Skarbnica wiedzy o superbohaterach
Reed Tucker „Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC”, wyd. Agora
Ocena: 9 / 10
Współcześni superbohaterowie to postacie tworzone na wzór antycznych bogów ? o ludzkiej fizjonomii, ale nadprzyrodzonym rodowodzie. Targani namiętnościami, żądni zemsty, pragnący sprawiedliwości. Najważniejsi z panteonu bóstw wywodzą się ze stajni Marvela oraz DC, dwóch gigantów światowego rynku komiksowego. O rywalizacji pomiędzy wydawnictwami, historii kształtowania się medium, wreszcie absolutnej pasji tworzenia rozpisuje się Reed Tucker, autor książki „Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC”. To publikacja o niebagatelnej wartości dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć kulturowy fenomen opowieści obrazkowych.
Najlepsze historie pisze samo życie. Prawdziwą sztuką jest jednak wyłapać najciekawsze ze stale powiększającego się zbioru opowieści. Reed Tucker, amerykański dziennikarz, wolny strzelec specjalizujący się w tematyce popkulturowej, przeprowadził wnikliwą analizę, która pozwala uzmysłowić sobie, dlaczego tak wielkie znaczenie przypisuje się obecnie powieściom graficznym. Tucker nie ogranicza się jednak tylko i wyłącznie do tego, aby swój wywód prowadzić z perspektywy fana. Bynajmniej. Autor „Mordobicia…” w równym stopniu, co entuzjastą historii o superbohaterach, jest też socjologiem, historykiem i, po prostu, wytrawnym dziennikarzem, który wykonał tytaniczną pracę z źródłami. Kontekst jest bowiem dla wywodu Tuckera sprawą nie bez znaczenia.
Amerykanin referuje najważniejsze wydarzenia związane z historią komiksu. Ale nie jest to encyklopedyczny zapis, lecz porywająca opowieść o sztuce, realizowaniu własnych pragnień i marzeń. Przywołane zostały zatem postaci Joego Schustera oraz Jerry’ego Siegela, legendarnych twórców Supermana, omówiono najważniejsze wpływy i inspiracje, którymi kierowali się Bob Kane i Bill Finger, kreatorzy Batmana, przyjrzano się również Stanowi Lee, scenarzyście, który podobnie jak swego czasu Jack Kirby, zrewolucjonizował komiksowe medium. Nazwiskiem Lee sygnowane są bowiem nie tylko przygody Fantastycznej Czwórki, ale również Spider-Mana, Daredevila czy Iron-Mana. Tucker postać każdego z wymienionych twórców (i wielu innych, np. Kirby’ego, Stevena Ditko, Franka Millera czy Alana Moore’a) dookreśla z różnych perspektyw ? tak zawodowej, jak i prywatnej. Jednak to nie wszystko.
Bo w tej właśnie książce mamy okazję do tego, aby zastanowić się nad komiksem jako unikatową formą sztuki, która łączy w sobie grafikę z literaturą, lecz również podjąć rozważania nad przemysłowym czy może raczej komercyjnym charakterem tej formy artystycznej aktywności. Stąd też wybitni scenarzyści i twórcy oraz ich dzieła przedstawione są na tle wielkiego świata biznesu ? korporacyjnej rzeczywistości. Bo zarówno DC, jak i Marvel to gigantyczne, od lat prężnie działające machiny, które produkują ? słowo użyte nieprzypadkowo ? symbole popkultury. Tucker, pomimo że darzy nieprawdopodobnym uczuciem medium opowieści obrazkowych, to pozostaje krytycznym i wnikliwym obserwatorem kulturowych fenomenów, porównując wyniki sprzedaży, badając takie, a nie inne trendy, interpretując ukryte znaczenia i wnikając do środowiska amerykańskiego komiksu.
Nie ulega żadnej wątpliwości, że „Mordobicie. Wojna superbohaterów. Marvel kontra DC” to pozycja unikatowa, ważna i zwyczajnie ciekawa. Autorowi udało się przedstawić całościowy obraz rywalizacji pomiędzy wydawniczymi gigantami, omówić popularność historii o superbohaterach, strategie adaptacyjne materiałów źródłowych, jeśli chodzi o widowiska kinowe, ale też przedstawić intymne, pieczołowicie odmalowane portrety najważniejszych twórców i ich dzieł. Reed Tucker w wyjątkowo gawędziarskim stylu pisze o globalnych ikonach popkultury, ich znaczeniu, wpływie i popularności. Ta książka może być dla wielu fanów komiksu prawdziwym Świętym Graalem ? encyklopedią, skarbnicą wiedzy.
Marcin Waincetel
Ilustracja przedstawiająca Supermana i Spider-Mana pochodzi z okładki francuskiej edycji książki, opublikowanej nakładem Fantask.
Kategoria: recenzje