11. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu pod patronatem Booklips.pl
26 września we Wrocławiu rozpoczyna się 11. edycja Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Tegoroczna impreza, podobnie jak poprzednie, poświęcona jest promocji ambitnej książki, prozy często nieznanej w Polsce, za to po wielokroć nagradzanej za granicą. Festiwal potrwa do 4 października.
Oprócz popularnych w Polsce autorów takich jak Filip Springer, Magdalena Grzebałkowska, Jakub Żulczyk czy Weronika Murek, organizatorzy zaprosili w tym roku między innymi Irlandczyka Colina Barretta („Młode skóry”), laureata najważniejszej na świecie nagrody Franka O?Connora za zbiór opowiadań (25000 euro), bułgarskiego prozaika Kalina Terzijskiego, którego opowiadania ukazały się niedawno w wydawnictwie Książkowe Klimaty, szwedzką pisarkę Idę Linde („Jeśli o tobie zapomnę, stanę się kimś innym”), popularną czeską autorkę Petrę Soukupovą („Zniknąć”) i gwiazdę literatury francuskojęzycznej, pochodzącego z Konga Alaina Mabanckou (m.in. „Zwierzenia jeżozwierza”, „Kielonek”), a także gości z Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Kraju Basków.
Czytaniom prozy przez autorów (w językach oryginalnych) towarzyszyć będą warsztaty twórczego pisania, wystawy, panele dyskusyjne (z udziałem między innymi Jacka Hugo-Badera i Beaty Stasińskiej), przegląd adaptacji filmowych (w tym roku filmów z krajów Grupy Wyszehradzkiej, pokazy m.in. takich produkcji, jak „Alois Nebel”, „Żywy bicz”, „Krakatit”, „Duży zeszyt”). Zostaną również wręczone nagrody w konkursach na najlepsze opowiadanie („Obiecaj”) i najlepszy przekład.
Tegoroczny festiwal odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym (adaptacje), Galerii Dizajn BWA Wrocław (panele dyskusyjne, spotkania autorskie) i na Starej Plebanii (prezentacje, plac Nankiera 17).
Bilety na pokazy filmowe ? 11 zł. Na pozostałe wydarzenia wstęp bezpłatny.
Więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu na www.opowiadanie.org.
Więcej o autorkach i autorach, którzy pojawią się podczas tegorocznej edycji festiwalu:
Colin Barrett (1982) urodził się i dorastał w irlandzkim Mayo. Debiut Barretta, zbiór „Młode skóry”, nagrodzono Frank O’Connor International short story prize, The Rooney Prize for Irish literature i The Guardian UK First Book Award. Jego opowiadania ukazały się w ?The Stinging Fly?, ?A Public Space?, ?Five Dials? i ?The New Yorker?. „Młode skóry” ukaże się po polsku we wrześniu 2015 r.
Jon Boilard mieszka w Kalifornii. W periodykach literackich ukazało się dotąd ponad pięćdziesiąt jego opowiadań. Jest również autorem powieści ?The Castaway Lounge? (2015) oraz ?A River Closely Watched? (2012). Debiutancki zbiór opowiadań Boilarda ukaże się w 2016 roku, tymczasem autor pracuje nad trzecią powieścią.
Ołeksij Czupa (1986), ukraiński poeta i prozaik, założyciel Donieckiego Slamu. Publikował w czasopismach ?Nowa Europa Wschodnia?, ?Ha-art!?, SHO (Kijów) oraz w licznych antologiach. Opublikował m.in. tomiki ?ukraińsko-rosyjski słownik? (2010), ?Koma? (2014) i prozę: ?Dziesięć słów o Ojczyźnie? (2014), ?Menele Donbasu? (2014), ?Bajki mojego bunkra? (2014).
Paul McVeigh urodził się w Belfaście. Autor scenariuszy do seriali komediowych i opowiadań publikowanych w wielu antologiach i adaptowanych dla radia BBC. W 2015 r. ukazała się debiutancka powieść autora ?The Good Son?. McVeigh jest dyrektorem London Short Story Festival i wicedyrektorem Word Factory, wiodącego brytyjskiego salonu literackiego poświęconego opowiadaniu.
Ida Linde (1980), szwedzka pisarka, poetka, autorka dramatów. Autorka ?Jeśli o tobie zapomnę, stanę się kimś innym? (wyd. polskie Karakter 2015), powieści ?Wyznanie miłości? i ?Na Północ jedzie się, żeby umrzeć?. W Polsce jej wiersze drukowane były w czasopismach ?Portret?, ?Tekstualia? i ?Rita Baum? oraz prezentowane w ramach projektu ?Wiersze w metrze? w Warszawie.
Julia Fiedorczuk – pisarka, tłumaczka, krytyczka literacka, wykłada literaturę amerykańską oraz teorię literatury na wydziale anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Opublikowała między innymi tomiki: ?Listopad nad Narwią?, ?Tlen?, utwory prozatorskie: ?Poranek Marii i inne opowiadania?, ?Nieważkość?. W 2015 ukazała się jej książka ?Cyborg w ogrodzie. Wprowadzenie do ekokrytyki?.
Natasza Goerke (1962) ? prozaiczka i poetka, autorka książek ?Fractale?, ?Księga pasztetów?, ?Pożegnania plazmy? oraz ?47 na odlew?, za którą była nominowana do Nagrody Literackiej Nike. Książki i teksty Goerke ukazały się w przekładach na kilkanaście języków. Stypendystka m.in. Akademie Schloss Solitude, Schloss Wiepersdorf, Villa Hellebosch.
Magdalena Grzebałkowska. Rocznik 1972. Mama. Historyczka. Reporterka. Sopocianka. Autorka książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”.
