Zestaw najlepszych książek 2022 roku. Poznaliśmy nominacje do 16. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
Jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy wybrało 15 najlepszych polskich książek 2022 roku i przyznało im nominacje w pięciu kategoriach. Laureatów i laureatki poznamy 17 czerwca podczas uroczystej gali.
Rekordowa liczba zgłoszeń do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za 2022 rok
Liczba zgłoszonych książek i komiksów do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy za 2022 rok przerosła wszelkie oczekiwania. Na adres stołecznego magistratu spłynęło 859 tytułów, które powalczą o wyróżnienia w pięciu kategoriach: „proza”, „poezja”, „literatura dziecięca”, „komiks i powieść graficzna” oraz „książka o tematyce warszawskiej”.
Warszawa wybiera najlepsze polskie książki 2022 roku. Ruszył nabór zgłoszeń do nagrody
1 grudnia to początek 16. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Od tego dnia każdy może zgłosić ulubione, ostatnio wydane polskie książki i to aż w pięciu kategoriach.
Podwarszawianin – rozmowa z Piotrem Sommerem
Z Piotrem Sommerem rozmawiamy o przyznaniu mu tytułu „warszawskiego twórcy” przez kapitułę Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, warszawskości, poezji, Jerzym Ficowskim i rezygnacji z kierowania „Literaturą na Świecie”.
Poznaliśmy laureatów 15. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Po raz pierwszy doceniono komiks
Andrzej Stasiuk, Tomasz Bąk, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Marianna Sztyma, Błażej Brzostek, Wanda Hagedorn i Ola Szmida – to laureaci i laureatki 15. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tytuł „warszawskiego twórcy” przyznano Piotrowi Sommerowi.
Ogłoszono tytuły 15 książek nominowanych do 15. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
Znamy już tytuły nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Spośród ponad 700 zgłoszeń jury wybrało 15 polskich książek wydanych w 2021 roku. Po raz pierwszy nagroda zostanie przyznana w kategorii komiks i powieść graficzna.
Do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zgłoszono ponad 700 książek, a wśród nich po raz pierwszy komiksy
Warszawski magistrat poinformował, że do 15. edycji miejskiej nagrody literackiej zgłoszono 706 książek. Przez dwa miesiące internetowy formularz został wypełniony ponad 1200 razy. Teraz do lektury przystępują jurorzy, którzy wybiorą laureatów nie w czterech – jak dotychczas – lecz w pięciu kategoriach.
Trwa nabór książek do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
Urząd m.st. Warszawy czeka na zgłoszenia książek do dwóch warszawskich nagród literackich – Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za najlepszy reportaż oraz Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, która tym razem przyznana zostanie w pięciu kategoriach.
Miasta są dla mnie jak osoby – wywiad z Joanną Rudniańską, laureatką 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy, zdobywczynią tytułu „Warszawskiej twórczyni”
Tegoroczna zdobywczyni tytułu „Warszawskiej twórczyni” Joanna Rudniańska opowiada nam o wpływie ścisłego wykształcenia na tworzenie beletrystyki, tych ciekawszych i mniej lubianych miejscach w Warszawie i lekturach szkolnych.
Dobra poezja działa dzięki umiejętnym ograniczeniom – wywiad z Radosławem Jurczakiem, laureatem 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
O bliskości matematyki, filozofii i poezji, intrygującej osobowości Elona Muska, a także wadach i zaletach narzuconego sobie ograniczenia strukturalnego w tworzeniu wierszy rozmawiamy z Radosławem Jurczakiem.
Miłość do stolicy jest u mnie nabyta – wywiad z Grzegorzem Piątkiem, laureatem 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
O początkach fascynacji Warszawą, najpiękniejszych i mniej pięknych obiektach architektonicznych i zaskoczeniach podczas pracy nad źródłami rozmawiamy z Grzegorzem Piątkiem, autorem „Najlepszego miasta świata”.
Wspólne czytanie w internecie książek wyróżnionych tegoroczną Nagrodą Literacką m.st. Warszawy
Książki wyróżnione w 14. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy staną się bohaterkami wirtualnej akcji czytelniczej. Już w poniedziałek 2 sierpnia fragmenty nominowanych w tym roku tytułów oraz dzieł tegorocznej Warszawskiej twórczyni, Joanny Rudniańskiej, będą czytane na żywo w Internecie.
Przymus nie zrodzi nic zdrowego – recenzja nominowanej do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy książki „Bestiariusz nowohucki” Elżbiety Łapczyńskiej
Niezwykłość i ekscentryczność osadzona w ramach legend i podań z jednej, a socrealistyczna oprawa z drugiej strony składają się w „Bestiariuszu nowohuckim” na opowieść równie magiczną i efemeryczną, co cielesną, konkretną i dyszącą wysiłkiem.
Książki w kolejce do fryzjera i w warzywniaku? Czemu nie! Przez całe wakacje w stolicy będą działać Warszawskie Czytelnie Nagrody Literackiej
Czy czytanie książek da się połączyć z zakupami spożywczymi, a wizyta w serwisie rowerowym to najlepszy moment na delektowanie się poezją? Można się o tym przekonać w stolicy, gdzie w pięciu miejscach powstały specjalne punkty do czytania książek nominowanych i laureatów w 14. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.
Piękno wszystkiego i niczego – recenzja nominowanej do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy książki „Pod słońcem” Julii Fiedorczuk
„Pod słońcem” zaczarowuje zwyczajność, nadaje jej głębię, o której na co dzień nie pamiętamy. Podbarwia magią życie wplecione w rytm pór roku, ożywia postacie z przeszłości, które mogłyby być naszymi dziadkami, pradziadkami, praciotkami i prawujami.
I nuda ma swoją historię – recenzja uhonorowanej Nagrodą Literacką m.st. Warszawy książki „Tkanki miękkie” Zyty Rudzkiej
Tu nie ma pozytywnych bohaterów, nie ma herosów, nie ma zwycięstw ani sukcesów. Jest wielka nuda zwyczajnego życia, pachnącego porażką i przegraną.
Rudzka, Jurczak, Mizielińscy i Piątek laureatami 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Joanna Rudniańska z tytułem Warszawskiej twórczyni
Warszawa nagrodziła najlepsze autorki i autorów literatury współczesnej oraz ich książki wydane w ubiegłym roku.
Namalować życie słowami – recenzja nominowanej do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy książki „Mama zawsze wraca” Agaty Tuszyńskiej i Iwony Chmielewskiej
Książeczka jest doskonała do wspólnej lektury z dzieckiem jako wstęp do rozmowy nie tylko o historii, ale też o najważniejszych wartościach: miłości, poświęceniu, lojalności, poszukiwaniu i odnajdywaniu korzeni.
Laureatów 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy poznamy 20 czerwca. Uroczyste ogłoszenie na literackiej barce na Wiśle, będzie mógł w nim wziąć udział każdy
Już 20 czerwca o godz. 18:00 dowiemy się, które z 12 książek nominowanych w tym roku do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy zostaną wyróżnione. Po raz pierwszy w uroczystym ogłoszeniu laureatów będzie mógł wziąć udział każdy.
Poznaliśmy nominacje do 14. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
Znamy już tytuły nominowane do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w kategoriach „proza”, „poezja”, „literatura dziecięca” i „książka o tematyce warszawskiej”. Jury pod przewodnictwem Justyny Sobolewskiej wybrało 12 najlepszych polskich książek wydanych w 2020 roku.















