12. edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu w ostatni weekend marca

21 marca 2023

W dniach od 24 do 26 marca w siedzibie Fundacji Muzeum Komiksu i Pałacu Potockich odbędzie się 12. edycja Krakowskiego Festiwalu Komiksu. To największe w Polsce południowej wydarzenie skierowane do wszystkich miłośników historii obrazkowych.

W programie przewidziane są spotkania z twórcami z kraju i ze świata. Kraków odwiedzą m.in.: Zanzim, Paul Gravett, Ruslana Koropetska, Vira Kordoba, Ludmiła Samuś, Unka Odya, Katarzyna Witerscheim, Marcin Surma, Piotr Nowacki, Rafał Skarżycki czy Jarosław Wojtasiński. Nie zabraknie paneli dyskusyjnych z udziałem artystów poświęconych takim tematom, jak: sytuacja komiksu w Ukrainie, polskie komiksy autobiograficzne, kultowe serie z PRL-u, wydawanie komiksów niezależnych oraz tworzenie webkomiksów.

Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszą się zawsze prelekcje. W tym roku w programie festiwalu znalazło się wystąpienie Pawła Dybały o pracy tłumacza mang, natomiast Julian Jeliński z kanału YouTube Brody z Kosmosu opowie o historii Supergirl i najnowszym uniwersum kinowym DC. Na uczestników czeka także szereg warsztatów komiksowych oraz warsztaty cosplay.

W trakcie festiwalu będą miały również miejsce wernisaże czterech wystaw, w tym wystawa z okazji 20-lecia komiksu „Tymek i Mistrz” Tomasza Leśniaka i Rafała Skarżyckiego oraz wystawa retrospektywna podsumowująca 10-lecie pracy twórczej Anny Krztoń. Na uczestników imprezy czekają spacery komiksowe oraz giełda pełna rysunkowych albumów, zeszytów, plakatów, pocztówek i gadżetów. Kraków odwiedzą także cosplayerzy. Organizatorzy zachęcają każdego do uczestnictwa w festiwalu we własnym przebraniu, a zwieńczeniem kostiumowych atrakcji będzie pokaz cosplay.

Organizatorami wydarzenia są Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Festiwal odbywa się w ramach Miesiąca Krakowianek organizowanego przez Urząd Miasta Krakowa.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia