1 października rozpocznie się Polsko-Czeska Jesień Literatury w Warszawie

23 września 2020

Miała być polsko-czeska wiosna. Ale z powodu epidemii koronawirusa nie było wiosny. Będzie zatem polsko-czeska jesień, licząc na to, że… będzie jesień. Mazowiecki Instytut Kultury w Warszawie po raz drugi w tym roku próbuje zorganizować swój polsko-czeski festiwal. Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, wydarzenia rozpoczną się 1 października.

Czy Czesi wciąż się śmieją? Takie pytanie z pewnością niejednokrotnie zadają sobie polscy odbiorcy czeskich książek. Ci, którzy chcieliby usłyszeć wyczerpującą odpowiedź i posłuchać rozmów o fenomenie czeskiego poczucia humoru, powinni wziąć udział w Polsko-Czeskiej Jesieni Literatury, która odbędzie się w Mazowieckim Instytucie Kultury w Warszawie. Festiwal gościć będzie jednych z najlepszych znawców tematów czeskich w Polsce – czołowego polskiego czechofila Mariusza Szczygła i autora książki „Szwejkowie i Don Kiochoci” – Leszka Engelkinga. Ale to nie wszystko!

Z Czech na spotkania z polską publicznością przyjadą autorzy popularnych i nagradzanych książek, a wśród nich: Petra Soukupová, której towarzyszyć będzie jej polska wydawczyni Julia Różewicz; Josef Formánek, autor głośnej książki „Mówić prawdę”, określanej przez jej tłumacza Andrzeja Jagodzińskiego kroniką szaleństwa XX wieku, jak również poeci – Petr Borkovec i Marie Iljašenko, nominowana do Magnesia Litera, jednej z najważniejszych nagród literackich w Czechach.

Zgodnie z ideą festiwalu w rozmowach wezmą udział także polscy pisarze, będą to m.in. Mikołaj Łoziński i Monika Sznajderman. W cyklu „Mistrzowie” przypomniani zostaną, jak co roku, wybitni czescy twórcy. Bohaterem edycji jesiennej 2020 jest autor słynnego „Inżyniera ludzkich dusz” – Josef Škvorecki, któremu zostanie poświęcony wieczór literacko-muzyczny. Wystąpią podczas niego legendarni muzycy jazzowi z Polski i Czech – Leszek Żądło (saksofon) i Emil Viklicki (fortepian).

Goście Polsko-Czeskiej Jesieni Literatury: Mariusz Szczygieł (fot. Tomasz Krupa) i Monika Sznajderman (fot. mat. prasowe MIK).

Tematyka spotkań z pewnością zainteresuje wielu, ale nie będzie ona tak lekka, jak mogłoby się wydawać. Lejtmotywem programu 2020, jak się okazało bardzo na czasie, jest bowiem zagadnienie „końca”. Uczestnicy wydarzeń wspólnie z gośćmi zastanowią się nad tym, czy mamy do czynienia z końcem pewnej epoki i świata, jaki znamy, z końcem pewnej narracji. Rozmowy o końcu, ale też o jazzie, poezji, czeskim i polskim humorze rozpoczną się 1 października i potrwają do końca listopada.

Mazowiecki Instytut Kultury informuje, że w związku z występowaniem stanu epidemii uczestnicy wydarzeń artystycznych i rozrywkowych są zobowiązani do przestrzegania rozporządzeń Rady Ministrów w zakresie zachowania dystansu społecznego, w tym obowiązku zakrywania ust i nosa oraz dezynfekcji rąk przy wejściu do obiektu.

Poniżej przedstawiamy pełny program Polsko-Czeskiej Jesieni Literatury:

1 PAŹDZIERNIKA, CZWARTEK / Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12
19:00 – Białe zwierzęta są bardzo często głuche
Spotkanie z pisarką Ivaną Myškovą, rozmowę prowadzi pisarz i wydawca książki Mariusz Szczygieł (Dowody na Istnienie), tłumaczenie: Elżbieta Zimna. Fragmenty książki czyta Renata Dancewicz.

14 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA / Faktyczny Dom Kultury , Gałczyńskiego 12
19:00 – Literatura na Świecie. AHOJ!
Wieczór czeskiej poezji. Rozmowę z poetami: Petrem Borkovcem i Marie Iljašenko prowadzi poeta, krytyk literacki i tłumacz Jerzy Jarniewicz, tłumaczenie: Zofia Bałdyga.

21 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA / Czeskie Centrum, Aleja Róż 16
18:00 – Kronika szaleństwa XX wieku
Spotkanie z czeskim pisarzem Josefem Formánkiem, autorem książki „Mówić prawdę” (Krytyka Polityczna) i jej tłumaczem Andrzejem Jagodzińskim. Rozmowę prowadzi: Piotr Kofta, tłumaczenie: Maciej Mętrak.

27 PAŹDZIERNIKA, WTOREK / Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19:00 – Polish-Czech Jazz Connection
Leszek Żądło i Emil Viklický – koncert i premiera książki „Gorzki świat” Josefa Škvoreckiego (Wydawnictwo Czarne). Spotkanie z tłumaczami czeskiej literatury – Janem Stachowskim, Andrzejem Jagodzińskim i Pawłem Brodowskim z „Jazz Forum”. (Tłumaczenie na polski język migowy i pętla indukcyjna.)

3 LISTOPADA, WTOREK / Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19:00 – Kto się śmieje, pokazuje zęby
O fenomenie czeskiego humoru rozmawiają Leszek Engelking – autor książki „Szwejkowie i Don Kichoci” (Wydawnictwo Officyna) i Mariusz Szczygieł – pisarz, felietonista i wydawca. (Tłumaczenie na polski język migowy i pętla indukcyjna.)

9 LISTOPADA, PONIEDZIAŁEK / Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19:00 – Koniec rodziny?
Spotkanie z pisarzem Mikołajem Łozińskim, autorem „Stramera” i „Książki” (Wydawnictwo Literackie) oraz jego tłumaczką Lenką Kuhar Daňhelovą. Rozmowę prowadzi: Urszula Kropiwiec. (Tłumaczenie na polski język migowy.)

24 LISTOPADA, WTOREK / Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12
19:00 – Zniknąć, najlepiej dla wszystkich
Spotkanie z czeską pisarką, scenarzystką Petrą Soukupovą i polską wydawczynią oraz tłumaczką jej książek Julią Różewicz (Wydawnictwo Afera). Rozmowę prowadzi Mariusz Szczygieł. Fragmenty książki przeczyta Dominika Ostałowska.

27 LISTOPADA, PIĄTEK / Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12
19:00 – Pusty las, życie na końcu świata
Spotkanie autorskie z polską pisarką i wydawczynią (Wydawnictwo Czarne) Moniką Sznajderman. Rozmowę prowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury Renata Putzlacher z Uniwersytetu Masaryka w Brnie. (Tłumaczenie na polski język migowy.)

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia