10. edycja Festiwalu Miłosza w lipcu. Znamy nazwiska poetów, którzy spotkają się z czytelnikami

28 maja 2021

Między 9 a 11 lipca w Krakowie odbędzie się 10. Festiwal Miłosza. Jubileuszowa edycja zorganizowana zostanie w nowej przestrzeni – w historycznym, XVI-wiecznym Pałacu Potockich. Znamy nazwiska niektórych twórców, którzy spotkają się z czytelnikami.

„W tym roku spotkamy się w lipcu i gorąco liczymy na to, że uda nam się bezpiecznie rozmawiać o poezji na żywo, jesteśmy jednak przygotowani na wszystkie scenariusze” – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Punktem wyjścia programu tegorocznego festiwalu będzie tom Czesława Miłosza „Nieobjęta ziemia” – pierwsza wydana po Nagrodzie Nobla książka poety, w której poszukuje on bardziej pojemnej formy wyrazu. Spotykamy w niej Miłosza w podróży. Zarówno tej dosłownej (wraz z poetą patrzymy na miejsca w różnych częściach świata), jak i metafizycznej (przez starość, utratę i przemijanie). Miłosz, „podróżny świata”, odwiedza w myślach Kraków, Krasnogrudę, San Francisco, Kyoto czy Salem po to, by rozbudzić w sobie emocje i wspomnienia z czasów, gdy jego obecność tam była realna. Przestrzeń, która nie może zostać przemilczana, niesie za sobą szereg znaczeń i kontekstów uwalniających się powoli w toku lektury, by ostatecznie doprowadzić nas do spraw uniwersalnych, niezależnych od szerokości geograficznej. Tym sposobem autor próbuje objąć ziemię wciąż wymykającą się rozumowi.

„’Nieobjęcie’ zdaje się symbolizować bariery, które stają przed wyobraźnią dzisiejszych 'podróżnych świata'” – komentuje Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny festiwalu. „W dobie budowania świadomości ekologicznej, w trudnym czasie pandemii i ideologicznych demagogów, wszystkim nam może paradoksalnie pomóc uniwersalne doświadczenie utraty złudzeń społecznych i politycznych oraz zaniku poczucia bezpieczeństwa wywołanego dojmującym rozpadem natury i znanego porządku świata” – dodaje.

Krzysztof Siwczyk, dyrektor artystyczny festiwalu.

Goście festiwalu, tak jak Miłosz, usiłują na różne sposoby rozpoznać i nazwać rzeczywistość wokół siebie – zarówno tę fizyczną, jak i metaforyczną i abstrakcyjną.

Z czytelnikami spotka się czołowa izraelska poetka Agi Miszol, która w 2019 roku została laureatką Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. W ubiegłym roku Wydawnictwo a5 opublikowało jej najnowszy tom pod tytułem „Jestem stąd” w tłumaczeniu Angeliki Adamczyk, Justyny Radczyńskiej oraz Beaty Tarnowskiej. Z kolei Alice Oswald jest laureatką nagrody T.S. Eliota i prestiżowej kanadyjskiej Griffin Poetry Prize. Magda Heydel, tłumaczka jej poezji, w tym najnowszego tomu „Monument. Wykopaliska z Iliady” (Wydawnictwo Pogranicze), mówi, że w swej twórczości Oswald „szuka odpowiedzi na pytanie, kim i gdzie jesteśmy, jak również o to, co ze swoim byciem czynimy, jak zagospodarowujemy miejsce i czas, w którym się znaleźliśmy”.

Amerykanin Peter Gizzi to poeta, który charakteryzuje się niestandardowym użyciem języka i zaskakującymi pomysłami na opisy prozaicznych scen z ludzkiego życia. W 2020 roku ukazały się w Polsce jego „Pieśni progowe” przetłumaczone przez Kacpra Bartczaka (wyd. WBPiCAK w Poznaniu). Kolejny gość to poeta, prozaik, eseista, autor tekstów piosenek, a także tłumacz literatury włoskiej, hiszpańskiej i portugalskiej, czyli Ivan Štrpka. Polscy czytelnicy znajdą w księgarniach jego tom „Ciemne miejsce” w tłumaczeniu Franciszka Nastulczyka (wyd. Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka).

