poświęcone literaturze kryminalnej i fantastycznej, a także popkulturze i tematyce górskiej. W strefach tych będą się odbywały spotkania z autorami, prelekcje i warsztaty. Dzięki strefom, miłośnicy poszczególnych gatunków literackich czy tematyki, znajdą dla siebie mnóstwo atrakcji w jednym miejscu. To też dodatkowa okazja dla wydawców, by zaprezentować publiczności swoich autorów i ich książki.

W strefie kryminalnej zagoszczą m.in.: Katarzyna Bonda, Remigiusz Mróz, Katarzyna Puzyńska, Wojciech Chmielarz, Vincent V. Severski, Tomasz Sekielski, Olga Rudnicka, Aneta Jadowska, Ryszard Ćwirlej, Grzegorz Kalinowski, Marta Guzowska oraz Chris Carter i Graham Masterton. Przygotowano też specjalny program dla dzieci i młodzieży. Ważnym wydarzeniem będzie uroczysta gala wręczenia nagród „Złoty Pocisk”.

Niezwykle ciekawie zapowiada się program strefy fantastyki, miłośnicy tego gatunku będą mogli spotkać się z ponad 30 autorami, wziąć udział w kilkunastu dyskusjach i spotkaniach tematycznych, Będzie też możliwość zdobycia autografów. Wśród gości m.in.: Anna Kańtoch, Anna Brzezińska Jakub Ćwiek, Robert M. Wegner, Andrzej Pilipiuk, Rafał Kosik, Aneta Jadowska, Marta Kisiel-Małecka, Tomasz Kołodziejczak, Marcin Mortka, Ewa Białołęcka, Marta Krajewska oraz Alwyn Hamilton i Peadar Ó Guilin.

W strefie popkultury nie zabraknie ciekawych wydarzeń, wśród nich m.in.: spotkanie z twórcami nowego polskiego filmu „53 Wojny”, z twórcami filmu „Czuwaj” w reż. Roberta Glińskiego, z twórcami filmu „Dywizjon 303”, panel o filmowym uniwersum „Gwiezdnych Wojen, spotkanie z pisarzem Marcinem Ciszewskim o kolejnych próbach ekranizacji jego prozy, rozmowa o tym, jak seriale tworzone przez lokalne oddziały Netfliksa zdobywają popularność na całym świecie, a Robert Ziębiński opowie o tym, jak ekranizowano i dalej będzie się ekranizować Kinga.

Kolejną nowością na Warszawskich Targach Książki jest strefa kultury górskiej. Wśród gości będą m.in.: Krzysztof Wielicki, Aleksander Lwow, Bartek Andrzejewski, Weronika Górska, Monika Witkowska, Anna Kamińska, Anna Czerwińska, Leszek Cichy, Danuta Piotrowska, Anna Milewska, Jerzy Natkański, Marcin Tomaszewski. Na miłośników gór będą też czekały aktywności przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy. Gościem specjalnym strefy będzie Denis Urubko (sobota, 16.30).

1000 twórców ? pisarzy, tłumaczy, ilustratorów, dziennikarzy, ludzi świata kultury

Targi, jak co roku, będą niepowtarzalną okazją do spotkań z najbardziej lubianymi, znanymi i nagradzanymi twórcami literatury polskiej i światowej wszystkich gatunków, tłumaczami, ilustratorami i ludźmi świata kultury.
Wyjątkowym gościem Warszawskich Targów Książki będzie Orhan Pamuk, laureat Nagrody Nobla z dziedziny literatury w 2006 roku. Kolejny niezwykły gość targów to Fernando Aramburu, autor „Patrii”, jednej z najważniejszych książek ostatniej dekady w Hiszpanii.

