Wampiryczne święta – recenzja książki „NOS4A2” Joego Hilla

16 grudnia 2020

Joe Hill „NOS4A2”, tłum. Maria Frąc, wyd. Albatros
Ocena: 8 / 10

Victoria McQueen dostaje na ósme urodziny rower. Dziewczynka odkrywa, że przejeżdżając nim przez zniszczony most, jest w stanie dotrzeć do miejsc, których szuka. Pozwala jej to więc odnaleźć zagubione przedmioty. Okazuje się jednak, że podobnie jak w życiu, nigdy do końca wiemy, jak będzie przebiegać podróż. Taki jest pomysł wyjściowy powieści „NOS4A2” Joe Hilla.

Amerykański pisarz świetnie balansuje pomiędzy nostalgiczną warstwą książki – aspektami związanymi z dorastaniem i codziennym życiem dziewczynki – a elementami grozy – diabelskimi pierwiastkami obecnymi w rzeczywistości. Nadzwyczajny dar do odnajdywania rzeczy, jaki posiadła Victoria, sprawił, że w czasie jednej z przejażdżek natknęła się na nieśmiertelnego Charliego Manksa – istotę z mroku, o której dowiedziała się od bibliotekarki Maggie.

Na kartach swej książki Joe Hill ożywił postać wampira – Manx posiada nadprzyrodzone moce, które pozwalają mu karmić się duszami dzieci po to, aby zachować wieczną młodość. Porywa je do starego rolls-royce’a z rejestracją NOS4A2 – co po angielsku czyta się jako „Nosferatu” – którym grasuje po drogach. Swoje ofiary zabiera do Gwiazdkowej Krainy, gdzie święta Bożego Narodzenia przypominają prawdziwy koszmar. Bo nie jest to bynajmniej miejsce wiecznej szczęśliwości, lecz swoiste więzienie, w którym nikt nie może być smutny, a wszystko jest na pokaz. To Victoria postara się ocalić dzieci przeznaczone na karmę wampira.

Książę amerykańskiej grozy, syn Stephena Kinga, zrealizował powieść w konwencji drogi. Ale drogę należy tu rozumieć też metaforycznie – często przyrównuje się do niej nasze życie. Wyznaczamy ogólny kierunek, ale przecież nigdy do końca nie potrafimy określić, jak będzie wyglądać właściwa podróż. Hill w pewnym sensie nawiązuje do rodzinnego dziedzictwa, zwłaszcza do monumentalnej powieści „To” Stephena Kinga. Dziecięce lęki znajdą odbicie w dorosłym życiu. Victoria McQueen próbuje zatrzeć wspomnienia o diabolicznym wampirze, który powraca po latach – bo przecież taka jest natura nieśmiertelnych istot.

Ta powieść grozy w specyficzny sposób nawiązuje do nastroju Bożego Narodzenia. Nostalgiczna historia o dorastaniu i nadnaturalny koszmar, symboliczne rozliczenie z rodzinną przeszłością, wreszcie tajemnica związana z tożsamością złoczyńcy… Dzięki „NOS4A2” grudniowe święta mogą zyskać bardzo złowieszczy, acz przyjemny wymiar.

Marcin Waincetel

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: recenzje