Z bogatym trupem zawsze są problemy

5 lutego 2012

Oliver Harris „Podwójne życie”, Wyd. Prószyński i S-ka
Ocena: 7 / 10

?Podwójne życie? to literacki debiut Olivera Harrisa, młodego absolwenta literatury doktoryzującego się obecnie z psychoanalizy i mitologii greckiej. Autor ma ambitne plany stworzenia kryminalnej serii książek o londyńskim policjancie Nicku Besleyu i, zważywszy na sukces pierwszej części, wszystko wskazuje na to, że dalszy ciąg powstanie.

Wspomniany wyżej Nick Besley, postać nietuzinkowa, mimo pełnienia odpowiedzialnej funkcji prezentuje bardzo swobodne podejście do życia, nie stroniąc od alkoholu i hazardu, co stopniowo pogrąża go w długach. W dodatku z powodu romansu z żoną szefa niebawem pożegna się z pracą w londyńskiej policji. Gdy wiecznie skacowany i zdesperowany Besley postanawia skorzystać z okazji, jaką daje mu odkrycie zwłok Aleksieja Devereux, bajecznie bogatego i tajemniczego biznesmena, i przy pomocy jego pozycji i majątku wydostać się z życiowego dołka, mocno trzymamy za niego kciuki, gdyż mimo tych wszystkich wad – a raczej właśnie dzięki nim – nie sposób go nie polubić.

Sprytny glina organizuje sobie nowe życie, prowadząc mimochodem śledztwo, a wokół niego zaczyna nawarstwiać się sieć intryg skorumpowanego światka finansjery. Co więcej, kolejne ?przypadkowe? zabójstwa okazują się mieć ścisły związek ze śmiercią Devereux. Akcja stopniowo przyspiesza, by, po niezwykle dynamicznej scenie finałowej, doprowadzić do konstatacji, że ?Podwójne życie? jest jak niezły film sensacyjny i aż prosi się o ekranizację. Bardzo ważną rolę w tej historii odgrywa miasto ? mroczny Londyn, pełen pułapek, z których coraz bardziej zaszczuty Besley wydostaje się tylko dzięki szczęściu i odwadze graniczącej z brawurą. Londyn w powieści Harrisa jest miejscem, w którym krzyżują się drogi wszystkich grubych ryb dokonujących spektakularnych przekrętów finansowych; obok bogatych dzielnic, kipiących od blichtru, znajdujemy osiedla biedoty z zadymionymi spelunami, w których najczęściej można spotkać… relaksujących się po pracy policjantów. Autor znakomicie oddał atmosferę londyńskiego półświatka, który kryje się pod cienką warstewką ?legalności?.

Naukowe fascynacje Harrisa nie miały specjalnego wpływu na temat, jaki podejmuje w debiutanckiej powieści. ?Podwójne życie? jest kryminałem, czy też ? jak stoi na okładce ? thrillerem miejskim, w którym nie znajdziemy głębokich rozważań psychologicznych ani tym bardziej inspiracji kulturą antyczną. Książka ma za to wszystkie elementy, z których powinien składać się bestseller: intrygującego bohatera i wciągającą fabułę rozgrywającą się na barwnym tle.

Obawiam się jednak, czy Harris nie wykorzystał tu całego potencjału swojego pomysłu. Aby czytelnicy pokochali serię, potrzeba chyba czegoś więcej, inaczej zginie ona w zalewie wszystkich sprawnie napisanych pozycji do poczytania w przysłowiowym pociągu. Druga część pokaże, czy Harris jest tylko uważnym rzemieślnikiem, czy naprawdę utalentowanym pisarzem, który potrafi sprawnie poruszać się w wykreowanym przez siebie świecie.

Aldona Wijasińska

Gdzie kupić:
Kup książkę w księgarni Selkar
Kup książkę w księgarni Lideria

Tematy: , , , , ,

Kategoria: recenzje