Z czytelnikami spotkają się także m.in.: Olga Tokarczuk, Adam Zagajewski, Tomas Venclova, Agata Tuszyńska, Józef Hen, Eustachy Rylski, Szczepan Twardoch, Zyta Rudzka, Agnieszka Wolny-Hamkało, Krzysztof Varga, Marcin Wroński, Ignacy Karpowicz, Paweł Sołtys, Łukasz Orbitowski, Jakub Żulczyk, Sylwia Chutnik, Anna Kańtoch, Natalia Fiedorczuk, Cezary Łazarewicz, Paweł Smoleński, Jacek Hugo-Bader, Artur Domosławski, Beata Chomątowska, Anna Kamińska, prof. Jerzy Bralczyk, Marcin Wicha, Zygmunt Miłoszewski, Mariusz Czubaj, Ryszard Ćwirlej, Jakub Małecki, Anna Brzezińska, Sławomir Koper, Sylwia Zientek, Agnieszka Stabro, Beata de Robien, Ałbena Grabowska, Małgorzata Kalicińska, Janusz Leon Wiśniewski, Katarzyna Enerlich, Katarzyna Berenika Miszczuk, Elżbieta Dzikowska, Michał Piedziewicz, Martyna Wojciechowska, Adam Wajrak, Andrzej Kruszewicz. Pojawią się również: Józef Wilkoń, Edward Lutczyn, Andrzej Mleczko, Henryk Sawka, Magdalena Zawadzka, Jacek Cygan, Maria Szabłowska, Jacek Gmoch, Dariusz Dziekanowski, Krzysztof Baranowski i Aleksander Doba.

Bogaty program spotkań, warsztatów i zajęć dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży oraz rodziców z dziećmi

Dzięki współpracy programowej m.in. z portalem Czas Dzieci, Festiwalem Literatury dla Dzieci, Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury i wydawcami, przygotowano bogaty program dla dzieci i młodzieży. Lekcje literatury i historii, warsztaty, spotkania z twórcami książek dziecięcych i młodzieżowych oraz wystawy. Atrakcji nie zabraknie, zwłaszcza, że w targach udział wezmą m.in.: Henryk Jerzy Chmielewski, Bohdan Butenko, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Barbara Kosmowska, Barbara Gawryluk, Grzegorz Kasdepke, Marcin Szczygielski, Cezary Harasimowicz, Agnieszka Stelmaszyk, Marta Guzowska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek i wspomniany już wcześniej Rafał Kosik. Będą nowości wydawnicze oraz klasyka dziecięcej i młodzieżowej literatury.

Interesujący program spotkań branżowych

Goście branżowi targów: wydawcy, księgarze, bibliotekarze i drukarze znajdą dla siebie wiele ciekawych spotkań, debat i warsztatów, współorganizowanych m.in. przez Polską Izbę Książki, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Bibliotekę Narodową, Instytut Książki oraz m.st. Warszawę. Godne szczególnego polecenia jest szkolenie Fundacji Legalna Kultura z zasad wykorzystywania utworów chronionych w działaniach promocyjnych dla wydawców, księgarzy i bibliotekarzy, spotkanie dotyczące współpracy między rynkiem wydawniczym i filmowym w Polsce zorganizowane przez Script Studio, prelekcję Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dot. prawa autorskiego do materiałów ilustracyjnych oraz spotkania dotyczące książek dziecięcych i ich roli w kształtowaniu nawyków czytelniczych (IBBY, IK). Nie zabraknie też spotkań poświęconych tłumaczom, w ramach Salonu Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich odbędzie się dyskusja panelowa „Tłumacz na rynku wydawniczym”, a Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury zaprosi na dyskusję pt. „Tłumacze na froncie zmian: przekłady odważnych książek dla dzieci i młodzieży”. Warszawskie Targi to także specjalnie wydzielona strefa agentów literackich, ważnego elementu rynku wydawniczego.

