banner ad

12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu

20 maja 2015

MFK_2015_plakat
Za sześć dni zaczyna się 12. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kryminału. Jeżeli ktokolwiek ma jeszcze wątpliwości, czy w dniach 26-31 maja odwiedzić Wrocław, po przeczytaniu poniższych informacji od razu się ich pozbędzie.

Organizatorzy festiwalu wyliczają przynajmniej dziesięć powodów, dla których warto (a nawet trzeba) zajrzeć do Wrocławia.

Po pierwsze: Nagroda Wielkiego Kalibru! W tym roku o miano autora najlepszej powieści kryminalnej walczą Katarzyna Bonda, Wojciech Chmielarz, Mariusz Czubaj, Ryszard Ćwirlej, Zygmunt Miłoszewski, Małgorzata Sobieszczańska i Marcin Wroński. Z nominowanymi będzie można się spotkać 29 maja na starciu „Jurorzy kontra Nominowani kontra? publiczność”.

Po drugie: Honorowa Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana za całokształt twórczości w tym roku trafi do rąk trzykrotnego zdobywcy Nagrody Szwedzkiej Akademii Kryminału dla najlepszej powieści kryminalnej, H?kana Nessera. Pisarz spotka się z czytelnikami 30 maja (sobota) o godz. 19.00 we wrocławskiej Mediatece (pl. Teatralny 5).

Po trzecie: Agatha Christie! W tym roku przypada 125. rocznica urodzin królowej kryminału, a Międzynarodowy Festiwal Kryminału włącza się w obchody tego jubileuszu. Agatha Christie uczczona zostanie między innymi w czasie pierwszego dnia sesji naukowej „Detektywi, zbrodniarze i tajemnica zamkniętego pokoju, czyli na tropie topiki kryminału”, poświęconego wyłącznie jej twórczości, i podczas panelu dyskusyjnego „A jak Agatha”, w którym o swojej kryminalnej idolce dyskutować będą Katarzyna Bonda, Marta Guzowska i Gaja Grzegorzewska. Królowej kryminału będą również poświęcone wykłady i wystawa, uczestnicy Kryminalnych Warsztatów Literackich będą zaś szlifować swoje opowiadania wykorzystujące schemat zamkniętego pokoju. A na deser w czasie gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru niespodzianka od wnuka Agathy Christie, Mathew Pricharda!

MFK_2015_Hewson

David Hewson

Po czwarte: Goście, goście! Prócz całej plejady pierwszoligowych polskich autorów kryminałów do Wrocławia zawitają także dwaj autorzy zagraniczni: David Hewson ? angielski autor kryminałów i thrillerów, m.in. bestsellerowej serii „Dochodzenie” stworzonej na podstawie serialu „The Killing”, i Martín Solares ? autor „Czarnych minut” z dalekiego Meksyku!

Po piąte: Detektywistyczne pasmo dziecięce. MFK łączy siły z Festiwalem Literatury dla Dzieci. Bo kto powiedział, że kryminał to lektura tylko dla dorosłych? Dla nieco młodszych miłośników powieści detektywistycznej i kryminalnych zagadek odbędą się spotkania z Rafałem Kosikiem, Agnieszką Stelmaszyk, Joanną Jodełką oraz Marcinem Mortką.

Po szóste: Pasmo naukowe. Gośćmi Międzynarodowego Festiwalu Kryminału, prócz tych, którzy zbrodnią parają się tylko na papierze, są również ci, którzy mają z nią do czynienia na co dzień. Toteż w czasie tegorocznej edycji nie zabraknie spotkań z praktykami: profilerem (spotkanie tylko dla osób pełnoletnich), prokuratorami, inspektorem policji oraz medykiem sądowym (wydarzenie naukowe „Ostatni kontakt ? między światem żywych a umarłych” tylko dla osób pełnoletnich), a na deser prof. Maciej Szostak oraz Sebastian Zakrzewski spróbują odpowiedzieć na wielkie pytania kryminologii.

MFK_2015_Solares

Martín Solares

Po siódme: Wykłady otwarte ? w tym roku wygłoszą je akademicy: prof. Zbigniew Mikołejko, prof. Anna Gemra i prof. Violetta Wróblewska, pisarze Martín Solares i Magdalena Parys oraz profiler Jan Gołębiowski.

Po ósme: Pojedynek grafomanów, w którym zmierzą się Mariusz Czubaj i Zygmunt Miłoszewski ? który z nich wyjdzie ze starcia obronną ręką, dowiemy się 29 maja.

Po dziewiąte: Pokaz „Ziarna prawdy”, poprzedzony prelekcją twórców: Borysa Lankosza ? reżysera oraz Zygmunta Miłoszewskiego ? autora powieści, która stała się podstawą filmu.

Po dziesiąte: Mityng AA (anonimowych autorów) połączony z premierą tomu opowiadań „Czas zbrodni. Zmyślone kroniki kryminalnego Wrocławia”. Z autorami, absolwentami Kryminalnych Warsztatów Literackich, porozmawia dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Irek Grin.

Festiwal Kryminału istnieje w Polsce już od 2004 roku, a od 2009 roku stał się imprezą Miasta Wrocław i zmienił nazwę na Międzynarodowy Festiwal Kryminału. W ubiegłych latach gośćmi festiwalu byli między innymi: Maj Sjöwall, Camilla Lackberg, Liza Marklund, Jan Costin Wagner, Jo Nesbo, Johan Theorin, Anne Holt, Kathy Reichs, Walter Mosley, Mons Kallentoft oraz czołówka polskich gwiazd kryminału.

Tematy: , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia