Świat na opak

18 października 2014

TomekiJacek1Michał Chojnacki, Jakub Grochola „Tomek i Jacek tom 1: Piraci z Lua Lua”, wyd. Egmont
Ocena: 7,5 / 10

Janusz Christa to jeden z najważniejszych filarów polskiej sztuki komiksowej, niedościgniony wzór dla współczesnych artystów zajmujących się tworzeniem opowieści graficznych, a także uważny moralista, wnikliwy humanista i zgrabny humorysta w jednym. Obok legendarnego Papcio Chmiela uchodzi za niekwestionowanego ojca komiksu dla dzieci, którego zeszyty bawią również i starszego czytelnika. Urodzony w Wilnie charakterystyczny rysownik jest znany przede wszystkim z cyklu zwariowanych przygód „Kajko i Kokosza” oraz sensacyjnych opowiastek o „Kajtku i Koku”, choć należy zauważyć, iż przez dekady swej oszałamiającej kariery stworzył dziesiątki barwnych historii, przewrotnych albumów i rozbrajających postaci. Właśnie jego imieniem wydawnictwo Egmont Polska postanowiło uhonorować konkurs na albumy dla młodych adeptów sztuki komiksowej, którego owocem jest sześć opowieści o różnej tematyce. „Tomek i Jacek ? Piraci z Lua Lua” Michała Chojnackiego i rysownika Jakuba Grocholi przenoszą nas do kolorowego świata, w którym każda niestworzona opowieść może momentalnie ziścić się na naszych oczach.

Ostatni dzień szkoły, a co za tym idzie początek wakacji, to stan euforii u zdecydowanej większości młodych uczniów. Nie inaczej jest w przypadku dwójki wiernych przyjaciół ? tytułowych bohaterów Tomka i Jacka – którzy z radością wybiegają ze szkoły, gotowi rozpocząć fascynującą przygodę swego życia. Frywolni chłopcy w towarzystwie rodziców Tomka mają spędzić beztroskie chwile w nadmorskim miasteczku Lua Lua. Czekają ich tam spotkania z ekscentrycznymi osobistościami, nurkowanie w morskiej toni oraz wszelakie wygłupy, jakie tylko przyjdą im do głowy. Pozorny spokój mąci przepłynięcie przez wyrwę w skale, prowadzącą do świata na opak. W tej nieprawdopodobnej rzeczywistości wszystko jest odwrócone o przysłowiowe sto osiemdziesiąt stopni. Po niebie płynie łódź podwodna, samochody jeżdżą po wodzie, księżyc pełni rolę słońca, a mała rybka nagle przeistacza się w głodnego drapieżnika o gargantuicznych rozmiarach.

TomekiJacek1_rys1

Uniwersum stworzone na łamach komiksu zamieszkują zwierzęta aparycją przypominające istoty ludzkie. I tak, Tomek, Jacek i ich rodzice to pocieszne psy, jednooki marynarz to mewa, natomiast sławetny kapitan William Toadd III ? oślizgły ropuch. W perypetie protagonistów wplątuje się również wygłodniały wieloryb Eryk ? sprawca całego zamieszania. Znaczącą rolę w fabule odegrają ponadto malutkie stworki, którym we właściwym funkcjonowaniu pomogą dwaj dzielni młodzieńcy. Sama warstwa fabularna opiera się na sprawdzonym, wielokrotnie powtarzanym schemacie. Mamy parę odważnych, nieco zwariowanych bohaterów, którym z całych sił kibicujemy, spore nagromadzenie wątków fantastycznych i czarujących fantasmagorii, a także niebezpieczeństwo związane z działaniem straszliwej klątwy. Niniejszy album oferuje: wartką akcję, zaskakujące rozwiązania fabularne i właściwy morał, stanowiąc przy tym pochwałę przyjaźni, braterstwa i solidarności. Słowem ? komiks dziecięcy skonfigurowany z idealnych klocków, zapewniających końcowy sukces.

TomekiJacek1_rys2

Jukub Grochola ponownie kapitalnie wywiązał się z powierzonego zadania, a jego momentami karykaturalna, bajkowa kreska świetnie pasuje do niedorzecznego scenariusza Michała Chojnackiego. Twórca „Super Jacka” to jeden ze współczesnych polskich rysowników, który wypracował własny, oryginalny styl. Grochola prostymi środkami potrafi stworzył nietuzinkowe postaci oraz zapadające w pamięć scenki o komediowym wydźwięku. Już sama okładka rzeczonego komiksu zwraca uwagę potencjalnego czytelnika, a i w jego środku znajdziemy kilka graficznych perełek, choćby: podwodne eksploracje Jacka i Tomka, zaciętą konfrontację kapitana Toadda z wielorybem Erykiem czy pogodną ostatnią planszę opowieści. Dużą rolę pełni żywa kolorystyka, dynamika pojedynków oraz dbałość o apetyczne detale.

„Tomek i Jacek ? Piraci z Lua Lua” to opowieść w sam raz dla wielbicieli absurdalnych kreskówek formatu „Pory na przygodę”, którą czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem. Michał Chojnacki dobrze połączył ze sobą elementy z naszego świata (imiona bohaterów oraz nazwy państw) ze zgrabnymi imaginacjami (Morze Rabarbarowe, gadające zwierzęta). Grochola dorzucił do tego przejrzystą warstwę graficzną, co w konsekwencji zaprocentowało świetną lekturą dla małych i dużych.

Mirosław Skrzydło

Tematy: , , , , , , , ,

Kategoria: recenzje