Wirtualne Targi Książki

Wirtualne Targi są dopełnieniem Warszawskich Targów Książki i odbędą się w dniach 14-27 maja 2018 roku pod adresem etargi-ksiazki.waw.pl. Przy wykorzystaniu nowoczesnej platformy internetowej, firmy związane z branżą wydawniczą i księgarską mają możliwość zaprezentowania swojej oferty analogicznie do targów tradycyjnych. Organizacja targów w sieci umożliwia zapoznanie się z ofertą wystawców wszystkim tym, którzy nie mogą uczestniczyć w targach tradycyjnych oraz tym, którym nie udało się nawiązać kontaktu z ulubionymi wystawcami. Główną zaletą Wirtualnych Targów jest dłuższy czas trwania (targi w sieci trwają 14 dni) oraz większa dostępność (każdy internauta może je odwiedzić w dowolnym momencie, bez żadnych ograniczeń oraz bez konieczności wychodzenia z domu). Poruszanie się po wirtualnych targach ułatwia podział na sektory branżowe oraz rozbudowany, tematyczny katalog prezentowanych ofert.

Piątek Dniem Książki Akademickiej i Naukowej ? 12. Targi Academia

Dwunasty już raz odbędą się w Warszawie Targi Książki Akademickiej i Naukowej Academia. Po raz szósty towarzyszyć będą Warszawskim Targom Książki na PGE Narodowym. Wydawcy akademiccy i naukowi ponownie zaprezentują swoją ofertę w reprezentacyjnej przestrzeni Biznes Klubu Stadionu. Ważnym wydarzeniem każdej edycji targów jest Konkurs na najlepszą książkę akademicką i naukową Academia. W Konkursie oceniane są książki naukowe, podręczniki akademickie, monografie i serie wydawnicze. Na uczestników, obok Nagrody Głównej i wyróżnień, czekają też prestiżowe wyróżnienia rektorskie: Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych oraz Nagroda Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Uroczyste spotkanie środowiska wydawców naukowych i akademickich, połączone z ogłoszeniem wyników Konkursu Academia 2018 odbędzie się w piątek 18 maja o godzinie 16:00 w sali Amsterdam.

Akcenty warszawskie

Stołeczne stoisko „Zaczytana Warszawa” poświęcone będzie głównie Nagrodzie Literackiej m. st. Warszawy, prezentacja książek laureatów i autorów nominowanych do nagrody oraz spotkania z twórcami to mocne akcenty warszawskiego programu targów. Wśród gości m.in.: Piotr Mitzner, Maria Bigoszewska, Anna Bikont, Janusz Majcherek, Tomasz Mościcki, Grzegorz Mika, Adam Wajrak, Daniel de Latour, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Jakub Żulczyk i Adam Robiński.

Warszawa jest także fundatorem drugiej ważnej nagrody literackiej ? na stoisku można będzie zobaczyć i kupić książki-laureatki Nagrody za Reportaż Literacki im. Ryszarda Kapuścińskiego. Na stołecznym stoisku nie zabraknie też warszawskich instytucji kultury. Bogatą kolekcję wydawnictw poświęconych historii miasta i jego współczesności, a także kulturze i sztuce, zaprezentują: Dom Spotkań z Historią, Muzeum Postania Warszawskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Muzeum Warszawy.

Sobota Dniem Reportażu na Warszawskich Targach Książki

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki od pierwszej edycji towarzyszy Warszawskim Targom Książki. Oba wydarzenia są ze sobą silnie związane. Tradycyjnie już sobota na targach jest Dniem Reportażu. Przez cały dzień odbywać się będą spotkania z finalistami dziewiątej edycji nagrody. To niepowtarzalna okazja by poznać twórców najwartościowszych książek reporterskich, podejmujących ważne problemy współczesności, pogłębiających wiedzę o nas samych i innych kulturach. W programie przewidziano spotkania z autorami: Sachą Batthyanym („A co ja mam z tym wspólnego?”), Anną Bikont („Sendlerowa. W ukryciu”), Joanną Czeczott („Petersburg. Miasto snu”), Markiem Łuszczyną („Mała zbrodnia. Polskie obozy koncentracyjne”) i Benem Rawlencem („Miasto cierni. Największy obóz dla uchodźców”). Pojawią się także autorzy przekładów książek nominowanych do nagrody: Emilia Bielicka, Elżbieta Kalinowska, Hanna Pustuła i Sergiusz Kowalski. W trakcie spotkania zostaną wręczone nagrody w Konkursie dla studentów na recenzję przekładu „Tłumacze świata”.

