banner ad

Spowiedź desperata

28 lipca 2017

Tomasz Pstrągowski, Maciej Pałka „Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna”, Wydawnictwo Komiksowe
Ocena: 7 / 10

„Jak schudnąć 30 kg? Prawdziwa historia miłosna” to komiks autobiograficzny popularnego krytyka komiksowego Tomasza Pstrągowskiego, zilustrowany przez Maćka Pałkę. Dzieło należy uznać za spowiedź prawie trzydziestoletniego desperata, po uszy zakochanego w niepełnoletniej nastolatce. Przygotujcie się na ekshibicjonistyczne wywody do bólu szczerego autora.

Tomasz Pstrągowski to jeden z ważniejszych rodzimych recenzentów komiksowych, który był wieloletnim redaktorem naczelnym, działającego pod marką Wirtualnej Polski, portalu Komiksomania. Po latach pracy dziennikarskiej sam zdecydował się stworzyć scenariusz opowieści graficznej. Do tego celu wykorzystał własne przeżycia, a przede wszystkim miłość do niejakiej Małgosi.

Protagonista historii ? zakompleksiony, samotny i otyły (do czego niejednokrotnie otwarcie się przyznaje) mężczyzna ? wdaje się w internetowy romans z pewną ponętną nieznajomą. Wkrótce okazuje się, że dziewczyna jest o dziesięć lat młodsza, niż na początku mówiła ? zamiast pracować, uczęszcza wciąż do gimnazjum. Nie przeszkadza to Tomkowi w kontynuowaniu romansu, pochłaniającego większość jego wolnego czasu i trwającego (bagatela) trzy lata. Choć „Jak schudnąć 30 kg?? koncentruje się na ślepej miłości do Małgosi, nie unikniemy przy tym innych wątków z życia bohatera ? spotkań z przyjaciółmi, imprez zakrapianych alkoholem czy przypadkowych kontaktów seksualnych.

Pstrągowski wprowadza do fabuły ważne wydarzenia z Polski i świata, które mają miejsce w trakcie jego romansu z niepełnoletnią. Dowiadujemy się chociażby o jego reakcji na katastrofę smoleńską – bohater wykorzystał tragedię do osobistych celów. Niczym precyzyjny lekarz autor dokonuje sprawnej wiwisekcji swej osoby. Komiks wypełniony jest scenami, które mogą być uznane przez kogoś za gorszące bądź dość niesmaczne. Momentami przypominają się dzieła amerykańskiego artysty undergroundowego Roberta Crumba (?Kot Fritz?), co należy uznać za najmocniejszy punkt dzieła. Owe wątki znacznie lepiej przemawiają niż sam (dość przewidywalny) romans z nastolatką.

Za wizualną stronę „Jak schudnąć 30 kg?” odpowiada charakterystyczny ilustrator Maciej Pałka, mający na swym koncie kilka gorących, poczytnych tytułów ? „Laleczki”, cykl „Dom żałoby” do scenariusza Dominika Szcześniaka czy ostatni „Najgorszy komiks roku”. Rysunki Pałki prezentują się wprost wybornie. Świetnie ukazują pokraczną, otyłą sylwetkę Tomasza, urodę Małgosi czy postaci drugoplanowe. Dobrym posunięciem okazało się pozostanie przy czarno-białej estetyce. Kunszt rysownika najlepiej widać na całostronicowych planszach ? jak wtedy, gdy roznegliżowany Tomasz siedzi na scenie przed grupą widzów. Okładka albumu, przypominająca tani poradnik dla niewymagającego czytelnika, to natomiast istna maestria.

„Jak schudnąć 30 kg?” to kolejna interesująca rodzima produkcja, która powstała w ostatnich latach. Dzieło niebywale autentyczne, oryginalne, klimatyczne i ponure. Słowem, pesymistyczny obraz współczesnego mężczyzny przed trzydziestką.

Mirosław Skrzydło

Tematy: , , , ,

Kategoria: recenzje