Zmienia się szkoła, a kończy się cały świat! – recenzja książki „Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy” Rafała Kosika

24 czerwca 2019

Rafał Kosik „Felix, Net i Nika oraz Koniec Świata Jaki Znamy”, wyd. Powergraph
Ocena: 8 / 10

Co by było, gdyby w jednej chwili odłączono nas od cyfrowego świata? Bez poczty internetowej, wirtualnych znajomości, GPS-u? Czy tak mniej więcej może wyglądać początek końca współczesnej cywilizacji? Dowiemy się o tym z powieści „Koniec Świata Jaki Znamy”, najnowszej odsłony bestsellerowego cyklu „Felix, Net i Nika”.

Rafał Kosik to piekielnie pomysłowy pisarz, który udowadnia, że literatura młodzieżowa nasączona fantastyką potrafi dać nieprawdopodobną radość z lektury! Zwłaszcza gdy historia jest osadzona w naszej codzienności, a inteligentny humor łączy się z naukowymi ciekawostkami i duchem przygody – jak dzieje się to w serii „Felix, Net i Nika”.

Powroty do codzienności bywają trudne. Dobitnie przekonali się o tym bohaterowie w kolejnym tomie cyklu, pt. „Koniec Świata Jaki Znamy”, gdy po wakacjach wrócili do swojego gimnazjum, które z powodu reformy szkolnictwa zostało przekształcone w liceum. A skoro zmiany, to na całego. Nowy dyrektor, nowe pomysły, nowe dotacje, nowe zasady, nowy regulamin… i nowe zagrożenia. Zarówno dla oświaty i szkolnej wspólnoty, jak i dla całego świata.

Autor „Różańca” prognozuje, a następnie opisuje efekt Carringtona. W wyniku burzy słonecznej awarii ulega sieć elektroniczna. Nie tylko w Warszawie, nie tylko w Polsce. Teoretycznie możliwa katastrofa (jak brzmi zresztą tytuł innego tomu cyklu) obejmuje swoim obszarem właściwie cały świat. I jak tu odnaleźć się w rzeczywistości pozbawionej technologii? Bohaterowie, a z nimi czytelnicy, początkowo poruszają się po omacku, jak we mgle. Ale z czasem to się zmienia. Jesteśmy przecież w stanie zaadaptować się do każdych warunków.

„Koniec Świata Jaki Znamy” to bardzo błyskotliwa powieść młodzieżowa, nasączona humorem, anegdotami, akcentami sensacyjnymi, które gwarantują należytą satysfakcję z uczestnictwa w czytelniczej podróży. Jest różnorodnie, a przez to interesująco. Trójka głównych bohaterów – Felix, Net i Nika – coraz bardziej wchodzi w okres dojrzewania. Kosikowi nie brakuje wrażliwości, aby rejestrować uczuciowe i światopoglądowe zmiany u swoich literackich dzieci.

Najnowszy tom popularnej serii może zainteresować również dorosłych odbiorców. Na kartach powieści autor oddaje się rozważaniom na temat cywilizacyjnych przemian, którym podlegamy przecież każdego dnia i zaprasza nas do refleksji na temat edukacji. Uczymy się wszak wszyscy, w dodatku przez całe życie – niekiedy na własnych błędach. I możemy to czynić nawet w obliczu końca świata, który, na szczęście, ciągle jest do odratowania.

Marcin Waincetel

Tematy: , , , , ,

Kategoria: recenzje