Festiwal Komiksowa Warszawa

Festiwal to największa i najlepsza komiksowa impreza w Warszawie, od drugiej edycji związana z Warszawskimi Targami Książki. W programie spotkania z autorami komiksów z całego świata, warsztaty z rysowania komiksów dla młodych miłośników tego gatunku oraz liczne wystawy komiksowe.

Na tegorocznym festiwalu będziemy gościć m.in.: amerykańskiego rysownika Tonny?ego Harrisa, Bedu (Bernarda Dumonta), autorów komiksu „Irena” o Irenie Sendlerowej ? JD Morvana, Severine?a Trefouela, Davida Evrarda oraz Katie Green, a komiksy z Portugali przybliżą Andre Diniz i Filipe Melo. A poza nimi przyjedzie także wielu znanych polskich i zagranicznych autorów komiksów dla dzieci i dorosłych czytelników.

Akcje czytelnicze

Jak co roku na Warszawskich Targach Książki nie zabraknie wydarzeń cieszących się szczególnym zainteresowaniem ze strony wszystkich miłośników czytania. 17 maja ruszy kolejna edycja akcji Publio.pl i Warszawskich Targów Książki ? „Książka za Książkę”. Wszyscy, którzy będą chcieli zrobić porządki na półkach, mogą przynieść swoje książki na stoisko Publio.pl (50/D9) w dniach 17-20 maja. Za każde 5 oddanych egzemplarzy Publio.pl podaruje uczestnikom kupon z kodem umożliwiającym pobranie za darmo dowolnego e-booka ze specjalnie przygotowanej puli tytułów. Będą one dostępne podczas targów i po zakończeniu imprezy, do 31 maja 2018. Wszystkie książki, które Publio.pl zbierze przez cztery dni trwania akcji, trafią jak co roku do Biblioteki Narodowej.

A w sobotę „Z półki na półkę” czyli wielka wymiana książek. Niepowtarzalna okazja, by przeczytane już książki przynieść na targi i wymienić na książki przyniesione przez innych czytelników oraz na nowości wydawnictw.

Program targów w twoim telefonie

Dla wszystkich, którzy chcą w łatwy i przyjemny sposób przygotować się do wizyty na targach organizatorzy przygotowali aplikację „Warszawskie Targi Książki 2018”. Wystarczy pobrać ją w sklepie App Store lub Google Play, by mieć ciągły dostęp do listy wystawców oraz programu WTK i stworzyć swój plan dnia na targach.

Konkursy, nagrody, wyróżnienia i nominacje

Warszawskie Targi Książki to wyjątkowy czas dla czytelników i twórców. Co roku w czasie ich trwania poznajemy nominowanych do: Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej im. Janusza A. Zajdla i Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia oraz laureatów: Nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar 2018, Międzynarodowej Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki, Nagrody w Konkursie za najlepszą książkę akademicką i naukową Academia, nagrody dla wydawcy najbardziej przyjaznego tłumaczom ? Lew Hieronima, Nagrody „Nowej Fantastyki”, nagrody Złoty Pocisk, Nagrody Naukowej SBP im. Adama Łysakowskiego, Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Bibliotekarz Roku”, Konkursu „Mistrz Promocji Czytelnictwa”, Nagrody Magellana za najlepszą książkę turystyczną, 58. edycji Konkursu Najpiękniejsze Książki Roku Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek i Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych „Wydawcy wybierają Drukarnie”.

Więcej informacji o Warszawskich Targach Książki znajdziecie na stronie: www.targi-ksiazki.waw.pl.

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia