Kosztowna cena wychowania przestępców ? recenzja komiksu „Criminal tom 1: Tchórz. Lawless” Eda Brubakera i Seana Phillipsa
Ed Brubaker, Sean Phillips „Criminal tom 1: Tchórz. Lawless”, tłum. Paulina Braiter, wyd. Mucha Comics
Ocena: 8 / 10
W przestępczym fachu nie można pozwolić sobie nawet na moment słabości. Dlatego też uczucia ? pragnienie zemsty czy potrzeba miłości ? powinny być redukowane do niezbędnego minimum. O tej złotej zasadzie często zapominają jednak bohaterowie „Criminal”, bestsellerowej serii Eda Brubakera oraz Seana Phillipsa. Jaki jest efekt tych emocjonalnych rozterek?
Brubaker to jeden z najlepszych, jeśli nie najlepszy specjalista od komiksowych kryminałów. Wspólnie z Phillipsem stworzył między innymi rewelacyjne, oparte na moralnych niejednoznacznościach „Zaćmienie”, odsłaniające mroczną stronę Złotej Ery Hollywood. Pierwszy album zbiorczy nowej serii „Criminal” ukazuje z kolei współczesnych nam ludzi, którzy nieustannie balansują na granicy prawa i bezprawia.
Jedną z tych osób jest Tracy Lawless, mężczyzna z blizną na ciele, ale przede wszystkim na duszy, który po latach spędzonych na wojnie ? najpierw w Bośni, potem w Iraku ? wraca do swego rodzinnego miasta, aby dowiedzieć się, kto stoi za śmiercią jego młodszego brata. Zarówno jeden, jak i drugi żyli w cieniu ojca, prawdziwego specjalisty w przestępczym półświatku. Ed Brubaker w drobiazgowy, bardzo przekonujący sposób nakreślił temat związany z rodzinnym dziedzictwem. Emocjonalny bagaż doświadczeń stanowi dla rodzeństwa Lawless potężny ciężar.
Podobnie jest w przypadku Leo, czyli tytułowego bohatera „Tchórza”, pierwszej z dwóch historii w tomie otwierającym serię „Criminal”. Leo to fachowiec, złodziej, specjalista od kradzieży, który za namową pewnej kobiety ? owdowiałej żony dawnego wspólnika ? przyparty do muru decyduje się wykonać skok na grubą kasę. Stosunkowo łatwo jest przewidzieć, że coś w tym rabunkowym zadaniu nie wyjdzie. Zdecydowanie trudniej jest jednak odgadnąć, co, kto, jak i dlaczego.
„Criminal” to umiejętne wykorzystanie gatunkowych prawideł kryminału z domieszką opowieści sensacyjnej i dramatu obyczajowego, gdzie wiarygodnie umotywowani bohaterowie potrafią zaskakiwać. Bardzo intrygująco ukazane są nie tylko postacie męskie, ale również kobiece ? aktywne uczestniczki dramatycznych wydarzeń.
Mroczna, posępna aura, którą emanuje „Criminal”, to zasługa Seana Phillipsa. Brytyjski artysta przyzwyczaił nas już do sugestywnie skomponowanych plansz z realistyczną kreską i głębokimi plamami czerni. Wydaje się, że rysownik potrafi bezbłędnie oddać intencje swojego kolegi scenarzysty. W obrazach zapisano historię kochanków (subtelnie wzbogaconą akcentami erotycznymi), braci złączonych trudną miłością (z motywem zemsty) oraz przestępczego środowiska, które determinuje określone działania.
„Criminal: Tchórz. Lawless” to bardzo obiecujące otwarcie kolejnej serii duetu Brubaker-Philips. Opowieść traktująca o dwóch pokoleniach kryminalistów ? połączonych wspólną, niełatwą przeszłością i niepewną przyszłością ? budzi zainteresowanie choćby poprzez sposób, w jaki ukazano ludzi balansujących na granicy ? prawa, uczuć. I zasad.
Marcin Waincetel
TweetKategoria: recenzje