Nadciąga wojna!

7 lipca 2016

Azymut-tom3Wilfrid Lupano, Jean-Baptiste Andréae „Azymut tom 3: Antropotamy Nihilu”, tłum. Wojciech Birek, I wyd.: Wydawnictwo Komiksowe, II wyd.: Wydawnictwo Kurc
Ocena: 9 / 10

W trzecim tomie fascynującej serii komiksowej „Azymut” jego autorzy ? francuski scenarzysta Wilfrid Lupano i rysownik Jean-Baptiste Andréae ? wznoszą się na wyżyny artyzmu. Zdolni artyści konsekwentnie rozwijają baśniową rzeczywistość, kontynuując dalsze losy barwnych postaci. Nadciąga wojna totalna i nieubłagany kres fantasmagorycznych istot.

Istnieją komiksy, które za sprawą oryginalnej tematyki, doskonale skrojonej fabuły i nietuzinkowych bohaterów wciągają dosłownie od pierwszej strony. Nie inaczej jest w przypadku recenzowanej serii. Obserwujemy tu barwny świat zamieszkały przez mechaniczne ptaki o nadnaturalnych zdolnościach. Owe stwory powołują do życia osobliwe istoty, zwane dziwoszkami. Nagle z niewyjaśnionych powodów zniknął Biegun Północny. Zdarzenie to spowodowało niemałe zamieszane wśród mieszkańców tychże magicznych lądów. Wybitny naukowiec, profesor Arystydes Brelokint, jest bliski odkrycia tajemnicy mitycznych stworzeń i wyjaśnienia zagadki zagubionej Północy.

Azymut-tom3-rys1

Opowieść Lupano aż skrzy od ciekawie zaprezentowanych bohaterów. Oprócz wspomnianego nieco zwariowanego profesora Arystydesa w „Azymucie” znajdziemy gros równie interesujących postaci. Pierwsze skrzypce w dotychczasowych tomach odgrywała niegodziwa złodziejka, ponętna i lubieżna Mania Ganza. Kobieta nie spocznie przed niczym, aby uzyskać upragnioną nieśmiertelność i utrzymać swą młodzieńczą urodę. Ważną rolę w komiksie pełnią także: młody malarz Eugeniusz ? dobroduszny chłopak po uszy zakochany w powabnej Manii, słynny podróżnik hrabia Quentin De La Pérue oraz łowca nagród Orestes. W drugim tomie do doborowego towarzystwa dołączył upiorny baron Smutek, władca podniebnego królestwa smutku.

Azymut-tom3-rys2

„Antropotamy Nihilu”, czyli trzeci tom „Azymutu”, wprowadza na scenę nową zbrodniarkę, surową matkę Ganzy, królową Eteru. Despotyczna władczyni pragnie ukarać wyrodną córkę za jej występek (kradzież rodowych koron) w najbardziej okrutny z możliwych sposobów. Wyznacza za jej głowę sowitą nagrodę, wysyłając jej śladem swych posłusznych żołnierzy. W międzyczasie królowie poszczególnych krain (choćby poznani już Ireneusz i Alcest) przygotowują się do wielkiej bitwy. Przyczyną zbliżającej się wojny jest diabelska umowa, jaką Mania podpisała z Bankiem Czasu ? w zamian za stulecia życia zginie tysiące ludzi. Jednocześnie śledzimy dalsze perypetie Orestesa i towarzyszącego mu królika Biegusia, którzy na pustyni spotykają niezwykłą istotę. Wybitny uczony odnajduje natomiast w dziczy miejsce lęgowe magicznych ptaków.

Azymut-tom3-rys3

„Azymut” można uznać za solidny miszmasz wątków zaczerpniętych wprost z „Niezwykłych przygód Barona Münchhausena”, animacji Hayao Miyazakiego, dzieł Juliusza Verne?a, „Alicji w Krainie Czarów”, literatury postmodernistycznej czy „Księgi tysiąca i jednej nocy”. Wbrew przytoczonym zapożyczeniom lektura omawianej serii dostarcza wiele niekłamanej frajdy, a wykreowany świat zachwyca nawet w najmniejszym detalu. Spora w tym zasługa przykuwających oko, niebywale widowiskowych ilustracji. Jean-Baptiste Andréae idealnie oddał wygląd fantastycznych stworzeń, cudacznych zwierzaków i walecznych śmiałków, w szczególności Manii Ganzy oraz szalonego profesora. Świetnie wypadają całostronicowe plansze, wyśmienite okładki kolejnych zeszytów, intensywne, ciepłe barwy i wzorowa jakość wydania.

Cykl można uznać za pouczającą przypowieść o czasie, przemijaniu, miłości i pożądaniu. Mamy tu także do czynienia z dworskimi intrygami, nikczemnymi zdradami, zaciętymi pojedynkami i wyraźnymi elementami grozy. Niestety przyjdzie nam długo czekać na kolejne, powstające właśnie tomy. Jest jednak na co. Komiks z kategorii: Musisz mieć!

Mirosław Skrzydło

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: recenzje