Alain Mabanckou (1966), ur. w Republice Konga, studiował prawo w Paryżu, obecnie wykłada na University of California w Los Angeles. Jest autorem tomików poetyckich, książek dla dzieci i dziesięciu powieści: ?Kielonek? (2005, Prix des Cinq Continents), ?Zwierzenia jeżozwierza? (Prix Renaudot, wydanie polskie 2015), ?African Psycho?, ?Black bazar?, ?Jutro skończę 20 lat?. W 2015 nominowany do nagrody The Man Booker International Prize.
Xabier Montoia (1955) jest baskijskim pisarzem i muzykiem, autorem m.in. tomików poezji oraz zbiorów opowiadań ?Kobieta z wąsami?, ?Plaże Gasteiz?, ?Ale serce mówi? oraz podróżniczej książki ?Plastikowe kwiaty dla króla? i powieści ?Gdzie jest Stalin??, ?Zmarli bez kości?, ?Blackout?, ?Elektrika?. Dwa ostatnie zbiory opowiadań Montoi to ?Baskijskie miasto w płomieniach? i ?Fucking Artists?.
Weronika Murek (ur. 1989 w Bytomiu) ? absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, aplikantka adwokacka, laureatka polskiej edycji konkursu na najlepszą europejską flash fiction Flash Europa 28, autorka książki ?Uprawa roślin południowych metodą Miczurina? (Wydawnictwo Czarne, 2015), laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015 za ?Feinweinblein?.
Dariusz Muszer ? prozaik, poeta, tłumacz. Urodził się w Polsce, od 1988 mieszka w Niemczech. Pisze w dwóch językach. Debiutował w 1980, jest autorem licznych publikacji ? opowiadań, wierszy, recenzji, reportaży, esejów, piosenek, sztuk teatralnych i słuchowisk. Autor zbiorów poezji oraz powieści ?wolność pachnie wanilią? (1999/2008), ?Niebieski? (2006), ?Homepage Boga? (2007/2013), ?Lummick? (2009) i ?Schädelfeld? (2015).
Krzysztof Niewrzęda (ur. 1964) ? poeta, prozaik, nominowany do wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, nagrody Europy Środkowej Angelus i Paszportu ?Polityki?. Współautor tłumaczenia książki Olafa Kühla ?Gęba Erosa. Tajemnice stylu Witolda Gombrowicza?. Publikował w wielu antologiach i na łamach pism w Polsce oraz w tłumaczeniach na chorwacki, francuski, japoński, niemiecki i ukraiński. Autor m.in esejów ?Czas przeprowadzki? i powieści ?Zamęt?.
José Edmundo Paz-Soldán ? urodził się w Boliwii, mieszka w USA. Przedstawiciel tzw. pokolenia McOndo. Wykładowca Cornell University. Laureat nagrody Juana Rulfo (1997), Premio Nacional de la Novela w Boliwii (2002), stypendysta Fundacji Guggenheima (2006). Autor wielu zbiorów opowiadań, m.in. ?Desapariciones?, ?Amores imperfectos?, ?La puerta cerrada y otros cuentos?, ?Billie Ruth?, a także dziesięciu powieści.
Filip Springer (ur.1982) ? reporter i fotograf. Jego ?Miedzianka. Historia znikania? była nominowana do najważniejszych polskich nagród literackich. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie i z tygodnikiem ?Polityka?. Jest autorem m.in. ?Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL?, ?Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach?, ?Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni? i ?13 pięter? (2015). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu ?Młoda Polska? NCK.
Petra Soukupová (ur. 1982) ? czeska prozaiczka i scenarzystka. Za debiut ?Nad morze? otrzymała nagrodę Jiřiego Ortena. ?Zniknąć? (polskie wydanie 2012) była nominowana do nagrody Josefa Škvoreckiego i zdobyła nagrodę Magnesia Litera. W marcu 2015 ukazała się jej najnowsza powieść ?Pod sněhem? (?Pod śniegiem?). Soukupova jest również autorką wielu opowiadań, publikowanych regularnie w serii tematycznej Česká povídka.
Kalin Terzijski (ur. w 1970) ? pracował jako stolarz, ankieter, sanitariusz i pielęgniarz oraz psychiatra. Wydał sześć tomów opowiadań, trzy tomiki wierszy i cztery powieści. Jest też autorem scenariuszy radiowych i telewizyjnych. Jego tom opowiadań ?Czy jest ktoś, kto cię kocha?? (wyd. polskie 2015) został w 2011 r. wyróżniony nagrodą literacką Unii Europejskiej.
Clare Wigfall urodziła się w Wielkiej Brytanii, mieszka w Berlinie. Jej debiutancki zbiór opowiadań ?The Loudest Sound and Nothing? ukazał się w 2007r. Rok później zdobyła BBC National Short Story Award za opowiadanie ?Numbers?, była również nominowana do E.M. Forster Award. Nagrodzona w 2010 K. Blundell Trust Award. Obecnie pisze nowy zbiór opowiadań oraz powieść, której akcja dzieli się w Malezji pod kolonialnymi rządami Wielkiej Brytanii.
Jakub Żulczyk (1983) jest prozaikiem, scenarzystą i dziennikarzem, pisze m.in. dla ?Playboya? i ?Elle?. Zadebiutował w 2006 powieścią ?Zrób mi jakąś krzywdę?. Opublikował m.in. ?Radio Armageddon?, ?Instytut?, ?Zmorojewo? i ?Świątynię?. W 2014 ukazało się ?Ślepnąc od świateł?, za którą autora nominowano do ?Paszportów Polityki? i Gwarancji Kultury TVP Kultura.
TweetKategoria: wydarzenia