Na wydarzeniu nie zabraknie również gości z Polski, którzy opowiedzą o swojej twórczości i najnowszych książkach poetyckich.

Zobaczymy się z Justyną Bargielską, dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Gdynia i finalistką Nike. W 2019 roku ukazał się jej najnowszy zbiór wierszy „Dziecko z darów”. Kraków odwiedzi też Magdalena Bielska, autorka czterech tomów poetyckich oraz jednej powieści „Miłość w zimie”. W roli poety podczas Festiwalu Miłosza wystąpi również prozaik i tłumacz Jacek Dehnel. Oprócz pięciu powieści pisanych pod własnym nazwiskiem oraz serii kryminałów o profesorowej Szczupaczyńskiej, stworzonej wspólnie z mężem Piotrem Tarczyńskim, autor ma bowiem również w dorobku osiem tomów poetyckich.

W programie przewidziano spotkanie z Joanną Roszak, poetką, profesor w Instytucie Slawistyki PAN, autorką książek „Miejsce i imię. Poeci niemieckojęzyczni żydowskiego pochodzenia” oraz „Żuraw z origami. Opowieść o Józefie Rotblacie”. Pojawi się także Andrzej Sosnowski – autor kilkunastu książek poetyckich, laureat Nagrody Literackiej Gdynia i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, na co dzień redaktor „Literatury na Świecie”.

Festiwal Miłosza to również miejsce dla poetyckich debiutów. W tym roku poznamy dwoje autorów, których tomy ukazały się w ostatnim czasie: Sarę Szamot, debiutującą tomikiem „Ścisk”, oraz Sebastiana Brejnaka, debiutującego tomem „Filo”.

Polski program Festiwalu dopełnią premiery poetyckie Małgorzaty Lebdy, Agnieszki Wolny-Hamkało i Urszuli Zajączkowskiej. Michał Nogaś porozmawia z poetkami o ich najnowszych tomach, które ukazały się nakładem wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy.

Pasmo OFF przeznaczone jest do nieskrępowanej ekspresji i eksperymentu. Tu przewidziano spotkania z twórcami, którzy zabiorą uczestników wydarzenia w podróż do miejsc, wobec których nie da się przejść obojętnie.

Wokalistka i autorka tekstów The Pau tworzy jednoosobowy projekt realizowany w ramach punkowej idei „zrób to sam”. Debiutancką płytę zatytułowaną „Ku” wydała w 2017 roku we własnym wydawnictwie Mięty Pole, a jesienią ubiegłego roku ukazał się najnowszy album pt. „Raj”.

Anthony Joseph to muzyk i poeta pochodzący z Trynidadu, który mieszka w Wielkiej Brytanii. Wydał siedem albumów będących mieszanką free jazzu, funku i muzyki afro-karaibskiej. Jego najnowsza powieść „Kitch”, fikcyjna biografia Lorda Kitchenera, została nominowana do szeregu prestiżowych wyróżnień. W 2020 roku na polskim rynku wydawniczym pojawił się tom poety „Afrykańskie korzenie UFO” w przekładzie Teresy Tyszowieckiej blasK!, uhonorowanym Nagrodą im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego.

O swój kraj urodzenia martwią się młodzi brytyjscy poeci, odnosząc się w swojej twórczości do obecnej sytuacji społecznej naznaczonej brexitem. O tym, jak poezja rezonuje z politycznymi problemami, opowiedzą Luke Roberts, Harry Josephine Giles i David Grundy. Z czytelnikami spotkają się również autorki poemiksów Joanna Mueller i Joanna Łańcucka, a także Patryk Kosenda, współzałożyciel i redaktor internetowego czasopisma kulturalno-artystycznego „Stoner Polski”, autor debiutu poetyckiego „Robodramy w zieleniakach” (Korporacja Ha!art) oraz przygotowywanej do druku drugiej książki „Największy na świecie drewniany coaster”.

Pełny program festiwalu będzie dostępny w pierwszej połowie czerwca na stronie festiwalu.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia