10 polskich sław czytać będzie fragmenty książek podczas 6. edycji Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu

18 kwietnia 2017


10 polskich sław czytać będzie fragmenty książek 10 współczesnych autorów w 10 fantastycznych miejscach Nadodrza. Tak zapowiada się szósta edycja Europejskiej Nocy Literatury we Wrocławiu.

Europejska Noc Literatury organizowana jest od 2013 roku jako element programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Przez ten czas zdążyła już na stałe wpisać się w kalendarz wydarzeń kulturalnych we Wrocławiu i nieodmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem czytelników – w 2016 roku, w związku z ogromną frekwencją na czytaniach, odbyły się dwie odsłony projektu: 23 kwietnia edycja specjalna dedykowana twórczości Williama Szekspira w 400. rocznicę śmierci, a 19 czerwca – dogrywka na zielonych terenach Wielkiej Wyspy.

Europejska Noc Literatury we Wrocławiu zawsze jest świętem. Świętem czytelników, którzy w jeden wieczór mogą wysłuchać dziesięciu wybitnych interpretacji współczesnej prozy, odwiedzić przestrzenie miasta, które często na co dzień nie są dostępne, a przede wszystkim – poznać dobrą, nową literaturę.

22 kwietnia od godziny 17:00 do 22:00 Wrocław zaprasza na szóstą odsłonę Europejskiej Nocy Literatury, której tematem przewodnim będzie szeroko pojęta natura. Fragmenty powieści interpretować będzie dziesięcioro znakomitych aktorów i osobowości polskiej kultury: Krystyna Czubówna, Agnieszka Grochowska, Magdalena Różczka, Anna Ilczuk, Iza Kuna, Adam Ferency, Jacek Poniedziałek, Michał Nogaś, Wojciech Mecwaldowski oraz Jacek Fedorowicz.

Podczas Europejskiej Nocy Literatury usłyszeć będzie można fragmenty dziesięciu premierowych książek prozatorskich tłumaczonych z dziewięciu języków – głównie literaturę europejską. Wszystkie one ukazały się lub ukażą w 2017 roku nakładem renomowanych polskich wydawnictw.

Tegoroczna edycja po raz drugi odbędzie się poza ścisłym centrum miasta, w dziesięciu miejscach zlokalizowanych w dzielnicy Nadodrze. To jeden z najlepiej zachowanych śródmiejskich obszarów we Wrocławiu, gdzie wśród XIX i XX-wiecznych kamienic i podwórek kryje się wiele niezwykłych miejsc dedykowanych kulturze i sztuce. Słuchacze spotkają się z literaturą w niebanalnych miejscach, m.in.: w Szkole Podstawowej nr 58 (ul. Składowa 2-4), Barze Mewa (ul. Drobnera 4), a także w podwórkach Nadodrzańskiego Centrum Wsparcia (ul. Rydygiera 43a), MiserArtu (ul. Cybulskiego 35a), czy też w auli Instytutu Fizyki Doświadczalnej (ul. Cybulskiego 36).

Na sobotni wieczór zaplanowano 10 czytań, w półgodzinnych odstępach (17:00, 17:30, 18:00, 18:30, 19:00, 19:30, 20:00, 20:30, 21:00, 21:30). Wstęp na wszystkie czytania jest bezpłatny. Szczegółowy program czytań wraz z informacjami na temat książek znajdziecie poniżej:

1. Inga Žolude „Ukojenie dla drzewa Adama” | Łotwa | przeł. Daniel Łubiński | Wydawnictwo Kolegium Europy Wschodniej
czyta Agnieszka Grochowska
Klub Pod Kolumnami, pl. Świętego Macieja 21

Uhonorowany Nagrodą Literacką Unii Europejskiej zbiór opowiadań łotewskiej pisarki i tłumaczki poruszający tematy lęków, niepokojów i wątpliwości związanych z poszukiwaniem swojego miejsca na ziemi, swojej tożsamości. Zaburzona i poszatkowana kompozycja opowiadań, ich akcja rozgrywająca się w gąszczu myśli lub urojeń, irytująca często infantylność bohaterów, wszystko to urasta do rozmiarów absurdu.

2. Marek Vadas „Uzdrowiciel” | Słowacja | przeł. Małgorzata Dambek | Wydawnictwo Książkowe Klimaty
czyta Adam Ferency
Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin, ul. Dubois 33-35a (podwórze)

Marek Vadas odbył trzynaście długich podróży do Afryki, odwiedzając Kamerun, Czad, Gabon i Nigerię. Jego opowieści prowadzą czytelnika w podróż do tropikalnych lasów, zapadłych wiosek i rozwijających się miast Afryki, do miejsc, gdzie ludzie wciąż żyją z szamanami, duchami i mitycznymi istotami.

3. Guðmundur Andri Thorsson „Miasteczko w Islandii” | Islandia | przeł. Jacek Godek | Wydawnictwo Wielka Litera
czyta Iza Kuna
Łokietka 5 – Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5/1

Szesnaście ściśle ze sobą powiązanych opowieści o mieszkańcach małego miasteczka. Ich historie, z których każda dzieje się w czasie dwóch (tych samych) minut, pokazują, że to co największe i najlepsze w życiu przejawia się w rzeczach najmniejszych. Autor jest islandzkim pisarzem, krytykiem i redaktorem.

4. David Foster Wallace „Niepamięć” | USA | przeł. Jolanta Kozak | Wydawnictwo W.A.B.
czyta Jacek Poniedziałek
Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście, ul. Dubois 5

Zbiór opowiadań jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich, który z właściwą sobie chirurgiczną precyzją rozkłada na czynniki pierwsze psychikę bohaterów uwikłanych w absurdy konsumpcyjnego świata. Książka została uznana przez „New York Timesa” za jeden ze 100 najbardziej znaczących tytułów 2004 roku.

5. Tereza Boucková „Rok koguta” | Czechy | przeł. Olga Czernikow | Wydawnictwo Afera
czyta Magdalena Różczka
HART Hostel & Art, ul. Rydygiera 25a (podwórze)

Tłumaczona na wiele języków bestsellerowa powieść cenionej czeskiej prozaiczki i scenarzystki, która z bolesną szczerością przedstawia własne doświadczenia związane z wychowywaniem dwóch adoptowanych romskich chłopców. Zaskakująca, wielowymiarowa opowieść o niestrudzonym poszukiwaniu radości i ciepła.

6. Jussi Valtonen „Nie wiedzą, co czynią” | Finlandia | przeł. Sebastian Musielak | Wydawnictwo W.A.B.
czyta Michał Nogaś
MiserArt, ul. Cybulskiego 35a (podwórze)

Powieść fińskiego pisarza i psychologa, za którą otrzymał najważniejszą fińską nagrodą literacką Finlandia Prize. Książka łączy zaangażowaną krytykę społeczną z wciągającą, wielowątkową historią o porzuceniu, zemście i o tym, że  za każdy błąd trzeba kiedyś zapłacić.

7. Deborah Levy „Gorące mleko” | Wielka Brytania | przeł. Tomasz Bieroń | Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
czyta Anna Ilczuk
Bar Mewa, ul. Drobnera 4

Nominowana do Man Booker Prize powieść brytyjskiej dramatopisarki, powieściopisarki i poetki, której styl porównywany jest do twórczości Virginii Woolf. Rozgrywająca się w upalnej Andaluzji historia opowiada o skomplikowanych relacjach między schorowaną matką i niemal fizycznie przykutą do niej córką.

8. Miljenko Jergovic „Psy nad jeziorem” | Chorwacja | przeł. Magdalena Petryńska | Wydawnictwo Czarne
czyta Wojciech Mecwaldowski
Nadodrzańskie Centrum Wsparcia, ul. Rydygiera 43a (podwórze)

Najnowsza powieść laureata Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Oniryczna opowieść o wybitnym pisarzu, który zapada w śpiączkę i hotelowym recepcjoniście, splatająca sny i fantazje, biografie wybitnych postaci, anonimowych bohaterów i niespokojnych dusz, obudowana perełkami literackimi i ciekawostkami historycznymi.

9. Claudio Magris „Postępowanie umorzone” | Włochy | przeł. Joanna Ugniewska | Wydawnictwo Literackie
czyta Krystyna Czubówna
Szkoła Podstawowa Nr 58 im. Wandy Rutkiewicz, ul. Składowa 2-4

Najnowsza powieść wielokrotnie nagradzanego włoskiego pisarza i eseisty o kolekcjonerze pasjonacie, który poświęca całe życie na zbieraniu militariów, chcąc utworzyć Muzeum Wojny. Wierzy, że można umieścić śmiercionośne maszyny i zło w jednym miejscu, dopóki za murami nie pozostanie jedynie dobro i pokój.

10. Jan Brokken „Bałtyckie dusze” | Holandia | przeł. Alicja Oczko | Oficyna literacka Noir Sur Blanc
czyta Jacek Fedorowicz
Wydział Fizyki i Astronomii UWr Instytut Fizyki Doświadczalnej, ul. Cybulskiego 36 (dziedziniec)

Piętnaście opowieści o niezwykłych rodzinach i ludziach pochodzących z krajów nadbałtyckich. Niektórzy z nich zyskali światową sławę, inni stali się jedynie lokalnymi bohaterami. Są w tej grupie: wybitny reżyser Siergiej Eisenstein, genialny łotewski skrzypek Gidon Kremer, malarz Mark Rothko, estoński kompozytor Arvo Pärt czy też pochodząca z Królewca Hannah Arendt.

Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Literatury będzie elementem obchodów zakończenia kadencji Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO – dzień później, 23 kwietnia, miasto przekaże ten tytuł stolicy afrykańskiej Gwinei, Konakry.

fot. Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016

Tematy: , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia